یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 - 17:28

نخستین مرکز مشاوره سرمایه گذاری در بورس گشایش یافت / واکنش بورس ایران در پی خروج آمریکا از برجام

فرصت امروز: نخستین مرکز مشاوره سرمایه گذاری بورس روز گذشته با حضور رئیس و معاونان سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی از فعالان بازار سرمایه در هلدینگ خدمات مالی مفید گشایش یافت. در این مراسم، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، فرهنگ سازی و آموزش روش های صحیح سرمایه گذاری را از کارکردهای اصلی اولین مرکز مشاوره سرمایه گذاری در بورس دانست و گفت: دفاع از حقوق سرمایه گذاران و کارگزاران وظیفه ماست و لازمه این کار نیز شفاف بودن کارگزاری ها در مواردی چون ثبت دفاتر، گردش حساب و دیگر امور است.

اما نزدیک شدن به 12 می یا 22 اردیبهشت و تصمیم گیری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره برجام، موضوعی بود که رئیس سازمان بورس درباره آن گفت: با توجه به توان بالای سودآوری بازار سرمایه، درباره پیامدهای خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته ای برجام نگرانی خاصی نداریم.

محمدی ادامه داد: در صورتی که سرمایه گذاران پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام به کمک نیاز داشته باشند، صندوق تثبیت بازار سرمایه مطابق ماده 28 قانون رفع موانع تولید از بازار حمایت می کند.

اقتصاد ما قوی تر از گذشته است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: افرادی که به صورت استراتژیک در بازار حضور دارند، افق سرمایه گذاری بلندمدت دارند و بنابراین جای هیچ نگرانی نیست.

به گزارش ایرنا، محمدی تصریح کرد: وظیفه همه، بیان واقعیت های اقتصادی است و واقعیت این است که اقتصاد ما قوی تر از گذشته و سودآوری شرکت ها نیز نسبت به سال های پیش بیشتر شده است.

وی ابراز امیدواری کرد در هر شرایط مرتبط با برجام، بازار سرمایه مسیر بلندمدت خود را دنبال کند و شاهد تنوع بخشی در فعالیت های بورس باشیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار یادآوری کرد: وقتی ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شد، در مصاحبه ای اعلام کردم تأثیر حضور وی بر بازارها بلندمدت نخواهد بود و دیدیم که در ادامه، بازار رشد زیادی را تجربه کرد. در بحث ارتباطات بانکی و ارتباطات بین المللی بازار پول نیز نظام پولی کشور تمهیداتی اندیشیده است و نگرانی خاصی وجود ندارد.

وی تأکید کرد در بازار سرمایه، توان سودآوری شرکت ها تعیین می کند در بلندمدت به چه سمت و سویی می روند، اما تأثیر حرکت هایی مثل خروج آمریکا از برجام کوتاه مدت است.

صندوق های تثبیت بازار و توسعه بازار آماده است

محمدی ادامه داد: اگر در پی تصمیم آمریکا برای خروج از برجام تأثیر محدودی نیز اتفاق بیفتد، با تحلیل منطقی به مصاف آن می رویم و فراموش نمی کنیم نظیر چنین مسائلی در گذشته نیز اتفاق افتاده و کشور توانسته است روابط بین المللی خود را حفظ کند.

وی درباره سکون این روزهای بازار و بلاتکلیفی برخی فعالان اقتصادی یادآوری کرد: بازار همواره با تصحیح هایی همراه است و وقتی مدتی را با رشد سپری می کند، ممکن است تصحیح هایی در قیمت ها صورت پذیرد. این تصحیح ها ممکن است به دلایل سیاسی، اقتصادی و حتی شرکتی باشد و چنین مسائلی طبیعی و در چارچوب مکانیسم بازار است اما اگر جایی نگرانی بی دلیلی به وجود آید، آنگاه صندوق تثبیت بازار و صندوق توسعه بازار وارد عمل می شوند.

محمدی اضافه کرد: هر جا احساس شود عده ای اخباری را بیش از اندازه مهم جلوه داده اند یا قصد دارند سهام خوب را از دست دیگران خارج کنند، صندوق های یاد شده وظایف نظارتی و حمایتی خود را انجام می دهند.

این مسئول در پاسخ به پرسشی درباره وجود دو نرخ برای دلار در بورس کالا، تصریح کرد: ملاک عمل بورس دلار 4200 تومانی است و سیاست دولت در بازارها باید رعایت شود.

محمدی تأکید کرد که نوسان های مقطعی در بازار ممکن است متاثر از قیمت کالا در بازارهای بین المللی، هزینه حمل و نقل، کم یا زیاد شدن عرضه و تقاضا و غیره باشد.

کنار سرمایه گذاران خارجی می ایستیم

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره شرکت های خارجی حاضر در بورس ایران، گفت: در قانون، چگونگی حمایت از سرمایه گذاران خارجی، تخصیص ارز برای آنها، چگونگی افزایش سرمایه آنان و غیره مشخص شده است.

وی ادامه داد: اطمینان می دهیم حتی در صورت خروج آمریکا از برجام، کنار سرمایه گذاران خارجی می ایستیم.

همچنین حسین عبده تبریزی، عضو شورای عالی بورس در این مراسم با اشاره به اینکه سرمایه گذاری مستقیم توسط عامه مردم خطرناک است، گفت: هم اکنون در دیگر کشورهای دنیا نیز سرمایه گذاری مستقیم توصیه نمی شود و بخش اعظم سرمایه گذاری از طریق افراد متخصص و مشاورین و کارگزاری ها انجام می شود.

وی افزود: سرمایه گذاری غیرمستقیم از سال ۸۲ در بورس کشور پیگیری شده و مزایای زیادی هم دارد که کمترین آن عدم گرفتاری عموم در کاری است که لزوما شاید حرفه و تخصص اصلی آنها نباشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی