شنبه, 08 ارديبهشت 1397 - 19:07

وزیر راه و شهرسازی در «ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا» پیشنهاد داد / مذاکره مستقیم با اتحادیه اروپا درباره مسائل بانکی و تجاری

فرصت امروز: عباس آخوندی در «ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا» پیشنهاد کرد که در حوزه مسائل بانکی و اقتصادی با اتحادیه اروپا مذاکره شود.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، اروپا نقش تعیین کننده ای در پیشبرد دنیا به سمت صلح یا حرکت به سمت توسعه جنگ و ناآرامی در دنیا دارد. دنیا در وضعیت فعلی در حال انتقال از یک وضعیت تک قطبی به تعادلی جدید است و کشمکش های بسیار جدی در حال انجام بوده و تحولاتی که در پس گفت وگوها در حال انجام است تحولاتی بسیار سخت تر و عمیق تر است.

او با بیان اینکه بازیگران جدیدی وارد بازی شده اند و ارتجاع و عقبگردی در نقش و موقعیت آمریکا در حال مشاهده است، ادامه داد: زمانی آمریکا خود را نگهبان و پایگاه جهان آزاد و اقتصاد بازار و رقابتی در جهان می دانست اما بعد از فروپاشی شوروی آمریکا از این موضوع به تدریج عقبگرد کرد و تعداد زیادی از اندیشمندان آمریکایی ابراز نگرانی و پیش بینی کردند که این وضعیت تک قطبی آمریکا در جهان هم این کشور را از درون می پوساند و هم قابل تداوم نیست.

به گزارش خبرگزاری ها، وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: ترامپ به هیچ وجه به دنبال اقتصاد آزاد نیست و در حال بازگشت آمریکا به دوران مرکانتلیسم است و نمی توان رفتار این فرد و تصمیم های جدید آمریکا را با سیستم اقتصاد آزاد ارزیابی کرد.
آخوندی خاطرنشان کرد: این رفتار، جهان و اروپا را با تهدید بزرگی مواجه می کند و مرکانتیلیسم آثار وحشتناکی را در دنیا می تواند داشته باشد. وی افزود: همچنین اسرائیل به عنوان یک رژیم اشغالگر هر چند هیچگاه مشروعیت نداشته، در سال های اخیر در ضعیف ترین حد مقبولیت قرار گرفته که موجب شده دست به اقدامات پُرریسک تری بزند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در کنار این دو روند انحطاطی قدرت های نوظهوری مانند هند، چین و روسیه در عرصه جهانی ظاهر شده اند که اهداف مشخصی دارند و در سیاست هایشان تردیدی ندارند.

آخوندی ادامه داد: در این میان اروپا در وضعیت تردید به سر می برد، از یک طرف معاملات و حجم تبادلاتی که با آمریکا دارد موضوعی نیست که به راحتی از آن چشم پوشی کند و از سوی دیگر برای اندیشمندان کاملاً روشن است که آنچه در آمریکا در حال پیگیری است صددرصد ارتجاعی بوده و به پایداری امنیت و توسعه جهانی نخواهد انجامید.

وی اظهار داشت: سؤالی که مطرح می شود این است که اگر اروپا در برابر این رویه آمریکا واکنش نشان ندهد می تواند منافع خود را حفظ کند و آیا اکنون زمان آن نرسیده که بی پرواتر راجع به این موضوع بحث شود؟

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: همچنین ایران در حال بازخوانی موقعیت خود در منطقه و جهان بوده که ممکن است اشتباهی در این راه وجود داشته باشد، اما می توانیم یک بازخوانی موفق داشته باشیم چراکه ایران دارای پیشینه و تمدن بزرگی است و تاریخچه ما نشان می دهد که در طول سال ها به قراردادها تعهدات خود پایبند بوده ایم.

وی افزود: همچنین تمدن ایران متشکل از اقوام گوناگون است که بحث تساهل، تسامح و سازگاری آموزه های جدیدی برای ما نیست، بلکه چند صد ساله و چند هزار ساله است، در نتیجه با وجود همه تنش ها در منطقه، مسائل ایران و همسایگان حل شدنی است و ایران می تواند این مشکلات را حل کند.

آخوندی ادانه داد: ما در منطقه همواره به منافع و مسئولیت هایمان فکر کرده ایم ، هیچ جنگی را آغاز نکرده ایم و قبول داشته ایم که باید مسئولیت مان را در منطقه ایفا کنیم، در نتیجه ایران قطعاً طرف قابل اعتمادی برای مذاکره است و قبول دارد که باید با قواعد بین المللی بازی کند.

پیشنهادهای آخوندی به اروپا

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نظام بانکداری نیز قواعد بین المللی دارد و ما به قواعد بین المللی پایبند بوده و همکاری خواهیم کرد، درباره باقی مانده پیمان های بین المللی نیز در یک گفت وگوی منطقی مشکلات را حل خواهیم کرد.

وی با ارائه دو پیشنهاد اظهار داشت: بعد از برجام در دو سطح مذاکرات داشتیم؛ بخشی از مذاکرات را وزارت خارجه در بحث سیاسی و بخشی دیگر را در روابط اقتصادی پیگیری می کردیم و مشکلی که وجود داشته این است که اروپا در مذاکرات اقتصادی از پشتیبانی مذاکرات سیاسی بهره مند نمی شود.

وی افزود: بخش اقتصادی در مذاکرات همواره نگران رفتارهای خشن و همراه با تحریم آمریکا در مذاکرات بود و بخش سیاسی اروپا نمی توانست این اطمینان را به بخش اقتصادی خود بدهد که در مقابل این تهدیدها از آنها حمایت می کند.

آخوندی تأکید کرد: اروپا باید به این نتیجه برسد که اگر بخش سیاسی از بخش اقتصادی حمایت نکند، منافع آنها نیز تداوم نخواهد یافت و شاید این بحث نیاز به دور جدید مذاکرات و فهم جدیدی از بازخوانی مذاکرات داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما در بخش های سیاسی با اتحادیه اروپا و در امور اقتصادی با تک تک کشورها صحبت کرده ایم که پیشنهاد دوم من این است که در حوزه مسائل بانکی و اقتصادی نیز با اتحادیه اروپا مذاکره کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه وزارت راه و شهرسازی در این مدت مذاکرات خوبی با اروپایی ها، چینی ها، هندی ها، روس ها داشتیم و قراردادهای خوبی را امضا کردیم، ادامه داد: در حوزه تخصصی به ویژه در بخش مسکن نیز علاقه مندیم از تخصص اروپایی ها استفاده کنیم و زمینه جذب فاینانس در این بخش نیز فراهم است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی