سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 - 17:50

گروه های خودرویی و پالایشگاهی شاخص بورس را بالا کشیدند / سیگنال های تردید به سمت بازار سرمایه

فرصت امروز: سرانجام روند نزولی بازار سرمایه روز سه شنبه متوقف شد و شاخص کل اندکی جان گرفت و توانست خود را تا میانه های کانال 94 هزار واحدی برساند. با اینکه بورس تهران بعد از مدت ها شاهد رشد آرام قیمت بعضی سهم های شاخص ساز بود، اما از دست دادن کانال ۹۵ هزار واحدی طی روزهای گذشته، سیگنال های چندان امیدبخشی به فعالان بازار سهام نمی دهد.

با این همه، شاخص بورس برخلاف روند منفی روزهای گذشته، این بار مثبت شد و نگاهی به تابلو معاملات بورس در روز سه شنبه نشان می دهد که گروه های خودرویی و پالایشگاهی، بیشترین نقش را در رشد شاخص داشته اند. از یک سو، قیمت نفت در بازارهای جهانی تقویت شد و به حدود بشکه ای 74 دلار رسید و این موضوع باعث افزایش جذابیت قیمت سهام پالایشگاه ها شد. از سوی دیگر نیز سهام شرکت های گروه خودرو به دلیل کاهش قابل توجه قیمت سهام این گروه و رسیدن به قیمت های جذاب برای نوسان گیران، با استقبال خریداران روبه رو گشت.


اما اگرچه رهبران اروپایی به دونالد ترامپ توصیه کرده اند که در برجام باقی بماند و با اینکه به نظر می رسد تصمیم رئیس جمهور آمریکا در روز 22 اردیبهشت، خروج از برجام نیست و هدف او تنها برپا کردن یک جنگ روانی برای بازارهای ایران بوده است، ولی با این همه، بسیاری از فعالان اقتصادی منتظر ضرب الاجل ترامپ هستند. چنانچه تنها حدود ۲۰ روز به تصمیم آمریکا درباره برجام باقی مانده است و این تصمیم قطعاً روی تمام بازارهای مالی و همچنین روی بازار ارز تأثیر خوهد داشت.

به گزارش ایسنا، از زمانی که اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور درباره تعیین تکلیف ارز تک نرخی صحبت کرد و گفت دلار ۴۲۰۰ تومانی در اختیار فعالان اقتصادی قرار داده می شود، همه منتظر تحقق این موضوع هستند اما انتظار ها و نگرانی ها درباره آینده این تصمیم خود التهاباتی را به بازار سرمایه وارد می کند و بازار را در انتظار نگه می دارد.

بورس تهران در این روزها عمدتا روند کاهشی در قیمت ها را تجربه کرده و روز گذشته از معدود روزهایی بود که شاخص کل به سمت بالا هدایت شده است اما از دست دادن کانال ۹۵ هزار واحدی برای فعالان بازار سهام سیگنال های مثبتی را به بازار نمی دهد.

شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران روز سه شنبه ۲۷۶ واحد رشد کرد و تا رقم ۹۴ هزار و ۵۷۶ بالا رفت. شاخص کل هم وزن نیز با ۷۴ واحد رشد رقم ۱۶ هزار و ۸۰۴ را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور حدود ۳۷۰ واحد افزایش یافت و تا رقم ۱۰۰ هزار و ۷۲۵ بالا رفت. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۲۵۲ و ۲۹۶ واحد رشد کردند.

با این که در روزهای گذشته بسیاری از سهم ها در کاهش شاخص کل نقش داشتند، روز سه شنبه فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، فولاد خوزستان و پالایش نفت بندرعباس جزو نمادهایی بودند که سعی کردند شاخص های بازار سرمایه را به سمت بالا هدایت کنند. در طرف مقابل ملی صنایع مس ایران، سرمایه گذاری غدیر، پتروشیمی پردیس و شرکت ارتباطات سیار ایران تأثیر کاهنده روی شاخص های بازار سرمایه ایران داشتند.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد نوسان قیمت سهم ها عمدتا کمتر از یک درصد به سمت بالا یا پایین بودیم. در این گروه حدود ۱۸ میلیون و ۴۹۵ سهم به ارزش حدود 4 میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای قیمت بیش از نیمی از سهم ها با افزایش روبه رو شد و تعدادی نیز کاهش اندکی را شاهد بودند. در این گروه که یکی از گروه هایی بود که ارزش معاملاتش نسبتا مقدار زیادی را نشان می داد ۲۵ میلیون سهم به ارزش ۱۳میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

همچنین قندی ها به جز در سه نماد با کاهش قیمت مواجه بودند. در این گروه پنج میلیون سهم به ارزش 2میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۳۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۵۷۸ میلیون سهم و اوراق مالی بود.

آیفکس نیز ۵.۱ رشد کرد و تا رقم ۱۰۶۰ بالا رفت. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۲۰۳ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱۷۲ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۳۱ هزار و ۶۳۶ نوبت دادوستد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی