شنبه, 26 اسفند 1396 - 17:30

رشد ۵۱ واحدی شاخص بورس در آخرین شنبه سال / نبض بازار سرمایه در دست بانک ها

فرصت امروز: بازار سهام در حالی امسال به کار خود پایان می دهد که با وجود برجای گذاشتن بازدهی قابل قبول در چند صنعت پیشرو از جمله فلزات اساسی، معدنی ها، پالایشی ها و گروه فناوری اطلاعات اما در بقیه صنایع بورسی خود نتوانسته رضایت چندانی را برای سهامداران این گروه ها به همراه آورد. با این همه، شاخص کل بورس در آخرین شنبه سال با ۵۱ واحد افزایش به ۹۵ هزار و ۵۷۷ واحد رسید و نماد بانک صادرات دیروز یکی از تأثیرگذار ترین نمادها در شاخص بورس بود.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته فعالان بازار سرمایه شاهد بازگشایی دو نماد بانکی که بیش از یک سال از توقف آنها گذشته بود، بودند. این موضوع باعث شده توجه کل بازار بر این دو سهم مخصوصا سهام بانک صادرات معطوف شود و نوسان گیران بازار سهام با نگاه دقیق تری سهام این شرکت را تحت نظر قرار دهند و صف های طولانی برای خرید این سهم ایجاد شود.

چهارشنبه گذشته نماد بانک صادرات بعد از بیش از یک سال و نیم بازگشایی شد. از آن آنجایی که صورت های مالی این بانک (و بسیاری از بانک های دیگر در ایران) زیان ده هستند قیمت هر سهم این بانک تا نصف کاهش یافت و از آنجایی که قیمت به نصف قیمت اسمی رسید صف نوسان گیران بازار سهام طولانی شد و به میلیون ها نفر رسید. روز شنبه نیز سهم بانک صادرات با صف خرید همراه بود. این سهم هم اینک نیز پایین تر از قیمت اسمی و به قیمت ۵۳ تومان و ۵ ریال رسیده است.

همچنین در هفته های گذشته به علت افزایش سود سپرده های بانکی نرخ سوددهی بدون ریسک در اقتصاد ایران کاهش یافت و بسیاری سرمایه گذاری در بانک ها را امن تر از بازار سرمایه دیدند و سرمایه خود را به بازار پول منتقل کردند، حتی بسیاری که حساب بانکی با سود کمتر از ۱۵درصد داشتند سرمایه خود را به حساب هایی با سود ۲۰درصد بردند. این موضوعات توانست به نوبه خود ارزش معاملات در بورس را تا حدی دستخوش تغییر کند.

اما اگر دیروز به شرکت بورس سری می زدیم می دیدیم که اشخاصی که به تالار حافظ مراجعه می کنند با این سؤال نگهبانی و حراست شرکت بورس اوراق بهادار تهران مواجه شدند که چرا به تالار بورس آمده اند. همچنین از آنها خواسته می شد که کارت شناسایی ارائه دهند و نگهبانی کد ملی و نام و نام خانوادگی مراجعان را ثبت می کرد.

همچنین مدتی است روابط عمومی شرکت بورس اعلام کرده اگر رسانه و خبرنگاری بخواهد با حاضران در تالار بورس مصاحبه ای انجام دهد باید از روابط عمومی اجازه بگیرد و در صورتی که روابط عمومی اجازه ندهد خبرنگار نمی تواند با حاضران در تالار بورس گفت وگویی کند.

در ماه های گذشته سهامداران زیان دیده شرکت کنتورسازی در اعتراض به عملکرد مسئولان بورس و آنچه فساد در سازمان و شرکت بورس و نظام حسابرسی شرکت ها عنوان می کردند، بارها در تالار حافظ تجمع کرده و از رئیس شورای عالی و رئیس سازمان بورس خواستند که به مشکلات شان رسیدگی کنند. این تجمع کنندگان می گفتند که به استناد گزارش هایی که سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر، آنها را تأیید کرده اقدام به خرید سهام کردند ولی بعدها فهمیدند که سرشان کلاه رفته است. بعد از بارها تجمع و اعتراض بالاخره مسئولان مجبور شدند برای سهامداران فکری کنند و قرار بر این شد که سهامداران حقیقی بتوانند تعداد محدودی از سهام کنتور سازی خود را با قیمتی مشخص به فروش برسانند. این جنس تجمع ها می تواند یکی از عواملی باشد که شرکت بورس مانع حضور رسانه ها در تالار حافظ باشد.

از این موضوعات که بگذریم روز شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۵۱ واحد رشد کرد و به رقم ۹۵ هزار و ۵۷۷ رسید، اما شاخص کل هم وزن با ۴۶ واحد کاهش، عدد ۱۷ هزار و ۶۸ را تجربه کرد. شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر یک به ترتیب ۲۴ و ۱۷۱ واحد رشد کردند. آیفکس نیز با افت یک واحد مواجه شد و به رقم ۱۰۷۹.۶ رسید.

بانک ملت، بانک صادرات ایران، شرکت ارتباطات سیار ایران و گسترش نفت و گاز ایران چهار نمادی بودند که به ترتیب تأثیر ۴۰، ۳۶، ۲۹ و ۲۹ واحدی روی شاخص ها داشتند و سعی کردند نماد بازار را به سمت بالا هدایت کنند، اما در طرف مقابل پتروشیمی جم، توسعه معادن و فلزات و ایران خودرو، هر یک به ترتیب ۲۶، ۲۳ و ۱۹ واحد تأثیر کاهنده روی شاخص داشتند.

در گروه خودرو و ساخت قطعات شاهد کاهش قیمت اکثر سهم ها بودیم و عمده شرکت های این گروه روی دماسنج بازار سرمایه تأثیر کاهنده داشتند. در این گروه ۱۴۴ میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان دست به دست شدند.

در گروه استخراج کانه های فلزی نیز قیمت سهم ها عموما رو به کاهش بود. در گروه فلزات اساسی نیز قیمت سهام بسیاری از شرکت ها روندی کاهشی داشت و معدود نمادهایی رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند.

در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای قیمت سهام شرکت ها غیر از پالایشگاه نفت تهران، نفت ایرانول و نفت پارس با کاهش مواجه شد.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۹۲ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۳۵۵ میلیون سهم به اوراق مالی است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی