یکشنبه, 20 اسفند 1396 - 17:57

ریزش ۵۶۶ واحدی نماگر تالار شیشه ای / شاخص بورس در لبه سقوط به کانال 95 هزار واحدی ایستاد

فرصت امروز: روزهای پایانی سال با روزهای کم رمق بورس همزمان شده است و ازجمله مهم ترین دلایل افت شاخص بورس در این روزها می توان به رکود در معاملات هفته های پایانی سال، افت قیمت کامودیتی ها در بازارهای جهانی و افزایش سود اوراق و رشد بازارهای موازی اشاره کرد؛ به طوری که شاخص بورس برای روزهای متوالی در حال افت و عقبگرد بوده و این ماجرا در دومین روز هفته نیز تکرار شد. بر این اساس، شاخص بورس روز یکشنبه با 566 پله افت و ایستادن در جایگاه 96 هزار و 28 واحدی در لبه سقوط به کانال 95 هزار واحدی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، ، معامله گران بورس تهران روز گذشته در حالی شاهد قرمزپوش شدن نماگرهای بورس تهران و غلبه عرضه بر تقاضای سهام در سهم های پیشرو بود که کاهش حجم معاملات سهام و بی انگیزگی در تالار شیشه ای باعث شده تا چراغ بازار سهام کم سو شود. شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز با کاهش 566 واحدی روی رقم 96 هزار و 28 واحد ایستاد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد 180 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 96 واحد کاهش یافت. شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، 72 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخشی از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 721 واحد پایین آمد.

شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 475 واحد و شاخص بازار دوم بورس 823 واحد پایین کشید.

گروه خودرو در معاملات امروز صدرنشین بورس شد؛ در این گروه 244 میلیون سهم به ارزش 290 میلیارد ریال داد و ستد شد. گروه فلزات اساسی نیز به ارزش 136 میلیارد ریال و مواد دارویی به ارزش 128 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند. در رده چهارم، گروه کانی های فلزی با معاملاتی به ارزش 110 میلیارد ریال جای گرفت. گروه شیمیایی نیز با معاملاتی به ارزش 96 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

بر اساس این گزارش، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های مخابرات ایران با 60 واحد، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و فولاد مبارکه با 56 واحد ملی صنایع مس ایران با 39 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های ملی انفورماتیک با 32واحد، پالایش نفت تهران با 18 پالایش نفت بندر عباس با 12 واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

در نهایت، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک میلیارد و 896 میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 735 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 86 هزار و 37 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات روز یکشنبه، نماد معاملاتی شرکت های باما، الکتریک خودروی شرق، لیزینگ خودروی غدیر، سیمان شمال، سرمایه گذاری توسعه گهران امید، پتروشیمی فسا و حق تقدم خرید سهام آن، پتروشیمی داراب و حق تقدم خرید سهام آن، پتروشیمی جهرم و حق تقدم خرید سهام آن، سرمایه گذاری ارس صبا، ایتالران، گسترش سرمایه گذاری ایرانیان از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت های درخشان تهران، داروسازی ابوریحان، حق تقدم خرید سهام آهن و فولاد ارفع، نیروسرمایه، داروسازی تولیددارو، بورس اوراق بهادار تهران، کارگزاران بورس اوراق بهادار، نهادهای مالی بورس اوراق بهادار، حق تقدم خرید سهام بیمه میهن، حق تقدم خرید سهام تولیدی شیشه رازی بازگشایی شدند.

به گزارش فارس، دیروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم حجم و رخوت آور در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه بود که نبود انگیزه در بازار سهام و درعین حال عدم حمایت حقوقی ها از سهم های پیشرو باعث شده تا چراغ بازار سهام کم سو شود. این در حالی است که عدم یک نقشه استراتژیک برای حمایت از بازار سهام از سوی دولت و برنامه آن برای این بازار باعث شده تا بازار سرمایه همچنان کودک یتیم اقتصاد ایران قلمداد شود.

ارزش 13 هزار و 913 میلیارد ریالی معاملات فرابورس

شاخص فرابورس نیز در معاملات روز گذشته با سه واحد عقب نشینی به رقم یک هزار و 80 واحد کاهش یافت. در این معاملات بیش از 232 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 13 هزار و 913 میلیارد ریال در 28 هزار نوبت خرید و فروش شد. نمادهای ارفع (آهن و فولاد ارفع) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) با افت خود بیشترین تأثیر را در افت شاخص داشتند. بالاترین رشد قیمت نیز به وگستر (گسترش سرمایه گذاری ایرانیان)، توریل (توکاریل) و بساما (بیمه سامان) تعلق گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی