شنبه, 19 اسفند 1396 - 18:06

افت 265 واحدی شاخص بورس در نخستین روز هفته / کاهش حجم معاملات در بازار سهام

فرصت امروز: روزهای کم رمق بورس تهران کماکان ادامه دارد و رکود و کم رمقی در بازار سرمایه همچنان حاکم است، چنانچه در نخستین روز هفته نیز در معاملات تالار شیشه ای عرضه بر تقاضا غالب شد و قیمت بسیاری از سهم ها از جمله نفتی ها افت کرد. همچنین حجم معاملات نیز به مقدار قابل توجهی افت را تجربه نمود و در نهایت، شاخص بورس 265 پله دیگر افت کرد و تا رقم 96 هزار و 594 واحدی عقب رفت.

این در حالی است که هفته گذشته یک شرکت جدید وارد بازار سرمایه شد و بسیاری از فعالان بازار تصور می کردند که بورس تهران با عرضه شرکتی جدید، رمقی دوباره خواهد یافت و به روزهای درخشانش باز خواهد گشت، اما در نهایت کمبود نقدینگی و التهاب اخیر بازار ارز و شرایط پرریسک بازار اجازه نداد بازار سرمایه به ثبات برسد.

به گزارش ایسنا، همین شرایط موجب شد بسیاری از فعالان بازار ترجیح دهند سرمایه خود را از بازار سهام خارج و به سمت بازار پول ببرند. تعداد دیگری نیز سرمایه گذاری در اوراق با درآمد ثابت را ترجیح دادند. به طور کلی، این روزها اقبال سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در بازار سهام کمتر شده و کاهش حجم معاملات نیز تأیید کننده این موضوع است.

با این همه، ظاهراً تا قبل از پایان سال ۱۳۹۶ یک شرکت دیگر نیز قرار است بورسی شود. روند ورود شرکت ها به بازار سرمایه می تواند تا حدودی از تداوم رکود جلوگیری کند اما شرایط خاصی که در این روزها در بازار سهام حاکم شده می تواند موجب تردید سهامداران و سرمایه گذاری بیشتر آنها در بازار سهام شود.

اما روز گذشته شاخص بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۶۵ واحد افت کرد و به رقم ۹۶ هزار و ۵۹۴ رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با ۶۹ واحد افت تا رقم ۱۷ هزار و ۲۴۳ پایین آمد. شاخص آزاد شناور نیز ۲۹۰ واحد افت کرد و تا رقم ۱۰۳ هزار و ۴۳۵ کاهش یافت. شاخص بازار اول و دوم نیز ۲۱۴ و ۴۳۰ واحد افت کردند. پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت بندرعباس هر یک به ترتیب ۴۹، ۳۹ و ۲۹ واحد تأثیر کاهنده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند و در طرف مقابل پتروشیمی خارک، نفت بهران و پتروشیمی مبین به ترتیب با ۲۳، ۱۷ و ۱۶ واحد تأثیر سعی کردند نماگر بازار سرمایه را به سمت بالا هدایت کنند. 

در گروه فرآورده های نفتی کک و سوخت هسته ای سهم ها روند کاهش قیمت را تجربه کردند. در این گروه ۲۲ میلیون و ۹۶۳ هزار سهم به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه مواد و محصولات دارویی بسیاری از سهم ها با کاهش قیمت همراه شدند و تعدادی رشد قیمت را تجربه کردند، اما نماد سرمایه گذاری شفادارو که در آخرین روز کاری بورس تهران در هفته گذشته عرضه اولیه و به قیمت ۴۱۵ تومان کشف قیمت شد، در نهایت در قیمت پایانی ۲.۷ درصد رشد کرد و به قیمت هر هم ۲۲۶ تومان و دو ریال رسید.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۱۷۵ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به عدد ۶۸۵ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی