شنبه, 19 اسفند 1396 - 17:28

درگاه حمایت از حقوق شهروندی رونمایی شد / حفظ حقوق شهروندی سرمایه گذاران با «دادشهر»

فرصت امروز: پانزدهمین جلسه شورای هماهنگی حقوقی وزارت اقتصاد روز گذشته با حضور شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و اسماعیل جلیلی معاون حقوقی و مجلس وزارت اقتصاد، در محل سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد و در این نشست از درگاه حمایت از حقوق شهروندی با نام «دادشهر» رونمایی شد. از این پس فعالان بازار سرمایه می توانند از تارنمای رسمی سازمان بورس به این درگاه دسترسی داشته باشند.

در همین زمینه، مطهره مروّج، سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس در گفت وگو با سنا گفت: در قوانین بازار سرمایه از سال 84، حمایت از حقوق سرمایه گذاران مدنظر قرار گرفته و سازمان در این خصوص اقدامات متعددی داشته است. از این رو تمامی این اقدامات در درگاه حمایت از حقوق شهروندی به صورت یکپارچه بنا شده و مورد دسترس است.

مروج در تشریح اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار در این زمینه ادامه داد: آموزش عمومی، اطلاعات آزاد، پژوهش، قوانین و مقررات بازارسرمایه، افشای اطلاعات، دریافت شکایات و تخلفات و هیأت داوری از برنامه هایی است که سازمان طی این بازه زمانی در خصوص حمایت از حقوق شهروندی سرمایه گذاران اجرا کرده است.

نایب رئیس هیأت مدیره شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با بیان اینکه لینک درگاه حمایت از حقوق شهروندی از سایت اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار (seo) قابل دسترسی است، اهداف این درگاه را اینچنین برشمرد: در سامانه دادشهر، هدف اصلی، ایجاد یک پنجره واحد از تمامی خدمات ارائه شده در سازمان بورس با رویکرد حمایت از حقوق شهروندی است. سامانه دادشهر یک زیرسامانه از درگاه حمایت از حقوق شهروندی است که هدف آن دریافت گزارشات ناهنجاری های بازارسرمایه است.

وی افزود: در سامانه دادشهر، کلیه افراد می توانند به صورت بی نام نسبت به ارسال گزارش ناهنجاری اقدام و برای پیگیری نتیجه می توانند مشخصات تماس ارسال کنند.

مطهره مروج قابلیت های سیستم جدید را برشمرد و گفت: تعریف گردش کار، تنظیمات، زمان بندی و یادآوری، مانیتور آخرین وضعیت پیگیری، از قابلیت های این سیستم است. همچنین گزارش گیری بر اساس مهلت های مقرر، امکان ثبت توضیح روی گزارش توسط بررسی کننده و تعریف طبقه بندی جدید ناهنجاری ها از دیگر امکانات این سامانه است.

وی در خصوص الگوبرداری در خصوص این سیستم جدید بیان داشت: مطالعات تطبیقی برای سامانه دادشهر و درگاه حمایت از حقوق شهروندی در کشورهای آمریکا، مالزی و آلمان به عنوان نمونه های مطرح انجام شده و فرآیندها، تطبیق و بومی سازی شده است.

سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس در پایان بیان کرد: نمایش داشبورد وضعیت به تفکیک رنگ و قابلیت تعریف، طبقه بندی جدید و ساختار سلسله مراتب از قابلیت های منحصربه فرد سیستم دادشهر است که به مخاطبان در بازار سرمایه ارائه شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی