جمعه, 18 اسفند 1396 - 17:46

افت ۱.۱ درصدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت / خرید سهام شرکت کنتورسازی ایران در بورس

فرصت امروز: شاخص بورس در هفته گذشته با ۱۱۰۱ واحد کاهش، معادل ۱.۱درصد افت کرد و در ارتفاع ۹۶۸۶۰ واحدی قرار گرفت. در هفته ای که گذشت تعداد 6391 میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 14493 میلیارد ریال در بیش از 481 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 28درصد افزایش، 18درصد کاهش و 36درصد افزایش مواجه شد.

این درحالی است که تعداد 100 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 1037 میلیارد ریال در این مدت مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با 73 و 76درصد افزایش همراه شد.

براساس این گزارش، شاخص کل بورس نیز در پایان هفته منتهی به 18 اسفندماه با 1101 واحد کاهش، معادل 1.1درصد افت کرد و در ارتفاع 96860 واحد قرار گرفت. شاخص بازار اول نیز در این مدت با 863 واحد کاهش به رقم 68709 واحد و شاخص بازار دوم با 1922 واحد کاهش به عدد 206756واحد رسیدند که بر این اساس شاخص بازار اول با 1.2درصد کاهش و شاخص بازار دوم با 0.09درصد افت مواجه شدند.

سهامداران حقیقی کنتورسازی می توانند قسمتی از سهم خود را بفروشند

اما سهامداران حقیقی شرکت کنتورسازی می توانند از امروز تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ساعت ۱۵، حداکثر ۵ هزار سهم خود را به قیمت هر سهم ۲۱۰۷ تومان و ۵ ریال به فروش برسانند.

معاونت بازار بورس اوراق بهادار تهران به تازگی در نامه ای اعلام کرده که با توجه به مصوبه هیأت مدیره سازمان بورس، سهامداران حقیقی شرکت کنتورسازی می توانند برای فروش سهام خود به یکی از کارگزاری های عضو شرکت بورس مراجعه کنند.

قیمت خرید هر سهم شرکت کنتورسازی ۲۱۰۷۵ریال مشخص شده و سهامداران حداکثر می توانند ۵ هزار سهم خود را بفروشند در صورتی که منابع تأمین شده از جانب خریدار کافی نباشد خرید از کمترین سفارش فروش شروع می شود.

نکته مهم که سهامداران حقیقی کنتورسازی باید بدانند این است که امکان ورود سفارش فروش از طریق مشتریان برخط ممکن نیست و سهامداران باید به کارگزاری عضو شرکت بورس مراجعه کنند. همچنین قطعیت نقل و انتقال سهام کنتورسازی منوط به موافقت شورای عالی بورس مبنی بر اجازه انجام معامله خارج از جلسه معاملاتی است.

به گزارش «فرصت امروز»، براساس مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر اجازه انجام معاملات در خارج از ساعت معاملاتی، اشخاص حقیقی سهامدار شرکت کنتورسازی ایران می توانند برای فروش سهام خود مطابق شرایط زیر، پس از مراجعه به یکی از شرکت های کارگزاری عضو شرکت بورس اوراق بهادار تهران و ارائه دستور فروش و تکمیل تعهدنامه، نسبت به واگذاری سهام خود اقدام کنند:

الف- فروش حداکثر5000 سهم می باشد در صورتی که منابع تأمین شده از سوی خریداران کافی نباشد،

خرید از کمترین سفارش فروش شروع و براساس میزان عرضه فروش حداکثر سهم قابل خرید از افراد متناسب با میزان منابع تأمین شده از سوی خریداران مشخص خواهد شد.

ب- قیمت خرید هر سهم مبلغ 21075ریال می باشد.

ج- نوع سفارش فروش از نظر اعتبار زمانی، سفارش بدون محدودیت زمانی باشد.

د- امکان ورود سفارش فروش از طریق مشتریان برخط امکان پذیر نمی باشد.

ه- قطعیت نقل و انتقال سهام فوق، منوط به موافقت شورای عالی بورس مبنی بر اجازه انجام معامله خارج از جلسه معاملاتی خواهد بود.

و- مهلت فروش از روز شنبه، 19 اسفندماه امسال به مدت 5 روز کاری از ساعت 8:30 الی 15:00 می باشد.

براساس این گزارش، شرایط خرید سهام شرکت کنتورسازی ایران از روز شنبه 19 اسفند به مدت 5روز توسط شرکت های کارگزاری عضو شرکت بورس اوراق بهادار تهران در حالی پس از ماه ها توقف نماد معاملاتی در تالار شیشه ای و حاشیه های بسیار انجام می شود که ریشه این اتفاق به حدود یک سال و نیم پیش بازمی گردد که تعدادی از سهامداران کم اطلاع، فریب وعده و وعیدهای بی اساس را خوردند و وارد بحران کنتورسازی در بازار سهام شدند تا بدون تحلیل و توجه به خبرهای این شرکت، بر پایه هیجان سرمایه خود را به باد بدهند و در مقابل برخی دیگر هم به سودهای بادآورده برسند.

به گزارش تسنیم، بر این اساس پس از برگزاری مجمع عمومی عادی، نماد معاملاتی شرکت کنتور سازی در روز 23 آبان سال 94 در بورس بازگشایی شد و بلافاصله رشد سریع قیمت سهام این شرکت آغاز شد؛ به نحوی که پس از 32 روز، قیمت سهام کنتورسازی 114درصد رشد کرد و در مدت کوتاهی قیمت هر سهم کنتور سازی با 640درصد رشد به 7 هزار و 260 تومان رسید.

این اتفاق به دلیل انتشار شایعاتی در مورد انعقاد یک قرارداد تجاری رخ داد که البته این خبر بعدها توسط سازمان بورس غیرواقعی تشخیص داده شد. در پی این رویداد هم سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه، معاملات سهام شرکت کنتور سازی را متوقف کرد و از مدیران کنتورسازی خواست در این باره گزارشی شفاف ارائه دهند.

البته مدیران شرکت کنتور سازی هم در پاسخ، از انعقاد یک قرارداد تجاری مهم با اتاق اصناف خبر دادند که انعقاد این قرارداد در صورت صحت، می توانست اثر زیادی در سود سهام کنتورسازی داشته باشد. به همین دلیل هم کنتور سازان در اطلاعیه خود خطاب به سرمایه گذاران در بورس اعلام کردند موفق به انعقاد قرارداد فروش قطعی صندوق های فروشگاهی با اتاق اصناف ایران برای بهره برداری اصناف شد ه اند.

از قضا آن گونه که رسانه ها اعلام کرده اند، گویا ظاهرا دبیرکل اتاق اصناف ایران نیز در شهریور سال 94 در نامه ای این قرارداد را تأیید و اعلام کرده بود که به شرکت هوشمند سامانه باران ماموریت داده است تا نسبت به تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری همه اصناف کشور به صندوق های مکانیزه فروش اقدام کند. شرکتی که (هوشمند سامانه باران) گفته می شود فقط یک ماه پیش از برگزاری مناقصه و با سرمایه یک میلیون تومانی تأسیس شده و این شرکت هم در نامه ای مدعی شده بود که محموله صندوق های فروشگاهی از سنگاپور به مقصد ایران بارگیری شده و ظرف مدت 20 تا 25 روز به بنادر ایران می رسد.

به همین دلیل و با توجه به این اطلاعات، شرکت کنتورسازی ایران در 28 دی ماه 94 درآمد هر سهم سال مالی 94 را با تعدیل مثبت 433درصدی سود در سامانه اطلاعات ناشران بورس موسوم به کدال منتشر کرد و بازرس و حسابرس قانونی این شرکت هم موضوع انعقاد این قرارداد را تأیید کردند.

با این حال اما شش ماه بعد، مشخص شد اطلاعات ارائه شده در صورت های مالی حسابرسی شده کنتورسازی صحت ندارد و به همین دلیل صورت های مالی حسابرسی شده برای بررسی به جامعه حسابداران رسمی ایران ارسال شد و جامعه حسابداران نیز به این نتیجه رسید که گزارش حسابرسی طبق استانداردهای حسابداری ارائه نشده و حسابرس موضع گیری لازم را در این باره انجام نداده است.

و پس از این اتفاق بود که سونامی افت قیمت سهام و در پی آن توقف نماد معاملاتی شرکت کنتورسازی و از دست رفتن سرمایه سهامداران فریب خورده در بورس آغاز شد و رفته رفته اعتراض هایی در این زمینه شکل گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی