جمعه, 11 اسفند 1396 - 17:22

افت ۰.۲ درصدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت / مسیر هموار بنگاه های اقتصادی برای ورود به بورس

فرصت امروز: روزهای کم رمق بورس تهران ادامه دارد و سایه انتشار اوراق گواهی سپرده و نوسانات بازار ارز کماکان بر بازار سرمایه باقی است. چنانچه بازار سهام در هفته ای که گذشت، شاهد افت قیمت سهم ها بود و شاخص کل که در ابتدای هفته در تراز ۹۷ هزار و ۹۶۱ واحدی قرار داشت، در پایان ۱۹۶ واحد معادل ۰.۲ درصد افت کرد و به رقم ۹۷هزار و ۹۶۱ رسید.

در این مدت بورس تهران شاهد بازاری کم رمق همراه با افت ارزش معاملات سهام بود. بازارهای مختلف این روزها بیش از گذشته بر بازار سرمایه تأثیر می گذارند، از یک سو، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز بازیگران بازار سرمایه را در سرمایه گذاری خود مردد کرده و از سوی دیگر نوسانات بازار ارز بر بازار سهام سایه افکنده است.

همچنین کاهش قیمت برخی فلزات اساسی و قیمت نفت باعث شده سهم های فلزی و پالایشی با افت قیمت نسبت به گذشته روبه رو باشند و این شرایط باعث شده بورس تهران با شیبی آرام شاهد کاهش روند قیمت ها باشد.

اما در هفته ای که گذشت، شاخص بازار اول ۲۲۰ واحد افت کرد و تا تراز ۶۹ هزار و ۵۷۲ واحدی کاهش یافت اما شاخص بازار دوم با رشد چهار واحدی مواجه شد و عدد ۲۰۸ هزار و ۶۷۸ را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور نیز در پنج روز اخیر ۲۵ واحد افت کرد و به رقم ۱۰۵ هزار و ۲۷۴ واحدی رسید، همچنین شاخص صنعت با ۲۱۵ واحد افت مواجه شد.

اما به رغم این شرایط، با مقایسه ارزش بازار سرمایه نسبت به تولید ناخالص داخلی کشور و همچنین نسبت به تعداد شرکت های فعال در حوزه های مختلف اقتصادی، بازار سرمایه ایران در مقایسه با کشورهای مشابه، پتانسیل بالایی برای جذب شرکت ها و افزایش تأمین مالی دارد.

حسن قالیباف اصل، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در گفت وگو با سنا با اعلام این مطلب گفت: تعداد شرکت هایی که در خارج از بازار سرمایه فعالیت می کنند و با اندک تغییرات ساختاری یا تصمیم مدیریتی، قابلیت ورود به بورس یا فرابورس را دارند، زیاد است. امروزه، بسیاری از صنایع و شرکت های مستعد و بزرگ کشور همچنان در اختیار دولت یا نهادهایی قرار دارند که بنا به دلایل اجتماعی، حاکمیتی یا قانونی امکان حضور در بورس برای آنها فراهم نشده است.

وی ادامه داد: همچنین شرکت های بخش خصوصی می توانند با پذیرش از مزایای بازار برخوردار شوند. بازار سرمایه امروز نیازمند تنوع و افزایش تعداد شرکت هاست و مزایای مناسبی را برای شرکت ها به همراه دارد و اکنون برای ورود بنگاه های اقتصادی به بازار سرمایه قطعاً زمان مناسبی است.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در پاسخ به این سؤال که کلینیک پذیرش چه میزان در پذیرش شرکت ها و آشنایی آنها با شرایط بازار سرمایه کمک کرده است؟ گفت: براساس تفکری که در بورس های پیشرفته جاری است، موضوع پذیرش و ورود شرکت ها به بورس به دلیل ابعاد راهبردی و نیز زمانبر بودن، به عنوان سفر پذیرش تلقی می شود. به عبارتی این اقدام دارای نقطه آغاز و پایانی است و فرآیندی نظام مند برای آن طی می شود. این فرآیند اقدامات مختلفی شامل آماده سازی مدیریت برای اتخاذ تصمیم پذیرش، اصلاح ساختار احتمالی شرکت، بهبود گزارشگری مالی و مواردی از این دست را در برمی گیرد.

قالیباف اصل با تأکید بر اینکه به نظر می رسد بنگاه های اقتصادی با برنامه جدید کلینیک پذیرش شرکت ها می توانند آینده حضور خود در بازار سرمایه را پیش بینی و برنامه ریزی کنند، گفت: با توجه به تعدد شرکت های خارج از بورس، کلینیک پذیرش راهی است برای شرکت هایی که می توانند با تغییراتی در ساختارهای خود یا طی یک دوره زمانی مشخص با برنامه ریزی انجام شده شرایط ورود به بورس را دارا شوند و در تمام این مسیر، راهنمایی ها و مشاوره های لازم به این شرکت ها ارائه می شود.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران همچنین به ایجاد نظام کنترل داخلی و اجرای اصول مدیریت ریسک اشاره کرد و اقدامات شرکت بورس در این زمینه را برشمرد و گفت: در خصوص استقرار نظام کنترل داخلی و مدیریت ریسک در شرکت های بورس، سازمان بورس و اوراق بهادار با تصویب و اجرایی کردن دستورالعمل کنترل های داخلی در سال 1391 و به دنبال آن تهیه دو منشور کمیته حسابرسی و منشور فعالیت حسابرسی داخلی (که شامل بررسی ریسک نیز می شود) گام مهمی برداشت.

وی با بیان اینکه چک لیست رعایت الزامات کنترل های د اخلی حاکم بر گزارشگری مالی و رهنمود های لازم د ر راستای د ستورالعمل کنترل های د اخلی نیز تهیه و اجرایی و کارگاه های آموزشی ارزیابی کنترل های د اخلی حاکم بر گزارشگری مالی برگزار شد، به سنا گفت: در خصوص بهبود رعایت اصول راهبری شرکتی در شرکت های بورس نیز توصیه نامه راهبری شرکتی برای شرکت های بورسی و پرسشنامه امتیازبندی شرکت های بورسی از منظر راهبری شرکتی تدوین شد که برای بررسی و تصویب به سازمان بورس ارسال شده است.

قالیباف اصل افزود: توصیه نامه پیشنهادی مشتمل بر چهار بخش حقوق سهامداران، هیأت مدیره و کمیته های هیأت مدیره، حسابرسی و شفافیت و اطلاع رسانی است. این توصیه ها با اقتباس از استانداردهای بین المللی در زمینه راهبری شرکتی و تطبیق آن با قوانین و مقررات داخلی در حوزه بازار سرمایه تنظیم شده و بورس اوراق بهادار تهران تصمیم دارد بر اساس مقررات موجود گزارش راهبری شرکتی خود را به عنوان یک شرکت پذیرفته شده تهیه و به صورت اختیاری منتشر کند. این گزارش وضعیت رعایت استانداردهای راهبری شرکتی توسط بورس تهران را با توجه به استانداردهای بین المللی در این زمینه، نشان خواهد داد.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در پاسخ به این سؤال که طراحی شاخص بازار بدهی در چه مرحله ای قرار دارد؟ گفت: بازار اوراق بهادار با درآمد ثابت در حال تبدیل شدن به بازاری مهم و بزرگ است. از این رو بورس اوراق بهادار تهران تصمیم به طراحی شاخصی برای سنجش عملکرد (بازدهی) این بازار رو به رشد گرفت. توجه کنید که شاخص اوراق بهادار با درآمد ثابت از فرمول و روش محاسبه ای متفاوت و حتی پیچیده تر نسبت به شاخص سهام برخوردار است. در این راستا مطالعاتی در بورس تهران انجام شد و این مطالعات به پیشنهاد شاخص اوراق بهادار بدهی به کمیته شاخص سازمان بورس در اوایل سال 95 انجامید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی