یکشنبه, 06 اسفند 1396 - 17:54

مدیرعامل بورس کالای ایران مطرح کرد / سهم ٤٨درصدی بورس کالا از معاملات بازار سرمایه

فرصت امروز: نشست خبری مدیرعامل بورس کالای ایران صبح روز گذشته برگزار شد. حامد سلطانی نژاد در این نشست به تشریح برنامه های ۱۱ ماه گذشته بورس کالا پرداخت و در پایان، از قالب جدید پایگاه خبری بورس کالای ایران با عنوان پایگاه اطلاع رسانی کالا خبر رونمایی کرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران همچنین از ثبت بالاترین رکورد تاریخی ارزش کل معاملات در بورس کالا خبر داد و گفت: ارزش کل معاملات بورس کالای ایران در ۱۱ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۹ درصد افزایش پیدا کرده و به بیش از یک میلیون و ۳۵ هزار میلیارد ریال بالغ شده که در ۱۱ ماهه سال جاری بالاترین رکورد تاریخی ارزش کل معاملات بورس کالای ایران رقم خورده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: در این مدت ۲۴ میلیون و ۱۳۱ هزار تن محصول به ارزش ۴۴۶ هزار و ۳۵۳ میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد معامله قرار گرفته است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 4درصدی در حجم و ۳۳درصدی در ارزش معاملات را نشان می دهد.

سلطانی نژاد افزود: همچنین جمع معاملات بازار مشتقه بورس کالای ایران با افزایش ۲۷درصدی حجم و ۶۱ درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شده است؛ به طوری که بیش از ۳ میلیون و ۸۱۷ هزار قرارداد به ارزش ۵۷۹ هزار و ۱۴۳ میلیارد ریال در این بازار داد و ستد شده است.

او در ادامه نشست به تفکیک سهم گروه های کالایی از ارزش معاملات بازار فیزیکی در 11 ماهه سال ۱۳۹۶ پرداخت و گفت: محصولات صنعتی و معدنی با ارزشی حدود ۱۸۳ هزار میلیارد ریال معادل ۴۱درصد بیشترین سهم از ارزش معاملات بازار فیزیکی را به خود اختصاص داده است. در این میان محصولات پتروشیمی با ارزش معاملات ۱۳۹ هزار میلیارد ریال و سهم ۳۱ درصدی در رتبه دوم قرار گرفته است. فرآورده های نفتی با ارزش معاملات ۹۰هزار میلیارد ریالی معادل ۲۰ درصد، محصولات کشاورزی با ارزش معاملات ۳۱ هزار میلیارد ریالی معادل 7 درصد و بازار فرعی با ارزش معاملات 4هزار میلیارد ریال و سهم یک درصدی رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.

مدیرعامل بورس کالای ایران به سهم انواع قراردادها از ارزش کل معاملات بازار فیزیکی در 11 ماهه سال ۱۳۹۶ اشاره کرد و گفت: معاملات نقدی با سهم ۶۱ درصدی معادل ۲۷۳ هزار میلیارد ریال بیشترین سهم را از انواع قراردادها به خود اختصاص داده است. این در حالی است که معاملات سلف نیز ۳۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار فیزیکی معادل ۱۷۳ هزار میلیارد ریال را از آن خود کرده است.

سلطانی نژاد همچنین به میزان تأمین مالی انجام شده از طریق معاملات سلف و نسیه در بازار فیزیکی بورس کالای ایران اشاره کرد و گفت: محصولات صنعتی و معدنی با ارزش تأمین مالی ۱۳۶ هزار و ۷۳۳ میلیارد ریال معادل ۷۹درصد بیشترین سهم را خود اختصاص داده است. در این میان محصولات پتروشیمی با ارزش تأمین مالی ۳۴هزار و ۴۶۵ میلیارد ریال معادل ۲۰درصد در رتبه دوم قرار گرفته است.

مدیرعامل بورس کالای ایران به میزان معاملات گواهی سپرده کالایی در 11 ماه امسال اشاره کرد و افزود: در ۱۱ ماهه امسال معاملات گواهی سپرده کالایی ذرت با ارزش 4 هزار و ۲۱۱ میلیارد ریال سهم ۸۶ درصدی از ارزش این بازار را کسب کرده است. در این میان گواهی سپرده جو نیز با ارزش ۲۸۲ میلیارد ریال سهم 6 درصدی و گواهی سپرده سکه طلا، پسته و زعفران نیز سهم ۸ درصدی از معاملات این بازار را به خود اختصاص دادند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی