چهارشنبه, 27 دی 1396 - 17:25

شاخص بورس در آستانه ثبت رکورد تاریخی / روزهای طلایی بورس

فرصت امروز: شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته 326 پله رشد کرد و با قرار گرفتن در جایگاه 98 هزار و 923 واحدی، آماده ورود به کانال 99 هزار واحدی شد؛ چنانچه برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند در روزهای آینده این شاخص می تواند از رقم ۱۰۰ هزار واحدی عبور کند و برای نخستین بار رکوردی تاریخی بر جای بگذارد. به عبارت بهتر، در حالی شاخص کل بازار سرمایه به رقم ۹۹ هزار واحدی نزدیک می شود که تعدادی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد هستند که با توجه به رشد قیمت ها در کالاهای اساسی از جمله فلزات طی ماه های گذشته شاخص کل می تواند برای اولین بار سقف ۹۹ هزارتایی را بشکند و وارد کانال ۱۰۰ هزار واحدی شود.

اما نگاهی به وضعیت معاملات آخرین روز کاری هفته نشان می دهد برخلاف روز سه شنبه، سهام گروه خودرو و ساخت قطعات در بیشتر نمادها در روز چهارشنبه با افزایش قیمت روبه رو بود و در این گروه ۱۶۵میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، در معاملات روز چهارشنبه، گروه های فلزات اساسی، کانی های فلزی، خودرو و صنایع شیمیایی در صدر جذابیت برای فعالان بازار سرمایه قرار داشتند. استقبال از سهام شرکت های مرتبط با این گروه ها در بورس، سبب رونق معاملات و به تبع آن رشد شاخص شد.

بر این اساس، نمادهای تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین)، فولاد (فولاد مبارکه)، خودرو (ایران خودرو)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و شیران (صنایع شیمیایی ایران) در معاملات دیروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند، اما بفجر (پتروشیمی فجر)، تاثیر منفی بر جای گذاشت.

در معاملات روز گذشته، گروه فلزات اساسی در صدر گروه های بورسی قرار گرفت؛ در این گروه 100 سهم به ارزش 320 میلیارد ریال داد و ستد شد. گروه شیمیایی به ارزش 303 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 243 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند. در رده چهارم، گروه فرآورده های نفتی با معاملاتی به ارزش 235 میلیارد ریال جای گرفت. گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش 189 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

شاخص های بازار سرمایه

در معاملات آخرین روز کاری هفته یک میلیارد و 205 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 3 هزار و 163 میلیارد ریال در 64 هزار و 770 نوبت مبادله شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان دهنده رشد دسته جمعی آنهاست. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 104 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود،31واحد رشد کرد.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز 23 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر بخشی از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 431 واحد بالا رفت.

شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 257 واحد و شاخص بازار دوم بورس 560 واحد تقویت شد.

پایان پیش از موعد پذیره نویسی طرح برقی کردن قطار تهران-مشهد

پذیره نویسی 10 میلیون ورقه اوراق مشارکت دولت که با هدف تامین مالی طرح برقی کردن قطار تهران-مشهد از سه شنبه (بیست و ششم دی ماه) به مدت سه روز کاری در فرابورس ایران آغاز شده بود، با استقبال سرمایه گذاران در دومین روز از مهلت تعیین شده به پایان رسید.

شاخص کل فرابورس ایران روز چهارشنبه با سبزپوشی و حدود نیم واحد رشد، در پله یک هزار و 93 واحدی قرار گرفت تا به استقبال آخرین روز کاری دی ماه برود.

با نگاهی به دادوستدهای روز گذشته مشاهده می کنیم معامله گران نزدیک به 555 میلیون ورقه را به ارزش افزون بر 3 هزار و 340 میلیارد ریال دست به دست کرده اند.

بازار اوراق با درآمد ثابت نیز با جابه جایی بیش از 2میلیون سهم همراه بود که ارزش بالغ بر 2 هزار و 187 میلیارد ریالی را نشان می دهد. در نهایت معامله گران اوراق تسهیلات مسکن، افزون بر 67 هزار ورقه تسه را به ارزش بیش از 49 میلیارد ریال در آخرین روز کاری هفته خریدوفروش کردند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی