جمعه, 29 دی 1396 - 18:05

آیا بازار بورس ایران 100 هزار واحدی می شود / رکوردشکنی تاریخی در آستانه 50 سالگی

فرصت امروز: بازار سرمایه در دی ماه امسال رکورد زد و امروز نیز می تواند تاریخ سازی اش را به اوج برساند، چراکه این روزها برای خیلی از سهامداران و معامله گران بازارسرمایه، بهترین روزهای سال های اخیر است؛ در واقع، بورس در حالی فعالیت زمستانه خود را ادامه می دهد که از دو تحول سیاسی در همین ماه به سلامت و بدون تأثیرپذیری شدید عبور کرده است؛ یکی سخنرانی ترامپ درباره برجام و دیگری اغتشاشات اخیر.

بررسی ها نشان می دهد که هردوی این دو پدیده ها نتوانستند رشد بورس را در دی ماه متوقف کنند و حالا بازار سرمایه می رود که به ارقام جدیدی برسد؛ چنانکه امروز می تواند روز تاریخ سازی برای بورس ایران باشد و شاخص کل رکوردی تاریخی را به ثبت برساند.

روز چهارشنبه و در آخرین روز کاری هفته گذشته شاخص کل بورس تهران به 98 هزار و 923 واحد رسید و حالا تا رسیدن شاخص به عدد 100هزار واحد تنها هزار و 87 واحد باقی مانده است؛ میزانی که ممکن است امروز ثبت شود و رکوردی جاودانه در بورس تهران به جای بگذارد؛ این در حالی است که در طول چندین دهه راه اندازی بورس تهران تاکنون هیچ گاه شاخص کل به عدد 100 هزار نرسیده و بورس تهران می تواند تولد ۵۰ سالگی خود را با خوشحالی جشن بگیرد.

به گزارش اتاق تهران و به گفته کارشناسان بازار سرمایه، در چند ماه گذشته رشد قیمت های جهانی در حوزه فلزات و رشد پتروشیمی، کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و افزایش قیمت ارز از جمله مهم ترین مسائلی بوده است که به رونق بازار بورس منجر شده است.

همچنین باتوجه به اینکه افزایش تورم را در سال های گذشته در کشور شاهد بودیم ولی اثرات آن را در بازار سهام نمی دیدیم این موضوع باعث شد که از ابتدای امسال بازار بورس به بازاری جذاب تبدیل شود و سرمایه گذاران برای حضور در این بازار روی خوش نشان دهند. البته در روزهای گذشته به اعتقاد کارشناسان بورس افزایش قیمت دلار و نزدیک شدن آن به عدد 4500 تومان پیشران اصلی بازار بورس بوده است؛ نکته ای که باعث شده تا کارشناسان اعلام کنند اگر روند رشد قیمت دلار و ارز فردا در بازار ادامه پیدا کند به احتمال زیاد با رشد شاخص بورس روبه رو خواهیم بود و شاخص کل از 100 هزار عبور خواهد کرد.

اما سؤال اصلی این است که آیا این رشد پایدار خواهد بود؟ به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در صورتی که بورس از عدد 100 هزار عبور کند ما در چند روز این رکورد شکنی را خواهیم داشت، ولی به احتمال زیاد کاهش و افت قیمت ارز در روزهای آتی (طبق پیش بینی ها در هفته های جاری با پایان یافتن شروع سال میلادی همچون سال های گذشته که در بهمن با کاهش مقطعی قیمت دلار در بازار روبه رو خواهیم شد) باعث می شود که شاخص کل سیر نزولی پیدا کند و به زیر 100هزار واحد برسد؛ اما به صورت کلی تا پایان سال بورس اوراق بهادار تهران روندی صعودی خواهد داشت.

بررسی روند صنایع بورسی از ابتدای سال تاکنون نشان می دهد در میان ۳۷ صنعت مورد بررسی، شاخص ۲۰ صنعت با رشد همراه بوده است. در این میان پالایشی ها بیشترین بازدهی را در میان صنایع بورسی کسب کردند. پس از آن نیز فلزی ها بیشترین رشد را داشته اند.

به اعتقاد کارشناسان اگر بخواهیم رشد پایدار کنونی را در بورس و بازار سهام شاهد باشیم باید کشور با رشد اقتصادی و رونق اقتصادی واقعی مواجه باشد زیرا رشد کنونی در بازار سهام تا یک مقطعی بیشتر ادامه نخواهد داشت و بعد از آن ما شاهد توقف آن خواهیم بود و اگر به دنبال تدوام رشد بورس هستیم باید به رونق اقتصادی و تولید فکر کنیم.

در پایان معاملات تالار های بورس اوراق بهادار تهران چهارشنبه مورخ 16 دی ماه 96 در 67 هزار دفعه، تعداد یک میلیارد و208میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از 3هزارو 228 میلیارد ریال معامله شد و ارزش بازار رقم معادل 395هزار میلیارد تومان را ثبت کرد و شاخص کل با 326واحد افزایش به رقم 98923 واحد رسید؛ حالا همه چشم ها به بازار امروز شنبه خیره است تا ببینیم که بورس رکوردشکنی خواهد کرد یا نه.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی