سه شنبه, 19 دی 1396 - 18:33

کاهش قیمت سهم ها در گروه فراورده های نفتی / شاخص بورس 183 واحد افت کرد

فرصت امروز: بازار سرمایه در چهارمین روز هفته شاهد افت 183واحدی شاخص کل بود، چنانکه سهم های خودرویی و فرآورده های نفتی با کاهش قیمت مواجه شدند و شاخص بورس 183 واحد کاهش یافت و در پله 96 هزار و 149 واحدی ایستاد.

روز سه شنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۸۳ واحد افت کرد و به رقم ۹۶هزار و ۱۴۹واحدی رسید، همچنین شاخص کل هم وزن با ۶۸واحد کاهش همراه شود و تا عدد ۱۷هزار و ۳۰۸پایین آمد. شاخص آزاد شناور نیز در طی معاملات دیروز با کاهش ۲۲۸واحدی همراه شد و به رقم ۱۰۳هزار و ۳۷۴رسید، شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۱۰۴ و ۵۲۷ واحد کاهش یافت.

در حقیقت، در معاملات دیروز 901میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2هزار و 328 میلیارد ریال در 58 هزار و 423 نوبت مبادله شد و همه شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز افت کردند، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 58 واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 68واحد کاهش یافت.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز 51 واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 227 واحد افت کرد. شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 104 واحد و شاخص بازار دوم بورس 527 واحد پایین آمد.

در معاملات تالار شیشه ای، نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و ایران خودرو به ترتیب با ۶۱، ۵۶ و ۳۱ واحد تأثیر، بیشترین نقش کاهنده را در دماسنج بازار سرمایه داشتند. در طرف مقابل ملی صنایع مس ایران، پتروشیمی خارک و پتروشیمی جم به ترتیب با ۳۴، ۲۶ و ۲۲ واحد تأثیر، سعی کردند نماگر بازار سرمایه را به سمت بالا هدایت کنند.

همچنین در بیشتر نمادهای گروه محصولات شیمیایی شاهد نوسان کمتر از ۲درصد به سمت بالا یا پایین بودیم؛ در این گروه ۲۰میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۱۰میلیارد تومان در ۲۶۲۵ نوبت معامله شد. همچنین در گروه خودرو و ساخت قطعات اکثریت قریب به اتفاق نمادها مشاهده روند کاهشی در قیمت پایانی بودند، در این گروه ۳میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۱میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در گروه فرآورده های نفتی و سوخت هسته ای نیز در تعداد زیادی از نمادها شاهد کاهش قیمت پایانی بودیم، البته این کاهش عمدتا کمتر از یک درصد بود.

به عبارت بهتر، در معاملات روز سه شنبه، فلزات اساسی در صدر گروه های بورسی قرار گرفت و در این گروه 85 سهم به ارزش 273 میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین گروه فراورده های نفتی به ارزش 141 میلیارد ریال و کانی های فلزی به ارزش 124 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند. در رده چهارم نیز گروه خودرو با معاملاتی به ارزش 110 میلیارد ریال جای گرفت و گروه شیمیایی نیز با معاملاتی به ارزش 99میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۳۲میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان رسیدکه این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۱۰۱میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۸هزار و ۴۲۳ نوبت داد و ستد بود.

مبادله اوراق تسهیلات مسکن در دامنه 727هزار تا 747هزار ریال

معاملات فرابورس ایران در نوزدهمین روز از دی ماه با رشد شاخص کل و نقل و انتقال 350میلیون ورقه به ارزش بیش از یک هزار و 137 میلیارد ریال پایان یافت. شاخص کل فرابورس نیز پس از چندین فراز و فرود با رشد 2.5 واحدی و قرارگیری در ارتفاع یک هزار و 77 واحدی پایان یافت.

نگاهی به دادوستدهای تابلو اوراق تسهیلات مسکن (تسه) فرابورس حاکی از آن است بیش از 65هزار ورقه تسه به ارزش افزون بر 48میلیارد ریال در این تابلو دست به دست شده و تسه آذرماه 96 بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفته است. این اوراق در بازه قیمتی 727هزار تا 747هزار ریال دست به دست شدند.

در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز نقل و انتقال بیش از 413 هزار ورقه به ارزش بالغ بر 385میلیارد ریال رقم خورد. در این بازار «اخزا602» بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد. همچنین امروز چهارشنبه شاهد عرضه اسناد خزانه اسلامی با تاریخ سررسید20 آبان 98 در نماد «اخزا6041» خواهیم بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی