شنبه, 22 خرداد 1395 - 08:55

هفته‌ای که می‌تواند به صعود شاخص کل منجر شود / چشم امید سهامداران به قیمت نفت و سنگ آهن

در حالی که انتظار می‌رفت با آغاز ماه رمضان شاهد عقب‌نشینی بازار و ادامه روند نزولی شاخص‌ها و قیمت‌ها باشیم، بازار و شاخص کل در آخرین روز معاملاتی هفته مثبت بود، امری که بار دیگر امید به رونق بورس را در دل‌های سهامداران و فعالان بازار روشن ساخت و آنها را به پایداری در بازار سهام، تشویق کرد. از دیگر سو، همه منتظر رسیدن اخبار خوش اقتصادی هستند تا به اتکای آن بتوانند سرمایه‌گذاری بیشتری در بورس انجام دهند.

چشم امید سهامداران به قیمت نفت و سنگ‌آهن

این خبرها می‌تواند افزایش بهای نفت، افزایش قیمت انواع کالا و مواد، افزایش نرخ ارز، کاهش نرخ سپرده‌های بانکی، تزریق پول به بازار سهام و بسته‌های حمایتی دولت به منظور خروج از رکود باشد. در بازارهای بین‌المللی با توجه به پیش‌بینی کاهش 3.5 میلیون بشکه‌ای نفت خام آمریکا، عدم افزایش نرخ بهره، افزایش 20‌هزار تنی ذخایر LME مس، تعطیلات پنجشنبه و جمعه کشور چین و در نتیجه هجوم فولادسازان این کشور برای خرید سنگ آهن، شاهد رشد قیمت نفت، کاهش قیمت مس و افزایش چشمگیر قیمت سنگ آهن هستیم که پیش‌بینی می‌شود بر این صنایع بورسی تأثیرگذار باشد.

رشد 42 و 21‌درصدی حجم و ارزش مبادلات در فرابورس

فرابورس ایران معاملات خود در سومین هفته از خردادماه را با دادوستد 2‌هزار و 197 میلیون ورقه بهادار به ارزش 7‌هزار و 814 میلیارد ریال به پایان رساند که این ارقام نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 42 و 21‌درصدی حجم و ارزش مبادلات حکایت می‌کند. هفته گذشته همراه با دادوستد انواع اوراق بهادار در بازارهای فرابورس، سهامداران روز چهارشنبه شاهد عرضه اولیه 230 میلیون سهم معادل 10‌درصد از سهام هلدینگ نیروگاهی تابان هور در بازار اول نیز بودند که این عرضه با استقبال چشمگیر معامله‌گران آنلاین و در واقع رکوردشکنی مشارکت آنها در عرضه‌های اولیه همراه بود.

این نماد تازه وارد که از این پس در نماد ‌«‌وهور‌»‌ ‌شاهد معاملات آن در بازار اول خواهیم بود در جریان عرضه اولیه 1780 ریال کشف قیمت شد. در همین حال بازار اول فرابورس هفته گذشته روند روبه رشدی را در معاملات تجربه کرد، به‌طوری که 371 میلیون سهم به ارزش 776 میلیارد ریال در این بازار مورد مبادله قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل رشد 92 و 77‌درصدی حجم و ارزش مبادلات را نشان می‌دهد. هفته گذشته بازار دوم نیز همسو با روند رو به رشد، بازار اول، با افزایش ارزش معاملات روبه‌رو شد به‌طوری که با معامله 359 میلیون سهم به ارزش 2‌هزار و 703 میلیارد ریال، رشد 115‌درصدی ارزش معاملات را در مقیاس هفتگی تجربه کرد.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز صکوک، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن اگرچه با کاهش حجم و ارزش معاملات در مقایسه با هفته ماقبل روبه‌رو شدند، اما به ترتیب رشد 32،1347 و 7‌درصدی حجم معاملات را نسبت به مدت مشابه سال قبل در کارنامه عملکردی خود به ثبت رساندند. ضمن اینکه ارزش معاملات این ابزارهای مالی نیز با روند رو به رشدی در این بازه زمانی (نسبت به مدت مشابه سال 94) همراه شد.

صکوک به‌عنوان یک اوراق بهادار اسلامی در حالی در سبد انتخاب سهامداران قرار گرفته که بررسی روند معاملات آن در بازار ابزارهای نوین مالی حکایت از استقبال بیش از پیش معامله‌گران از این ابزار تأمین مالی نسبت به گذشته در فرابورس دارد.

فلزات اساسی، صدرنشین صنایع فرابورسی

بررسی معاملات صنایع فرابورسی در هفته قبل حکایت از پیشی گرفتن ارزش معاملات صنعت «فلزات اساسی» نسبت به سایر صنایع دارد، به‌طوری که این گروه با ارزش معاملاتی بالغ بر 507 میلیارد ریال توانست سهم 24‌درصدی از ارزش کل معاملات خُرد بازار سهام (اول، دوم و پایه) را به تفکیک گروه‌های صنعت به خود اختصاص دهد. در این میان گروه «بانک‌ها و موسسات اعتباری» و نیز «پالایشی‌ها» به ترتیب با سهم 23 و 16‌درصدی در جایگاه دوم و سوم ایستادند.

از طرفی بیشترین ارزش کل بازار به تفکیک صنایع در آخرین روز معاملاتی هفته قبل نیز در اختیار گروه محصولات شیمیایی و سپس فلزات اساسی قرار گرفت و این دو گروه به ترتیب با ارزش بازاری بالغ بر 223‌هزار و 627 میلیارد ریال و 126‌هزار و 199 میلیارد ریال، سهم 23 و 13.2‌درصدی از ارزش کل بازار را در اختیار گرفتند. به هر ترتیب در آخرین روز کاری هفته شاخص کل فرابورس روی عدد 808 واحد ایستاد که نسبت به روز انتهایی هفته ماقبل افت 0.8‌درصدی را نشان می‌دهد. ارزش بازار نیز روز چهارشنبه به رقم 952‌هزار و 682 میلیارد ریال رسیدکه نسبت به روز مشابه در هفته ماقبل با کاهش کمتر از 0.5‌درصد روبه‌رو شد.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی