شنبه, 17 آبان 1393 - 08:11

عظیم‌ترین طرح‌های تولید كنسانتره و گندله سنگ آهن در سنگان اجرا می‌شود

چهار گروه سرمایه‌گذاری، عظیم‌ترین طرح‌های تولید كنسانتره و گندله سنگ آهن در ایران را در معادن سنگان اجرا می‌كنند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، این چهار شركت طرح‌هایی برای ساخت كارخانه‌های تولید كنسانتره و گندله در اختیار دارند، به طوری كه مجموع ظرفیت تولید كنسانتره به 17.5 میلیون تن و تولید گندله به 15 میلیون تن خواهد رسید. این مقیاس تولید تاكنون در هیچ یك از معادن كشور به اجرا در نیامده است.

این چهار شركت سرمایه‌گذار علاوه بر مجتمع سنگ‌آهن سنگان - به‌عنوان شركت اصلی- شامل سنگ و آهن فولاد سنگان، فولاد شرق كاوه، صنعتی و معدنی توسعه بانك ملی و فولاد خراسان هستند.

معادن سنگ آهن سنگان به سبب وسعت و میزان ذخیره فعلی كه به 1.2 میلیارد تن می‌رسد، یكی از منحصربه فردترین معادن كشور به شمار می‌آیند و در بخش ذخایر سنگ آهن، به‌عنوان عسلویه شرق كشور شناخته می‌شوند، از همین رو با توجه به پتانسیل‌های بالا برای اجرا و توسعه طرح‌های معدنی، برنامه دستیابی به ظرفیت فوق در دست اجرا قرار گرفت. این در حالی است كه هم اینك تنها یك كارخانه 2.6 میلیون تنی تولید كنسانتره در ناحیه معدنی سنگان مشغول فعالیت است.

یكی از اساسی‌ترین اهداف اجرای طرح توسعه سنگان، تامین مواد اولیه طرح‌های توسعه فولاد و در عین حال ایجاد توسعه متوازن در تولید فولادخام و مواد اولیه است.

قراردادهای توسعه طرح‌های معدنی سنگان در نیمه دوم سال 91 و نیمه نخست سال 92 آغاز شد كه تا نیمه تابستان جاری پیشرفت چندانی حاصل نشد، اما از مردادماه امسال، پیشرفت احداث طرح‌ها روند تازه‌ای پیدا كرد. در حال حاضر، پروژه‌های فوق در مرحله اتمام بخش‌های مهندسی قرار دارند و در عین حال مشغول آماده‌سازی امور زیرساختی و تامین تجهیزات هستند. طبق پیش‌بینی‌ها این طرح‌ها از سال 96 به بعد وارد مدار تولید می‌شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی