شنبه, 03 آبان 1393 - 11:44

طرح‌های جدید فولاد، خام فروشی سنگ آهن را محدود می‌كند

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: با راه‌اندازی طرح‌های فولادی، صادرات سنگ آهن تولید داخل به‌صورت خام كاهش می‌یابد و شركت‌های فولادی، مصرف كننده عمده این ماده معدنی خواهند بود.

به گزارش روابط عمومی این سازمان مهدی كرباسیان كه در جلسه مجمع عمومی این سازمان برای ارائه برنامه و بودجه سال 94 سخن می‌گفت با اعلام خبر فوق و با اشاره به سیاست‌های كلان دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین طرح جامع فولاد برای ایجاد راهكاری به منظور جلوگیری از خام فروشی اظهار کرد: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد از سال 94 و 95 به طور مستمر شاهد كاهش صادرات سنگ آهن خواهیم شد به این دلیل كه طرح‌های صنعت فولاد همچون كنسانتره و گندله سازی، آهن اسفنجی و فولاد‌سازی وارد مدار تولید می‌شوند.

وی تصریح كرد: تنها در كمتر از یك‌سال آتی حدود چهار میلیون تن به ظرفیت تولید كنسانتره در كشور افزوده می‌شود كه به بیش از پنج میلیون تن سنگ آهن نیاز دارد. به گفته كرباسیان این برنامه‌ریزی‌ها با هدف استفاده از توان تولید داخلی برای تغذیه صنعت فولاد صورت گرفته است.

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین به چالش‌های دسترسی به منابع حاصل از «حق انتفاع» از پروانه بهره‌برداری از معادن اشاره كرد و گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته مدیران وقت، به‌گونه‌ای در ایمیدرو تصمیم‌گیری كردند كه در سال 92 سهم این سازمان از حق انتفاع به 40 درصد رسید و در سال 93 به 26 درصد كاهش یافته است. این امر موجب شد برای اتمام طرح‌های نیمه تمام زمان بیشتری صرف شود.

كرباسیان با بیان اینكه اجرا و اتمام طرح‌ها نیاز به منابع مالی مشخص دارد، افزود: ایمیدرو در حال حاضر برای دریافت 70درصد از منابع حاصل از فروش سهام توسط سازمان خصوصی‌سازی – كه در پایان سال 92 در مجلس تصویب شده- دچار مشكل است در حالی كه قانون به‌طور صریح بر پرداخت آن به ایمیدرو تاكید كرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی