چهارشنبه, 22 آذر 1396 - 10:02

افزایش 64 درصدی صادرات گاز ایران

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز گفت:  صادرات گاز ایران در پنج ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال 64 درصد افزایش یافته که این روند در 100 روز نخست دولت دوازدهم نیز ادامه داشته است. 

به گزارش «فرصت امروز» به نقل از شرکت ملی گاز،  بهزاد بابازاده در تشریح اقدام های شرکت ملی گاز در 100 روز نخست دولت دوازدهم اعلام کرد:  صادرات روزانه گاز طبیعی به عراق طی 100 روز گذشته از 7 میلیون مترمکعب به حدود 14 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

وی افزود:  شرکت ملی گاز ایران در سال نخست قرارداد صادرات گاز به عراق، متعهد به صادرات روزانه 7 میلیون مترمکعب بوده است،  اما با توجه به نیاز و درخواست طرف عراقی، حجم صادرات را تا حدود 14 میلیون مترمکعب در روز در اوج فصل گرم در عراق،  افزایش داده ایم.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز اظهار کرد: حجم گاز صادراتی به عراق مطابق این قرارداد که به منظور تأمین سوخت نیروگاه های بغداد امضا شده،  در فصل گرم سال تا 35 میلیون مترمکعب در روز افزایش می یابد که این افزایش،  با آغاز بهره برداری از خط لوله انتقال گاز ششم سراسری محقق خواهد شد.

به گفته بابازاده و بر اساس آخرین آمار اعلام شده،  از ابتدای امسال تا اواخر مردادماه به طور میانگین روزانه حدود 50میلیون مترمکعب گاز صادر شده که این رقم رشد 64 درصدی مجموع صادرات را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می دهد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت های صادراتی، گفت:  توسعه زیرساخت های صادراتی از جمله اجرای خط لوله انتقال گاز ششم سراسری و تأسیسات تقویت فشار گاز روی این خط،  از برنامه های جدی ایران برای افزایش سهم خود در بازار تجاری گاز به ویژه کشورهای همسایه است که بر اساس برنامه ای مدون در این زمینه،  در حال انجام است. 

بابازاده در پایان تصریح کرد:  بر اساس این آمار،  صادرات گاز طبیعی در 100 روز ابتدایی دولت دوازدهم با رشدی مناسب،  به 3 میلیارد و 650 میلیون مترمکعب رسیده،  ضمن اینکه راه اندازی طرح های جدید گازرسانی تا پایان امسال، می تواند در رشد بیشتر صادرات گاز مؤثر باشد. اکنون بزرگ ترین خریدار گاز ایران،ترکیه است که در صورت راه اندازی خط لوله صادرات گاز به بصره،  عراق در مجموع با وارد کردن روزانه 40 میلیون مترمکعب به بزرگترین وارد کننده گاز ایران تبدیل خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی