یکشنبه, 19 آذر 1396 - 10:05

نیروگاه های برق چقدر گاز و نفت می بلعند؟

براساس آخرین آمار، سالانه ۷۰ میلیارد لیتر نفت و ۷۰میلیارد مترمکعب گاز صرف تولید برق در نیروگاه ها می شود که براساس گفته کارشناسان حوزه انرژی، به راحتی می توان با کاهش تلفات فنی و غیرفنی انرژی برق و صرفه جویی در مصرف، بخش قابل توجهی نفت و گاز صرفه جویی کرد.

به گزارش ایسنا، مصرف برق ارتباط مستقیم با مصرف گاز و نفت دارد و با توجه به اینکه ۹۴درصد از کل برق تولیدشده با استفاده از سوخت های فسیلی است، بنابراین صرفه جویی در مصرف برق، در ابعاد مختلف، بر کاهش مصرف سوخت نیز تاثیرگذار خواهد بود. در این بین همراهی دولت و مجلس برای بهینه سازی وسایل اندازه گیری مصرف انرژی برق بسیار مهم است.

آرش کردی، مدیرعامل توانیر معتقد است که امروز تمام طرح ها به شکل پایلوت انجام می شود حال آنکه باید با یک هدف گذاری مناسب و با همراهی بخش خصوصی، این اقدام به شکل کلان اجرایی شود. 

از سوی دیگر براساس اعداد و ارقام در سال ۱۳۹۲ حدود ۴۵درصد سوخت مایع و ۵۵درصد گاز در نیروگاه ها مصرف می شد ولی این عدد در سال ۱۳۹۵ به ۸۸درصد گاز و ۱۲درصد سوخت مایع رسید. در سال جاری نیز به رغم کاهش مصرف مازوت اما میزان مصرف گاز افزایش یافته است. 

معمولا وزارت نیرو تمایلی به استفاده از سوخت مایع در نیروگاه ها ندارد، چراکه استفاده از این نوع سوخت باعث افزایش هزینه های تعمیراتی نیروگاه ها می شود، ضمن اینکه سوخت مایع از سوخت گاز گران تر است.

از سوی دیگر بخش های برنامه ریزی در حوزه نفت و گاز باید پیش بینی از آینده مصرف گاز و توان تامین آن برای مصارف گوناگون را ارائه دهد. وزارت نیرو تنها بهره بردار است و به همین دلیل حدود ۵.۶میلیارد مخزن سوخت مایع در اختیار دارد که به دستور پدافند غیرعامل ساخته شده و وزارت نفت موظف به تامین سوخت پشتیبان است.

در ایران مصرف انرژی در هیچ یک از بخش ها بهینه نیست، به همین دلیل مدیریت تقاضا در صنایع آب و برق یکی از مهم ترین اهداف وزیر نیرو دولت دوازدهم شناخته شده و وی معتقد است که باید به امر مدیریت مصرف و تقاضا بیش از پیش توجه شود چراکه این مولفه کلید حل بسیاری از مشکلات صنعت آب و انرژی خواهد بود.

در مجموع به نظر می رسد که با مدیریت درست مصرف و اجرای پروژه های کارآمد می توان میزان مصرف انرژی در کشور را مدیریت کرد و با توجه به اینکه میزان مصرف گاز در فصل سرما به طور طبیعی افزایش می یابد و ممکن است وزارت نفت را با چالش هایی روبه رو کند، لازم است که نیروگاه های تولید برق مدیریت مصرف و تقاضا را سرلوحه کار خود قرار دهد یا تبدیل نیروگاه ها به سیکل ترکیبی در صدر برنامه های وزارت نیرو قرار بگیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی