شنبه, 11 آذر 1396 - 08:28

زنگنه از تمدید توافق اوپک برای کاهش عرضه نفت تا پایان 2018 خبرداد / تاکید دوباره تولیدکنندگان اوپک - غیراوپک بر ثبات بازار نفت

فرصت امروز: بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، تمدید توافق کاهش عرضه نفت اوپک تا پایان سال 2018 را اعلام کرد. زنگنه این موضوع را پس از پایان نشست صد و هفتاد و سوم کنفرانس اوپک در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد. زنگنه همچنین اعلام کرد که همچنین مقرر شده است تولید نفت لیبی و نیجریه نیز در حد تولید آنها در سال 2017 محدود بماند.

وی خاطرنشان کرد که تولید این دو کشور از 2.8 میلیون بشکه در روز فراتر نخواهد رفت. وی همچنین خاطرنشان کرد که بحثی درباره بررسی مجدد یا مرور این تصمیم در نشست ماه ژوئن مطرح نشد.

اقدامات تنظیمی برای توازن مجدد بازار نفت

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و 10 کشور تولیدکننده غیر عضو اوپک، در پایان سومین نشست وزیران در یک بیانیه همکاری، توافق قبلی کاهش عرضه نفت را تا پایان سال 2018 تمدید کردند و مقرر ساختند در ماه ژوئن شرایط بازار را بررسی و تنظیمات لازم را اعمال کنند.

وزیران نفت و انرژی کشورهای اوپک و غیراوپک در نشست چهارم خرداد امسال با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای 9 ماه دیگر، یعنی تا پایان مارس 2018 (اواسط فروردین 1397) موافقت کرده بودند و در حالی که انتظار می رفت این توافق از ماه مارس تا پایان سال 2018 تمدید شود، دو طرف در پایان نشست، با صدور یک بیانیه اصلاح شده، دوره جدید همکاری را از ژانویه تا دسامبر یعنی کل سال 2018 اعلام کردند.

خالد الفالح، رئیس کنفرانس اوپک در کنفرانس خبری پایانی اجلاس اوپک گفت: ما با این اصلاحیه توافق اوپک و غیراوپک را به یک توافق یک ساله تبدیل کردیم و تعهدات خود را به روشنی مورد تاکید قرار دادیم. در بیانیه همکاری مشترک در عین حال آمده است: با توجه به عدم قطعیت های مرتبط با عرضه و تا حدی نیز مرتبط با رشد تقاضا، مقرر شد که در ژوئن 2018 بر اساس شرایط بازار و پیشرفت های حاصل شده در جهت توازن مجدد بازار نفت در آن زمان، فرصت برای اقدامات تنظیمی بیشتر لحاظ خواهد شد.  

فرمول برد - برد

برخی کارشناسان صدور این بیانیه اصلاح شده را یک «فرمول برد – برد» برای دو دیدگاه موجود دانستند که از یک سو عربستان به خواست خود برای تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال دست یافت و از سوی دیگر روسیه نیز می تواند به شرکت های نفتی خود بگوید که امکان بازبینی در ماه ژوئن وجود دارد.

همچنین درصورت افزایش مداوم قیمت نفت و ورود بیش از حد تولیدات شیل آمریکا به بازار نفت، تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک مشارکت کننده در توافق کاهش عرضه در ماه ژوئن می توانند تغییرات لازم را اعمال کنند، در حالی که گزارش هایی از فشار شرکت های نفت روسیه بر وزیر انرژی این کشور برای افزایش تولید روسیه منتشر شده بود، اما الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه در کنفرانس خبری پایان نشست، گفت: ما منعطف هستیم و هدف ما یکی است. تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در این بیانیه خواسته خود برای رسیدن به ثبات بازار نفت به نفع تمام تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت را مورد تاکید قرار دادند.

تامین منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان

در بیانیه مشترک اوپک با کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، بحرین، برونئی، قزاقستان، مالزی، مکزیک، عمان، سودان و سودان جنوبی بر همکاری دو طرف در یک چارچوب پویا و شفاف ازجمله نظارت های منظم و تحلیل مشترک برای تامین منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تاکید شده است. تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک همچنین اختیارات «کمیته نظارتی مشترک وزیران» (JMMC) را تمدید کردند. این کمیته از کشورهای الجزایر، کویت، ونزوئلا و عربستان (از اعضای اوپک) و دو کشور روسیه و عمان به نمایندگی از کشورهای غیرعضو اوپک تشکیل شده که عربستان و روسیه روسای آن هستند و کمیته فنی مشترک در دبیرخانه اوپک نیز به آن یاری می رساند. وظیفه کمیته نظارتی مشترک وزیران نظارت دقیق بر نحوه اجرای توافق همکاری و گزارش به اجلاس اوپک - غیراوپک است. 

پیش از توافق اوپک و غیراوپک، وزیران نفت اوپک نیز در نشست صدو هفتاد و سوم کنفرانس اوپک با تمدید توافق کاهش عرضه تا پایان سال 2018 موافقت کردند و همچنین مقرر کردند که تولید نفت لیبی و نیجریه نیز در حد تولید آنها در سال 2017 محدود بماند و از 2.8 میلیون بشکه در روز فراتر نرود.

خالد الفالح، رئیس کنفرانس اوپک در نشست خبری پایان اجلاس روز پنجشنبه گفت: با تعهد نیجریه و لیبی، بازار نفت در سال 2018 شاهد شگفتی عرضه نخواهد بود. بسیاری از کارشناسان بازار انرژی توافق اوپک و غیراوپک را بسیار موفق دانسته و سطح پایبندی کشورها به تعهدات را نیز بالاتر از حد تصور می دانند. رئیس کنفرانس اوپک با قدردانی از نتایج خوب همکاری تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای بهبود شرایط بازار جهانی نفت خواستار نهادینه شدن این همکاری ها شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی