سه شنبه, 07 آذر 1396 - 10:27

در یک سال منتهی به پایان مهر 96 / قیمت محصولات پتروشیمی ایران 30 درصد رشد کرد

شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران در مهر ماه امسال نسبت به ماه قبل 4.7درصد رشد کرد و در این میان محصولات پتروشیمی ایران توانستند نسبت به مهر ماه پارسال 30.1درصد افزایش قیمت داشته باشند. 

به گزارش ایرنا، نگاهی به شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران که بانک مرکزی آن را محاسبه میکند، نشان میدهد که این شاخص در مهر ماه امسال به عدد 261.1 رسید که نسبت به ماه قبل از آن (شهریور) معادل 4.7درصد افزایش یافت و به مراتب بیشتر از 3.7درصد ترقی این شاخص در شهریور ماه بود.  این شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل برابر 22درصد و در هفت ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه پارسال 15.3درصد رشد نشان میدهد.

همچنین شاخص یاد شده در 12 ماهه منتهی به مهر 96 نسبت به 12 ماهه منتهی به مهر 95 معادل 12.1درصد افزایش داشته است.

کالاهایی که بیشترین افزایش قیمت را داشتند

در مهر ماه امسال ترقی شاخص بهای برخی اقلام از جمله متانول، پروپان مایع شده، بوتان مایع شده، پلی اتیلن سنگین، گسته، آهن کلاف گرم؛  شمش روی، آمونیاک، کشمش و سبزه، میگو، روغن صنعتی، فرش پشمی دستباف، تیرآهن، مس کاتد، شمش آلومینیوم، استیرن، خرما، موم پارافین، سیمان، قیر، ماست، شمش سرب، سالامبور گوسفندی، شیشه جام فلوت، کود اوره، رب گوجه فرنگی، بیسکویت و ویفر، اکسیدمولیبدن، پلیوینیل کلراید، پودر عصاره شیرین بیان، کیک، کابل، بستنی، کاشی و سرامیک، شیلنگ پلاستیکی، انواع ماهی منجمد، چیپس سیب زمینی، شکلات سفید بدون کاکائو، کنسانتره مس، پوردها و مایعات شوینده و فرش ماشینی منجر به افزایش شاخص بهای کالاهای صادراتی در ایران نسبت به ماه شهریور شد.

در این ماه شاخص بهای تعدادی از اقلام نظیر تراکتور و زعفران نسبت به ماه قبل کاهش داشت.

محصولات پتروشیمی با جهش قیمتی در یک سال

نگاهی به وضعیت قیمت فروش محصولات پتروشیمی در مهر ماه گذشته نشان میدهد که این گروه اختصاصی در مهر ماه گذشته نسبت به ماه شهریور امسال 7.8درصد و در مقایسه با مهر پارسال 30.1درصد رشد را تجربه کرده است.

محصولات نباتی

در مهر ماه شاخص بهای گروه محصولات نباتی در مقایسه با ماه قبل معادل 2.9درصد افزایش داشت؛  این افزایش بهطور عمده در اثر ترقی شاخص قیمت پسته برابر 3.5درصد، «کشمش و سبزه» 8.5درصد، خرما 4.6درصد و پودر عصاره شیرین بیان 7.6درصد بود.در این ماه شاخص بهای «زعفران» به میزان 6درصد کاهش داشت. شاخص بهای گروه یاد شده در مقایسه با ماه مشابه سال قبل معادل 14.9درصد افزایش داشته است.

محصولات معدنی

در مهر ماه ترقی شاخص بهای برخی از اقلام مانند پروپان مایع شده معادل 7.4درصد، بوتان مایع شده 7.1درصد، روغن صنعتی 2.2درصد، موم پارافین 4.5درصد، سیمان 1.5درصد، قیر 2.2درصد و کنسانتره مس 0.5درصد سبب شد تا شاخص قیمت گروه محصولات معدنی به میزان 5درصد نسبت به ماه قبل افزایش یابد. در مقایسه با مهر ماه پارسال شاخص قیمت در این گروه برابر 26.6درصد افزایش داشت.

محصولات صنایع شیمیایی و صنایع وابسته

در ماه مورد گزارش شاخص قیمت گروه محصولات صنایع شیمیایی و صنایع وابسته با افزایشی برابر 8درصد مواجه شد. این افزایش بیشتر تحت تأثیر ترقی شاخص بهای تعدادی از اقلام بهویژه متانول به میزان 19.5درصد، آمونیاک 4.1درصد، استیرن 2.2درصد، کود اوره یک درصد، اکسیدمولیبدن 17.6درصد و پودرها و مایعات شوینده 2.2درصد بوده است.

شاخص بهای گروه مذکور نسبت به ماه مشابه پارسال معادل 36درصد افزایش یافت.

مواد پلاستیک و کائوچو و مصنوعات آنها

در مهرماه 1396 شاخص بهای گروه مواد پلاستیک و کائوچو و مصنوعات آنها نسبت به ماه گذشته معادل 6.5درصد افزایش داشت. این افزایش بیشتر ناشی از ترقی شاخص قیمت پلی اتیلن سبک به میزان 6. 7درصد، پلی اتیلن سنگین 10.2درصد، پلی وینیل کلراید 13.8درصد و شیلنگ پلاستیکی 2.2درصد بود.

شاخص بهای این گروه نسبت به ماه مشابه سال گذشته معادل 17.3درصد افزایش نشان میدهد.

مواد نسجی و مصنوعات از این مواد

در این ماه ترقی شاخص بهای اقلامی مانند فرش پشمی دستباف و فرش ماشینی هر کدام معادل 2.2درصد موجب شد تا شاخص بهای گروه مواد نسجی و مصنوعات از این مواد نسبت به ماه مرداد برابر 2.1درصد افزایش یابد.

شاخص بهای گروه مزبور به میزان 13درصد بالاتر از عدد شاخص ماه مشابه سال قبل بود.

فلزات معمولی و مصنوعات آنها

در ماه مورد بررسی شاخص بهای گروه فلزات معمولی و مصنوعات آنها نسبت به ماه قبل به میزان 4.5درصد ترقی داشت. افزایش مذکور بهطور عمده در اثر افزایش شاخص قیمت برخی اقلام بهویژه آهن کلاف گرم معادل 8.8درصد، شمش روی 8درصد، تیرآهن 12.5درصد، مس کاتد 2.4درصد، شمش آلومینیوم 3.6درصد و شمش سرب 9.7درصد بود.

شاخص قیمت گروه فوق نسبت به ماه مشابه سال گذشته معادل 29.5درصد افزایش داشته است.

تغییر قیمت دیگر کالاهای صادراتی

براساس جداول بانک مرکزی، در ماه مهر نسبت به ماه شهریور امسال قیمتها در گروه «محصولات حیوانی» 3.3درصد، «چربیها و روغنهای حیوانی و نباتی» 12.9درصد، «محصولات صنایع غذایی، نوشابه و توتون» 2.4درصد، «پوست، چرم و محصولات چرمی» 10.3درصد، «چوب و اشیای چوبی» 9.1درصد، «انواع کفش» 1.3درصد، «مصنوعات ساخته شده از انواع سنگ» 2.9درصد، «ماشینآلات مکانیکی و ادوات برقی» 2.2درصد رشد داشته و در مقابل، «وسایل نقلیه زمینی و تجهیزات ترابری» 19درصد افت کرده است.

همچنین در ماه یاد شده قیمتها در گروه «محصولات حیوانی» 9.7درصد، «چربیها و روغنهای حیوانی و نباتی» 11.8درصد، «محصولات صنایع غذایی، نوشابه و توتون» 9.2درصد، «چوب و اشیای چوبی»10.5درصد، «انواع کفش» 16.5درصد، «مصنوعات ساخته شده از انواع سنگ» 11.9درصد، «ماشینآلات مکانیکی و ادوات برقی» 11.8درصد نسبت به مهرماه پارسال افزایش یافته و در مقابل گروه «وسایل نقلیه زمینی و تجهیزات ترابری» 8.8درصد و «پوست، چرم و محصولات چرمی» 0.9درصد کاهش داشته است.

نکته اینکه شاخص بهای کالاهای صادراتی در ایران بر حسب ریال و برابری آنها با نرخ ارز آزاد است و در مهر ماه نرخ دلار و یورو به ترتیب معادل 2.2درصد و 0.8درصد افزایش داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید



عضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی