شنبه, 04 آذر 1396 - 08:07

رشد 10 درصدی تولید انرژی در نیروگاه های برق آبی کشور

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه های برق  آبی شرکت مدیریت منابع آب با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون نیروگاه های برق آبی بیش از 12 میلیارد کیلووات ساعت تولید انرژی داشته  اند، گفت: این میزان تولید انرژی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 10درصدی داشته است.

به گزارش «فرصت امروز» از تارنمای وزارت نیرو، «فربد استیری» ظرفیت نیروگاه های برق  آبی کشور را 11 هزار و 874 مگاوات دانست و گفت: با برنامه ریزی صورت گرفته حداکثر توان نیروگاه  های برق آبی برای پیک تابستان امسال به کار گرفته شده بود و واحدهای مجموعه در این مقطع زمانی از ضریب آمادگی 100 درصدی برخوردار بودند.

وی اظهار داشت: براساس برنامه ریزی انجام شده حدود 11هزار و 500 مگاوات برنامه تعمیرات ادواری نیروگاه  های برق آبی با شبکه برق کشور هماهنگ شده است و تاکنون 6هزار و 600 مگاوات از ظرفیت های برق آبی یا تعمیر شده یا تحت تعمیر قرار دارند.

استیری افزود: برنامه تعمیرات نیروگاه های برق آبی مطابق برنامه در حال انجام است و امیدواریم با اجرای دقیق برنامه  تعمیرات واحدها براساس جدول هماهنگی شده بتوانیم چون دو سال قبل با تمام توان در زمان پیک تابستان سال آینده در خدمت شبکه برق کشور باشیم.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده ای از پتانسیل نیروگاه های برق آبی کشور مربوط به حوضه کارون بزرگ است، تصریح کرد: بخش عمده ای از تولید نیروگاه های برق آبی به منابع آبی بستگی دارد ولی متاسفانه از ابتدای سال آبی تاکنون شاهد بارندگی مناسبی در حوضه کارون بزرگ و کرخه نبوده  ایم.

استیری ادامه داد: امیدواریم تا قبل از پایان سال شرایط بارندگی در این حوضه آبریز به نحوی باشد که بتوانیم به برآورد مناسب و حفظ تراز مخازن متناسب با منحنی بهره برداری سدها و به تبع آن میزان حفظ تراز و تولید انرژی دست پیدا کنیم تا مشکلی از نظر تولید انرژی و ذخیره آب برای پیک سال آینده نداشته باشیم.

وی درباره نیروگاه های جدید برق آبی کشور نیز گفت: براساس طرح  های اقتصاد مقاومتی 420 مگاوات ظرفیت جدید اعلام شده است که بتوانیم تا پایان سال وارد مدار بهره برداری کنیم.

مدیر نیروگاه های برق  آبی، عملیاتی شدن نیروگاه های جدید برق آبی را در گرو تضمین و تامین نقدینگی به هنگام دانست و افزود: در تلاش هستیم تا با تامین به موقع منابع مالی بتوانیم تا پایان سال 420 مگاوات یاد شده را عملیاتی و به ظرفیت نیروگاه های برق آبی کشور اضافه کنیم.

استیری با تاکید بر اینکه تا پایان سال واحدهای دو و سه نیروگاه داریان وارد مدار خواهد شد، ادامه داد: هم اکنون واحد دوم نیروگاه رودبار لرستان و واحد اول نیروگاه داریان نیز به شبکه متصل شده  اند.

مدیریت نیروگاه های برق آبی تاکید کرد: امیدواریم با تامین منابع مالی در قبال نیروگاه سردشت مطابق برنامه ریزی انجام شده عمل کنیم تا بتوانیم یک واحد 50 مگاواتی را برای پیک سال آینده در مدار بهره برداری داشته باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی