پنج شنبه, 02 آذر 1396 - 10:00

گزارش رویترز از تخفیف های ایران برای حفظ مشتریان آسیایی / جنگ نفتی ترامپ علیه ایران

فرصت امروز: رئیس جمهوری آمریکا 27 آبان ماه امسال با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که عرضه نفت و فرآورده های نفتی در جهان از کشورهایی غیر  از ایران به اندازه کافی وجود دارد، بنابراین می توان حجم خریداری نفت و مشتقات آن از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

دونالد ترامپ در این اطلاعیه تاکید کرده بود که شرایط اکنون به گونه ای است که می توان خرید نفت و محصولات نفتی از ایران توسط موسسات مالی خارجی یا از طریق آنها را به شکل قابل توجهی کاهش داد.

این سخنان ترامپ در حالی است که براساس توافق هسته ای، آمریکا نباید مانع از بهبود و عادی سازی روابط اقتصادی و صادرات نفت ایران شود. در همین زمینه خبرگزاری رویترز گزارش داد که ایران تلاش می کند مشتریان نفتش را در آسیا حفظ کند و امیدوار است با کاهش قیمت، جذابیت نفت خود در مقایسه با سایر گریدهای خاورمیانه ای را حتی با وجود تهدید تحریم های بیشتر آمریکا افزایش دهد.

به گزارش ایسنا، سه منبع آگاه به رویترز گفتند: شرکت ملی نفت ایران در چند هفته گذشته محموله های تکی از گرید سبک تا گرید سنگین را به خریداران قراردادی خود در آسیا عرضه کرده در حالی که قیمت های دسامبر را به پایین ترین میزان چند سال اخیر نسبت به قیمت گریدهای عربستان سعودی کاهش داده است. البته شرکت ملی نفت ایران در این باره حاضر به اظهارنظر نشد.

دونالد ترامپ، حاضر نشده پایبندی ایران به برجام را تایید کند و به کنگره آمریکا تا اواسط دسامبر فرصت داده درباره وضع مجدد تحریم هایی که تحت برجام برداشته شده بودند تصمیم بگیرد. به گفته تیلاک دوشی، مشاور در شرکت «میوز اند استانسیل» در سنگاپور، ایران در برابر تهدید تحریم های کنگره آمریکا تلاش می کند بازارهای خود را از طریق تخفیف ها و تغییرات در هزینه حمل نفت خود تحکیم کند.

شرکت ملی نفت ایران در ابتدا قیمت فروش رسمی گرید «ایران هوی» در برابر گرید عرب مدیوم عربستان سعودی را برای اکتبر کاهش داد و این قیمت را برای دسامبر دوباره کاهش داد. به این ترتیب طبق آمار تامسون رویترز ایکون، «ایران هوی» برای دسامبر بالاترین اختلاف قیمت یک دهه گذشته را در برابر عرب مدیوم پیدا کرده است. کاهش قیمت، نفت سبک ایران را دارای کمترین نرخ پریمیوم دو سال اخیر در برابر عرب لایت عربستان کرده است.

براساس این گزارش، تخفیف ها برای حفظ خریداران کنونی نفت ایران داده شده که پیش از این نیز از توافقات دولتی در زمان تحریم ها علیه صادرات نفت ایران در فاصله سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ برخوردار بودند.

خریداران ژاپنی و هندی با افزایش واردات به کاهش قیمت نفت ایران برای اکتبر واکنش نشان دادند و انتظار می رود با قیمت های رقابتی، حجم واردات آنها بالا بمانند. پیشنهاد ایران برای دسامبر چند هفته پیش از نشست رسمی تولیدکنندگان اوپک و تولیدکنندگان خارج از این سازمان در ۳۰ نوامبر به منظور تصمیم گیری درباره تمدید توافق کاهش تولید و حمایت از قیمت ها صورت می گیرد.

همچنین ایران در حالی قیمت های نفت خود را کاهش داده که صادرات نفت بصره از سوی عراق افزایش یافته و عرضه قطر در ژانویه افزایش خواهد یافت. به گفته مدیر نفت خام و محصولات پالایش شده در شرکت مشاوره ریسورس اکونومیست، این امر گریدهای ایرانی را تحت فشار قرار می دهد.

با این  همه معامله گران و تحلیلگران انتظار ندارند که جنگ برای سهم بازار که پیش از توافق کاهش تولید ۲۰۱۶ اوپک برپا شده بود تکرار شود و ایران تولیدش را در حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز و صادراتش را در ۲.۴ تا ۲.۶ میلیون بشکه در روز حفظ خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی