سه شنبه, 30 آبان 1396 - 08:52

وزیر نفت عنوان کرد / مخالفت بیمارگونه با قرارداد توتال

فرصت امروز: بیژن زنگنه، وزیر نفت روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهمنامه با بنیاد مستضعفان برای طرح تأمین پایدار خوراک پالایشگاه فجر جم در جمع خبرنگاران درباره وضعیت اجرای قرارداد با توتال گفت: بحث مخالفت با قرارداد توتال، بیمار گونه شده است.

وی با بیان اینکه یک مریضی است که عده ای مرتب می گویند مرد یا نه؟ گفت: یک قرارداد معتبر با توتال داریم که در حال پیشرفت است.

زنگنه درباره میزان صادرات نفت ایران گفت: میزان صادرات نفت و میعانات گازی به بیش از 2.5 میلیون بشکه در روز رسیده است .

وزیر نفت درباره تکلیف طرح کاهش تولید نفت در نشست آتی اوپک نیز گفت: بیشتر اعضا موافق تمدید این طرح هستند، اما تصمیم نهایی در نشست اوپک گرفته می شود.

آخرین وضعیت مهار آتش میدان نفتی رگ سفید

وزیر نفت درباره آخرین وضعیت مهار آتش میدان نفتی رگ سفید گفت: کارها در دو بخش در حال انجام است، دکل ها برای حفاری چاه ها مستقر شده اند تا از پایین، برای خاموش کردن چاه اقدام شود.

زنگنه اضافه کرد: همچنین روی سطح نیز کارها در حال انجام است و علاوه بر پاکسازی سطح، آب مورد نیاز برای خاموش کردن چاه نیز تأمین شده است.

وی با بیان اینکه سعی می کنیم همکاران ما با آرامش کار کنند تا اتفاق جدیدی رخ ندهد، ادامه داد: تلاش می شود که از بالا و سطح، چاه را خاموش کنند، اما در صورتی که عملیات خاموش کردن چاه از بالا موفق نباشد از زیرزمین برای خاموش کردن چاه اقدام می شود. وزیر نفت درباره زمان خاموش کردن میدان رگ سفید نیز گفت: نمی دانم، در حال انجام دادن کارها هستیم.

سرنوشت قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی

زنگنه درباره انتقادات مربوط به تأخیر در امضای قراردادهای جدید نفتی نیز گفت: عده ای به ما فشار می آورند که چرا در امضای این قراردادها تأخیر دارید، اما پس از امضا می  گویند چرا امضا کردید.

وی درباره سرنوشت قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی نیز گفت: کارهای مربوط به مذاکره با شرکت مرسک دانمارک به خوبی پیش می رفت تا اینکه شرکت توتال فرانسه اقدام به خرید این شرکت کرد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شرکت توتال در بخش قطری لایه نفتی پارس جنوبی نیز مشغول کار است، با خرید مرسک که در حال مذاکره با ایران برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی بود، ملاحظاتی برای ما ایجاد شد.

زنگنه با بیان اینکه شرکت مرسک دانمارک را از مذاکرات برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی کنار نگذاشته ایم، اضافه کرد: از شرکت های دیگری نیز برای توسعه این لایه نفتی دعوت کردیم که البته بیشتر آنها استقبال نکردند.

امضای 10 قرارداد جدید نفتی تا پایان امسال

وی درباره امضای 10قرارداد جدید نفتی تا پایان امسال گفت: من این مسئله را مطرح نکردم، افراد دیگری این موضوع را اعلام کردند.

وزیر نفت بیان داشت: در روزهای پایانی هفته جاری برای حضور در نشست کشورهای صادرکننده گاز، عازم بولیوی می شوم که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز در این نشست شرکت می کند.

زنگنه درباره پایین بودن قیمت گاز تحویلی به شرکت نروژی برای تولید ال. ان. جی نسبت به گاز پتروشیمی ها و گاز صادراتی به ترکیه گفت: نرخ گاز تحویلی به آنها، پایین تر از قیمت گاز پتروشیمی ها نیست.

وزیر نفت برای پاسخ به سوالات نمایندگان به مجلس می رود

همچنین نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اعلام این خبر که روز سه شنبه وزیر نفت در جلسه کمیسیون انرژی شرکت می کند، گفت: هفته گذشته برخی از نمایندگان از وزیر نفت در خصوص بدعهدی شرکت توتال طرح سوال کردند و قرار شد وزیر برای پاسخگویی در مجلس حاضر شود.

وی ادامه داد: به همین جهت روز سه شنبه زنگنه برای توضیح در این خصوص در جلسه کمیسیون انرژی مجلس حضور پیدا می کند تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

چندی پیش خبرگزاری رویترز اعلام کرد: پاتریک پویان مدیرعامل شرکت توتال، تصمیم کنگره آمریکا مبنی بر وضع مجدد تحریم ها علیه ایران را خطری برای پروژه توسعه بخش فراساحلی فاز 11 پارس جنوبی دانسته و گفته اگر توتال براساس قانون ملزم به خروج از ایران شود، از این کشور خارج خواهد شد. بنابراین به احتمال زیاد سوالات نمایندگان از وزیر نفت در این خصوص این است که در زمان تحریم آیا شرکت توتال بر سر قرارداد خود با ایران خواهد ماند و آیا تمهیداتی برای خروج و بدعهدی این شرکت در نظر گرفته شده است یا خیر؟

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی