سه شنبه, 16 آبان 1396 - 09:00

3000 میلیارد تومان برای کاهش هر دقیقه خاموشی / هر ایرانی سالی ۷۰۰ تا ۸۰۰ دقیقه خاموشی دارد

فرصت امروز: هر ایرانی در طول روز ۲.۵ تا ۲.۶ دقیقه خاموشی دارد و به طور متوسط میزان خاموشی های هر ایرانی در طول سال ۷۰۰ تا ۸۰۰دقیقه است. از همین رو، اگر سالی ۳۰۰۰میلیارد تومان برای اصلاح شبکه فرسوده برق سرمایه گذاری شود، می توان میزان خاموشی را به زیر ۲.۵ دقیقه رساند.

این آمار را معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران در جمع رسانه ها بیان کرد. به گفته محمودرضا حقی فام، استاندارد مشخصی در میزان خاموشی ها در سطح جهان وجود ندارد و کاملا این موضوع به گستردگی پهنه هر کشور و نوع تجهیزات برق بستگی دارد. در واقع، استاندارد بین المللی تعریف شده برای خاموشی در هر کشوری متفاوت است و به طور مثال، در آمریکای شمالی میزان خاموشی پنج برابر هلند است که این به معنای عدم رعایت استانداردها در صنعت برق نیست، چرا که اندازه گیری این مسئله پارامترهای گوناگونی دارد.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با اشاره به میزان خاموشی های ایران گفت: براساس آمارهای سال ۹۵ و ۹۶ میزان متوسط خاموشی به ازای هر مشترک در بخش توزیع ۱.۸ دقیقه در روز و در بالادست ۰.۷ تخمین زده شده است. به گفته محمودرضا حقی فام، هر مشترک در کشور ۲.۵ دقیقه خاموشی را در روز تجربه می کند که براساس برنامه ریزی های صورت گرفته باید این عدد به ۱.۵ دقیقه کاهش یابد.

او در پاسخ به این سوال که کاهش میزان خاموشی چه میزان هزینه دارد، گفت: اگر در سال ۳۰۰۰میلیارد تومان برای اصلاح شبکه فرسوده در نظر گرفته شود، می توان میزان خاموشی را در کشور کاهش داد، اما متأسفانه برای سال ۹۶چشم انداز مناسبی برای این موضوع وجود ندارد. در پایان برنامه ششم هدفگذاری شده که میزان خاموشی به زیر دو دقیقه به ازای هر مشترک در روز برسد، بنابراین برای تحقق این برنامه، سالانه نیاز به 3000 میلیارد تومان سرمایه است که برای بودجه سال 97 پیشنهاد آن را به دولت خواهیم داد.

حقی فام با بیان اینکه برای سال آینده نیز طرح جامع مدیریت مصرف را آماده کرده ایم که سرفصل های متنوعی دارد، ادامه داد: صنعت برق علاوه بر اینکه باید به سمت ایجاد تأسیسات جدید و نصب نیروگاه ها پیش برود، باید به موضوع افزایش راندمان انرژی و کاهش پیک نیز توجه کند. یکی از مسائلی که در این برنامه به درستی به آن اشاره شده، بحث مدیریت تقاضا و مصرف است و با توجه به اینکه طبق پیش بینی های صورت گرفته در سال آینده شاهد 7 تا 8درصد افزایش مصرف خواهیم بود، قطعا نیازمند اجرایی شدن این برنامه به طور کامل هستیم.

او همچنین در پاسخ به این سوال که ۱۷نیروگاه مقیاس کوچک و تولید پراکنده به دلیل اینکه وزارت نفت سوخت آنها را قطع کرده و موجب تعطیلی این نیروگاه ها شده است، آیا وزارت نفت با شرکت توانیر در این مسئله صحبت کرده است، گفت: طی جلسه ای که با مسئولان وزارت نفت برای این مسئله برگزار شد، قرار شده تا مشکل سوخت رسانی به نیروگاه های کوچک مقیاس و تولید پراکنده به زودی برطرف شود.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر در پایان با اشاره به گزارش عملکرد تابستان امسال برای مدیریت مصرف برق گفت: شرکت توانیر چند ماموریت در بخش توزیع داشت که یکی از این برنامه ها مدیریت مصرف بود، چراکه برای کمبود تولید و حل مشکلات شبکه انتقال باید در سال ۹۶، ۳۵۰۰ مگاوات میزان مصرف را کاهش می دادیم، اما به رغم مشکلاتی که بر ای این مسئله وجود داشت، توانستیم با موفقیت این موضوع را مدیریت کنیم، به طوری که ۴۰۷۰مگاوات کاهش مصرف اتفاق افتاد که این مقدار کاهش پیک معادل جلوگیری از ۱۲هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در صنعت برق بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی