دوشنبه, 15 آبان 1396 - 08:41

معاون وزیر نیرو از 1.5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در احداث نیروگاه های تجدیدپذیر خبر داد / اشتغال زایی موثر با انرژی های تجدید پذیر

فرصت امروز: سیدمحمد صادق زاده، رئیس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق  (ساتبا) روز یکشنبه در نشستی خبری در هفدهمین نمایشگاه بین المللی برق گفت تاکنون 4.1 میلیارد دلار تقاضای سرمایه گذاری خارجی در انرژی های تجدید پذیر در وزارت اقتصاد به ثبت رسیده که 1.5 میلیارد دلار آن عملیاتی شده و 400 میلیون دلار نیز به بهره برداری تجاری رسیده است.

وی اضافه کرد: سیاست ما این است که در بخش انرژی های تجدیدپذیر، هم از منابع داخل کشور و هم منابع خارج از کشور استفاده کنیم.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی شرایطی کاملا مساوی در نظر گرفته ایم. یک سرمایه گذار خارجی می تواند با مالکیت 100 درصد نیروگاه تجدیدپذیر احداث کند که این شرایط باعث شده تقاضاهای خوبی برای سرمایه گذاری خارجی در این بخش شکل بگیرد.

انحراف تخصیص عوارض برق از انرژی های تجدیدپذیر

صادق زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نصب انرژی های تجدیدپذیر از برنامه عقب است؟ گفت: با عقب بودن توسعه انرژی های تجدیدپذیر از برنامه موافق نیستم. در قانون برنامه ششم توسعه موظف شده ایم 5هزار مگاوات نیروگاه را در طول برنامه توسعه ششم نصب کنیم، درحالی که در چند ماهی که از نخستین سال برنامه ششم می گذرد، ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر به بیش از 400 مگاوات رسیده است.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه با ادامه روند کنونی به طور قطع برنامه تکلیفی محقق می شود، گفت: اکنون 2 هزار و 100 مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق با احداث کنندگان نیروگاه های خصوصی امضا کرده ایم که 700 مگاوات آن در حال احداث است.

وی ادامه داد: متقاضیان بخش خصوصی برای احداث 8هزار مگاوات ظرفیت، پروانه احداث دریافت کرده اند که این آمار نشان دهنده استقبال بخش خصوصی است.

صادق زاده با تأکید بر اینکه با روندی که در چند ماه اخیر شکل گرفته است، تعهد 5هزار مگاواتی محقق می شود، گفت: مگر اینکه اتفاق غیرمترقبه ای بیفتد؛ یکی از نگرانی های ما این است که عوارض برق که از طرف مجلس برای توسعه تجدیدپذیرها و برق رسانی به روستاها در نظر گرفته شده است، از مسیر خود منحرف شود.

معاون وزیر نیرو گفت: مجلس بسته ای قانونی برای این موضوع تصویب کرده است؛ در بند سه ماده 12 قانون اساسنامه سازمان انرژی های تجدید پذیر و ماده 5 قانون حمایت از صنعت برق، مقرر شده است که مبلغی به عنوان عوارض برق برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر و برق رسانی به روستاها از مشترکان برق دریافت شود.

رئیس ساتبا با اشاره به اینکه این مبلغ اکنون از مشترکان دریافت می شود، گفت: امسال مبلغ 11هزار میلیارد ریال (یک هزار و 100 میلیارد تومان) از محل این قانون از مشترکات دریافت خواهد شد و از ابتدای امسال تاکنون 5هزار میلیارد ریال (500 میلیارد تومان) از آن دریافت شده و نزد خزانه نگهداری شود، اما فقط 340 میلیارد ریال به بخش انرژی های تجدیدپذیر اختصاص یافته است.

وی گفت: موضوع نگران کننده این است که این منابع به جای مجرای قانونی خود، از مسیر منحرف شده و در موضوعات دیگر پرداخت شود.

صادق زاده تصریح کرد: تاکنون 340 میلیارد ریال از سوی خزانه به سازمان انرژی های نو تخصیص یافته که نسبت به رقم 5 هزار میلیارد ریال مبلغ دریافت شده، مبلغ ناچیزی است.

ظرفیت 5هزار مگاوات انرژی های تجدیدپذیر تا پایان برنامه ششم

داود توکلی، رئیس مؤسسه آموزش عالی - علمی کاربردی صنعت آب و برق در نشستی خبری در هفدهمین نمایشگاه بین المللی برق میزان ظرفیت ایجاد شده در انرژی های تجدیدپذیر را 500 تا 600 مگاوات عنوان کرد و گفت: این ظرفیت تا پایان امسال به یک هزار مگاوات می رسد و قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه، این رقم به 5هزار مگاوات برسد.

وی از راه اندازی مرکز آموزش انرژی های تجدیدپذیر در این مؤسسه خبر داد و گفت: به ازای ایجاد هر یک هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر، 3تا 4هزار فرصت شغلی ایجاد می شود.

وی ادامه داد: در تولید برق حرارتی، به ازای هر یک هزار مگاوات ظرفیت، 500 نفر فرصت شغلی در سایت تولیدی و سه تا چهار برابر این ظرفیت در بخش تولید تجهیزات، نگهداری، تعمیرات اشتغال زایی ایجاد می شود.

رئیس مؤسسه آموزش عالی علمی - کاربردی صنعت آب و برق افزود: سایت های تولیدی انرژی های تجدیدپذیر (انرژی های خورشیدی و بادی) نسبت به سایت های تولید برق حرارتی نیاز کمتری به نیروی انسانی دارد، اما در بخش تولید تجهیزات، پنل های خورشیدی، باتری ها اشتغال زایی قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی