پنج شنبه, 04 آبان 1396 - 08:41

دور تازه مذاکرات نفتی ایران و روسیه آغاز شد

شرکت های نفتی روسیه در آستانه سفر رئیس جمهوری کشور خود به تهران، دور تازه مذاکرات را با مدیران نفتی ایران آغاز کردند. شرکت های روس که پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علاقه خود را برای سرمایه گذاری در طرح های نفتی ایران اعلام کردند تاکنون چند تفاهم نامه با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده اند و در این زمینه رکورددارند.

به گزارش «فرصت امروز» از تارنمای وزارت نفت، تاکنون تفاهم نامه های شرکت لوک اویل برای میدان های نفتی آب تیمور و منصوری، زاروبژنفت برای آبان و پایدار غرب، تات نفت برای میدان دهلران، گازپروم نفت برای چشمه خوش و چنگوله امضا شده است. مدیران گازپروم، روس نفت و زاروبژنفت نیز اکنون برای مذاکرات نفتی در تهران حضور دارند.

روسیه همواره از ایران به عنوان یک شریک راهبردی در خاورمیانه نام می برد و کارشناسان روس معتقدند در بازار ایران تقاضای زیادی برای تولیدات روسیه از جمله تجهیزات حمل و نقل، چوب و فلز وجود دارد. افزون بر این، ایران راه ورود بسیاری از کالاهای مهم به روسیه است. پارسال ارزش مبادلات دوجانبه ایران و روسیه به 2 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید که بیشتر آن شامل صادرات ماشین آلات، تجهیزات، بخش حمل و نقل، مواد غذایی و فلزات روسیه به ایران بود.

سهم نفت از ارزش مبادلات تجاری ایران و روسیه بسیار اندک است و به نظر می رسد نوع، عمق و سطح روابط و همکاری اقتصادی، نفت و گاز ایران و روسیه هیچ تناسبی با روابط سیاسی و راهبردی دو کشور ندارد. قرار است به زودی رئیس جمهوری روسیه برای شرکت در نشست سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان به تهران سفر کند.

نخستین نشست سه جانبه این سه کشور در سال 2016 در باکو برگزار شد. در این نشست روسای جمهوری سه کشور در مورد همکاری مشترک در زمینه اقتصادی، امنیت منطقه و ایجاد راهگذر حمل و نقل شمال- جنوب به گفت وگو پرداختند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی