دوشنبه, 13 آذر 1396 - 09:34

نخستین فاز بندر شهید بهشتی چابهار با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید / رونمایی دروازه ملل

دوازدهم آذرماه روز مهم و ماندگاری در حافظه تاریخی شهر چابهار است و روز گذشته فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان بزرگ ترین بندر اقیانوسی ایران با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

به گزارش «فرصت امروز»، نقش ترانزیتی بندر شهید بهشتی چابهار آنقدر مهم و راهبردی است که به محور توسعه شرق و دروازه ملل نامگذاری شده و در مراسم افتتاحیه فاز نخست آن، 60 مهمان خارجی از 17 کشور جهان حضور یافتند، از جمله وزیر کشتیرانی هند، وزیر تجارت و صنایع افغانستان، وزیر حمل و نقل و ارتباط قطر، وزیر حمل و نقل ترکمنستان، وزیر حمل و نقل پاکستان، معاون وزیر حمل و نقل ترکیه، رئیس راه آهن گرجستان، نماینده وزیر حمل و نقل قزاقستان و معاون وزیر حمل و نقل آذربایجان و . . .

طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در پنج فاز مختلف پیش بینی شده که حالا با افتتاح فاز نخست آن، ترانزیت کالا از اروپا و آسیا به کشورهای آسیای میانه و افغانستان از طریق این بندر رشد قابل توجهی خواهد داشت. این بندر همچنین راه دسترسی افغانستان و کشورهای آسیای میانه به آب های آزاد است و توسعه آن با همکاری هند پیگیری می شود. عملیات اجرایی فاز نخست این بندر با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری از مردادماه سال 86 آغاز شده بود و یک دهه طول کشید تا فاز نخست آن تکمیل و افتتاح شود.

رئیس جمهور بهره برداری از نخستین فاز بندر بین المللی چابهار را روزی تاریخی دانست که کریدور شمال-جنوب را در مسیر کوتاهی قرار داده و آن را به اقیانوس متصل می کند و وزیر راه و شهرسازی نیز از افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی به عنوان یک اتفاق بزرگ و مبارک برای اقتصاد ایران یاد کرد که در چند سال آینده چابهار را به قطب بزرگ تجاری ایران تبدیل خواهد کرد.

گزارش «فرصت امروز»، از سخنان رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاحیه فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را در ادامه می خوانید.

اقتصاد، متصل کننده کشورها

رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد نقش مهمی در تعامل میان کشورها دارد، گفت: ما باید اقتصاد کشورها را به هم متصل کنیم. اگر کشورهای منطقه به یکدیگر متصل شوند، نسبت به هم احساس نیاز پیدا می کنند و در عین حالی که معتقدیم باید به سمت بی نیازی و خوداتکایی حرکت کنیم، اما این نیاز، نیازی مقدس است. همه کشورهای منطقه از لحاظ اقتصادی به یکدیگر نیاز دارند و اگر کشوری فکر کند در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و علم بی نیاز است حتما اشتباه کرده است و این نیاز در صورتی که چارچوبی صحیح برای آن تعریف شود می تواند باعث وحدت بیشتر شود.

روحانی منافع مشترک را باعث ایجاد و تقویت امنیت در منطقه برشمرد و ادامه داد: اگر همه کشورهای منطقه به هم متصل باشند و منافع مشترک با هم داشته باشند، این منافع موجب همبستگی و تقویت امنیت خواهد بود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: چابهار نقطه درخشان در منطقه است و می تواند ملت های منطقه را هرچه بهتر و بیشتر به یکدیگر متصل کرده و منافع مشترک را برای کشورهای منطقه تعریف کند. اهمیت چابهار به واسطه امنیت و وحدتی است که توسط مردم استان سیستان و بلوچستان به وجود آمده و این در سایه همبستگی قومی و مذهبی حاصل شده است.

او با اشاره به اینکه هماهنگی، همفکری و اتحاد مردم اساس امنیت را در منطقه به وجود آورده است، گفت: کشورهای منطقه سابقه دیرینه روابط دوستانه را تجربه کرده اند و سال های طولانی است که ایران با کشورهای همسایه شرقی خود همزیستی مسالمت آمیزی داشته است و این پایه اصلی و بزرگ در امنیت منطقه است.

رئیس جمهور ترانزیت را یکی از مسیرهای اصلی اتحاد و ارتباط ملت های منطقه با هم دانست و گفت: اولین گام در راستای اتصال همسایگان شرقی و کشورهای آفریقایی از طریق جنوب ایران به آسیای مرکزی و اروپای شرقی این بود که بندر چابهار ظرفیت لازم را برای تردد بار و مسافر پیدا کند و امروز این اتفاق افتاده و ظرفیت این بندر از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن افزایش یافته است.
روحانی با اشاره به لزوم پیگیری مسئولان برای تکمیل و افتتاح فازهای بعدی این بندر و اتصال آن از طریق جاده و ریل به کشورهای منطقه گفت: جاده اصلی چابهار به زاهدان باید ابتدا ترمیم و پس از آن تبدیل به بزرگراه شود. همچنین باید چابهار به شبکه ریلی سراسری کشور متصل شود. امروز ۲۷درصد پروژه راه آهن چابهار انجام شده و باید برای تکمیل آن تلاش بیشتری کنیم.

او با اشاره به اینکه بهره برداری از این بندر در مجموع برای استان سیستان و بلوچستان نیز حائز اهمیت است، ادامه داد: در طراحی این بندر، پنج پست اسکله به بهره برداری می رسد و بیش از ۲۰۰هکتار زمین استحصال شده که می تواند برای مردم این استان اشتغال زایی ایجاد کند و هم می تواند ارتباط ایران با دیگر کشورها را نزدیک تر کند.

روحانی با اشاره به انتقال اولین محموله میان هند و افغانستان از طریق چابهار گفت: از طریق بندر چابهار می توانیم به منطقه آسیای مرکزی، دریای سیاه و اروپای شرقی متصل شویم و این ترانزیت می تواند تحولی بزرگ در تجارت و اقتصاد منطقه ایجاد کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه از توسعه و پیشرفت بندر گوادر استقبال می کنیم، گفت: ما باید به دنبال رقابت سازنده باشیم.

وی رعایت مسائل زیست محیطی در تکمیل فاز اول بندر شهید بهشتی را بسیار مهم دانست و گفت: انسان ها با توسعه صنعت و تکنولوژی در طبیعت مداخله می کنند و هرچه آثار سوء این دخالت کمتر باشد، به نفع انسان ها خواهد بود و امروز خوشحالیم که در این پروژه و در جابه جایی کلونی مرجانی مسائل زیست محیطی به خوبی رعایت شده است.

رئیس جمهور در نظر گرفتن تخفیف برای پهلوگیری کشتی ها و انبارداری کالاها را در ترغیب کشورها در استفاده از این بندر مهم دانست و گفت: امروز خوشحالی ما تنها برای افتتاح یک بندر و توسعه یک استان نیست، بلکه به خاطر وحدت و تعامل میان کشورهای منطقه بوده و اینکه کشورهای منطقه بتوانند از این طریق به هم متصل شوند.

او تاکید کرد: تنها راه تقویت امنیت، توسعه روابط و اتصالات علمی و فرهنگی میان کشورهای منطقه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی