شنبه, 11 آذر 1396 - 08:14

بخش مسکن در ۷ ماهه نخست امسال 6.2 درصد رشد کرده است / رقابت 4 بازار بورس، سکه، ارز و مسکن داغ می شود

فرصت امروز: بازار مسکن در ایران سال های متمادی است که با رکود نسبی و طولانی دست و پنجه نرم می کند و سود اندک سرمایه گذاری در این بازار موجب شده تا ساخت و ساز هم در طی یک دهه گذشته با کاهش روبه رو شود. به گفته کارشناسان، بخش مسکن با بیش از ۳۰۰ حرفه و صنعت، رابطه پسینی و پیشینی دارد و خرید و فروش نهاده های مورد نیاز مسکن، می تواند صنعت و تجارت را رونق  دهد و همین مهم نشان می دهد که چقدر مسکن در اقتصاد کلان کشور جایگاه مهمی دارد و چرا مسکن همواره مطالبه مهم رئیس جمهور از وزیر راه و شهرسازی بوده است.

با این همه، گزارش های اخیر از وضعیت معاملات مسکن، نشان دهنده رشد ۶.۲درصدی بخش مسکن در هفت ماهه نخست امسال بوده است و این نکته می تواند علامتی برای تحرک بازار مسکن و خروج این بخش از رکود چند ساله اخیر باشد؛ چنانچه رئیس جمهور نیز هفته گذشته در گزارش عملکرد یکصد روزه دولت دوازدهم اعلام کرد که بخش مسکن در نیمه نخست امسال با رشد مواجه شده است و آمارهای رسمی نیز در این زمینه، صحت ادعای حسن روحانی را تایید و اثبات می کند.

به گزارش ایسنا، بعد از اینکه بخش مسکن رشد منفی ۱۴درصد را در سال گذشته تجربه کرد، در ادامه به رشد ۴درصدی در زمستان سال 1395 رسید و سپس در هفت ماهه ابتدای سال جاری رشد ۶.۲درصد را تجربه کرد. شرایط موجود حاکی از آن است که برخی اقدامات دولت برای کمک به تقاضای مسکن از جمله کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم به ۹.۵درصد و اوراق «تسه» به ۱۷.۵درصد تاثیر نسبی بر بازار مسکن داشته و باعث افزایش ۶.۳درصدی تعداد معاملات و افزایش ۶.۵درصدی قیمت مسکن در هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه بخش مسکن با ۳۰۰ حرفه و صنعت در ارتباط است، رونق این بخش می تواند تاثیر مثبتی در عملکرد بخش های مرتبط داشته باشد. بخش مسکن با پایان دولت دهم به دلیل عملکرد اقتصادی آن دولت که تاثیر خود را بر جهش قیمت دلار از ۹۰۰ تومان به حدود ۴۰۰۰ تومان، افزایش نرخ تورم به ۴۰.۴درصد، افزایش قیمت نهاده های ساختمانی، رشد ۷۰۰درصدی قیمت زمین و رشد ۵۰۰درصدی قیمت مسکن گذاشت، وارد رکود شد که هنوز به طور کامل به رونق نرسیده، اما نشانه های پیش رونق آن در نیمه اول سال جاری بروز یافت.

البته بخش مسکن هنوز نسبت به سه بازار رقیب از بازدهی کمتری برخوردار است. بررسی تغییرات قیمت ها در چهار بازار موازی نشان می دهد که طی هفت ماهه ابتدایی امسال میزان افزایش شاخص بورس، فراتر از رشد قیمت دلار، سکه و مسکن بوده است. بورس با ۱۱.۶درصد سوددهی در هفت ماهه نخست امسال، پربازده ترین بازار رایج ایران در این دوره زمانی بوده است. بازدهی بازار سکه امامی تا پایان مهرماه سال جاری معادل ۷.۹درصد بوده است. تغییرات قیمت دلار معادل ۷درصد برآورد شده است. بازار مسکن در شش ماهه نخست سال جاری بازدهی ۶.۲درصدی را تجربه کرده است.

فروردین ماه امسال تاثیر شرایط انتخاباتی منجر به کاهش ۸.۵درصدی معاملات مسکن شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل شد، در اردیبهشت ماه ۶.۴درصد رشد کرد، در خردادماه ۰.۸درصد کمتر شد، در ماه آغازین فصل تابستان نیز معاملات ۲.۵درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بود، در مردادماه ۶.۲درصد بالاتر قرار گرفت، در شهریورماه شاهد افزایش ۹.۷درصدی بودیم، در مهرماه رشد ۳۴.۴درصدی تعداد معاملات نسبت به ماه مشابه قبل به ثبت رسید و در آبان ماه معاملات مسکن ۱۸.۵درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافت.

شرایط موجود حاکی از آن است که بعد از نوسانات بهاری، گروه موسوم به متقاضیان تجهیز شده به تسهیلات «تسه» و «مسکن یکم» در تابستان وارد بازار مسکن شده اند که به رشد تدریجی معاملات کمک کرده اند.

از سوی دیگر، به غیر از بانک مرکزی، دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز ماهیانه به صورت جداگانه گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران را ارائه می کند. طبق گزارش مهرماه این وزارتخانه، در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۶، قیمت مسکن شهر تهران ۴.۵۸ میلیون تومان در هر متر مربع بوده که ۶.۳درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. از سوی دیگر، ارزش کل معاملات ۴۱ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶.۸درصد افزایش یافته است. این اعداد حاکی از آن است که صرف نظر از رشد قیمت مسکن که بر اساس این آمار هنوز ۱.۵درصد پایین تر از نرخ تورم قرار دارد، گردش مالی ایجادشده در بخش مسکن ۱۰.۱درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی