یکشنبه, 09 ارديبهشت 1397 - 16:44

درخشش ستاره صلح

فارغ از بعد جغرافیایی و دوری و نزدیکی مسافت در هر کجای این کره خاکی بی همتا که ستاره صلح درخشیدن می گیرد و دست های گرم دوستی یکدیگر را می فشارند، انسان ها و مردمان صلح دوست و بیزار و گریزان از جنگ و کینه و نفرت خانمان برانداز، گشاده رخ و اشک شوق بر چهره به یکدیگر تبریک می گویند و به زندگی، به گفت وگو، به تفاهم، به احترام به عقاید متفاوت، به اعتلای آستانه تحمل، به تاب آوری فردی و اجتماعی و. . . درود می فرستند.

دیدن صحنه های ملاقات گرم و دوستانه دیپلمات های عالی رتبه دو کشور کره شمالی و جنوبی در دو طرف مدار38 درجه و کاشت و آبیاری نهال صلح و دوستی توسط ایشان انسان های آزاده را به وجد می آورد و اشک شوق از دیدگانش جاری می سازد. مردم مترقی دنیای امروز از 65 سال دیوار جدایی و دوری یک ملت واحد و کشت بذر کینه و دشمنی و جنگ افروزی و برادرکشی مابین آنها آن هم به دلیل فقط دو ایده و دو نگرش متفاوت به جهان هستی دچار حیرت می شوند که از نتایج آن است تغییرات ناگهانی و شگفت انگیز در تراوشات مغزی جوانی وارث افکار جنگجویانه و قدرت طلبانه اجداد غریبه و ناآشنا با ارزش های مترقی پدیدار از تجارب تلخ و عبرت آموز تاریخی و شاید نتیجه جرقه و تلنگر و پرسشی آنی در برابر آینه که به رغم گذشت حدود 30سال از محوشدن عامل و مستقر کننده نخستین پایگاه های موشکی در خاک کشورش از نقشه جغرافیا و فرهنگ سیاسی جهان، آیا می باید در تفکری واپسگرا و بدون متولی همچنان گوشه گیر و منزوی باقی بماند و یا شجاعانه و محترمانه در میان جامعه جهانی با آینده نگری رفاه، آسایش و آرامش به ملت خویش هدیه کند.

اوریانا فالاچی روزنامه نگار، نویسنده و مصاحبه گر سیاسی برجسته و مشهور ایتالیایی متوفی به سال 2006 میلادی، با نامیدن کتاب معروف خود زندگی، جنگ و دیگر هیچ که حاصل حضور و تجارب شخصی او از جنگ ویتنام و فجایع آن می باشد شاید در هدفی والا به بشریت پیام داده است: زندگی، صلح و همه چیز.

که همه چیز برای مردم رنج کشیده شبه جزیره کره، از اشغال سرزمین شان توسط ژاپن تا تقسیم آن در سال 1945 و در پایان جنگ دوم جهانی، در گذر از نتیجه سحر تا دمیدن صبح دولتش، وحدت و یکپارچگی و آبادانی کل کشورشان است که یقینا میوه و ثمر درخت تنومند این نهال تازه کشته خواهد بود.

به سروده زیبای حافظ شیرین سخن ما:

درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد

نهال دشمنی برکن که رنج بیشمار آرد

کارشناس اقتصادی*

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی