دوشنبه, 25 دی 1396 - 18:16

چه کسی برای برگزاری المپیک زمستانی کره جنوبی تضمین می دهد؟

کمتر از دو ماه تا بازی های المپیک کره جنوبی باقی مانده، اما تاکنون هیچ گونه ضمانت امنیتی از جانب برگزارکنندگان بین المللی این رقابت های ورزشی، به علل وخامت شرایط شبه جزیره کره، وجود ندارد. احتمال وقوع درگیری نظامی بین ایالات متحده آمریکا و کره شمالی که هر دو هم اسلحه های اتمی دارند، در حال افزایش است.

خط مشی تهاجمی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را مجبور می کند تا دست به اقداماتی برای جلوگیری از تکرار سرنوشت صدام حسین و محمد قذافی بزند که در طول حمله آمریکایی ها به عراق و لیبی کشته شدند. در نتیجه، دانشمندان کره شمالی در حال توسعه سلاح های اتمی شان هستند که تنها راه محافظت شان در برابر بمباران آمریکایی هاست.

ایالات متحده آمریکا و کره شمالی تلاشی برای نشستن بر سر میز مذاکره نمی کنند. علاوه بر این، دونالد ترامپ دائما آمادگی خود را برای حل این مسئله به کمک سلاح اعلام می کند. ظاهرا او رئیس جمهورهای پیشین آمریکایی را که یوگسلاوی، عراق و لیبی را ویران کردند، الگو ی خود قرار داده است.

بسیاری از سیاستمداران جهان، نیاز به مذاکرات برای جلوگیری از وقوع جنگ در این ناحیه را اعلام کرده اند. وزیر خارجه آلمان، سیگمار گابریل، به دونالد ترامپ درباره وقوع جنگ با کره شمالی هشدار داد. او بیان کرد: «من واقعا نگران سخنان ترامپ هستم که می گوید ارتش آمریکا آماده حل مسئله کره شمالی با استفاده از سلاح است.»

اکثریت متخصصان بر این باورند که چنین شرایطی، المپیک کره جنوبی را به واقع دشوار می کند، درنتیجه، سرپرست کمیته المپیک اتریش و وزیر ورزش فرانسه هشدار دادند که اگر کشور برگزارکننده امنیت شرکت کنندگان را ضمانت نکند، در بازی های المپیک شرکت نخواهد کرد. دپارتمان های دیپلماتیک بیشتر کشورهای اروپایی به شدت توصیه کردند که شهروندان شان از سفر به کره جنوبی در طول بازی های المپیک اجتناب کنند. در حال حاضر، شرکت های کره جنوبی خسارات بزرگی را متحمل شده اند و تاکنون در مجموع، یک چهارم بلیت های رقابت ها فروخته شده اند. به این ترتیب احتمالا هزینه های دولت کره جنوبی بازگشت نخواهد داشت.

راه حل مشکل بازی های خطرناک، می تواند انتقال بیست وسومین بازی های المپیک زمستانی به یکی از کشورهای اروپایی مانند آلمان یا فرانسه باشد که برای برگزاری این رقابت ها درخواست داده بودند. زیربنا و شالوده توسعه یافته کشورهای اروپایی این اجازه را به آنها می دهد که بازی ها را در سطح قابل قبول برگزار کند.

باید ببینیم در روزهای آتی چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا در این باره تصمیم قاطعی گرفته خواهد شد یا نه.

 کارشناس اقتصادی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی