شنبه, 11 آذر 1396 - 15:30

دلنوشته های یک کارآفرین (78) / رعایت اصل اثر مرکب

تو برای موفقیت در کسب و کار نیاز داری برخی از اصول و قواعد را بدانی تا با رعایت آنها  زمینه ها را برای فتح قله ها فراهم کنی. یکی از عواملی که می تواند باعث موفقیت تو شود رعایت اصل سود یا اثر مرکب است. اصلی که بسیار حیرت آور است و حتی انیشتین نیز از آن به شگفتی یاد کرده است.

اگر تو با یک رقم مشخصی مثلا  5میلیون تومان  کارت رو شروع کنی و بر این باور باشی که می توانی هر ماه فرضا 10درصد بر اصل پول به عنوان سود بیفزایی و این اصل پول و سود را  تا 20سال برداشت نکنی به میلیاردها سرمایه برسی و این عدد بسیار حیرت انگیز است.

برخی افراد که قدرت تحلیل  مسائل اقتصادی  را ندارند یا از سواد مالی پایین تری برخوردار هستند هیچ گاه نمی توانند باور کنند که چگونه ممکن است یک فرد  در مدت فرضا 20سال  به چنین ثروت و سرمایه عظیمی دست پیدا می کند.

 یکی از همسایه های قدیم ما هر وقت ماشین گران قیمت یا خانه های لوکس گران قیمتی می دید بی درنگ می گفت وقتی تو مملکت حساب و کتاب نباشد این جوری می شود. یکی در قصر زندگی می کند و دیگری در یک حلبی آباد. وقتی از او می پرسیدم که بر اساس کدام تحقیق به چنین نتایجی رسیدی فورا خودش را به عنوان  یک آدم موفق مثال می زد که درآمد من از همه دوستان و اقوام بیشتر است و در اداره به عنوان رئیس بیشترین حقوق و مزایا را دارم، اما  چرا همیشه 8 من گرو 9 است. 

این همسایه عزیز به دلیل سواد مالی کم نمی توانست یک محاسبه  ساده را انجام بدهد، به همین دلیل از نظر او کسانی که پولدار بودند  آدم هایی خلافکار و دزد بودند. زیرا از نظر او به دست آوردن چنین مال و اموالی آن هم در مدت زمان کوتاه مانند 10 یا 20سال امر غریبی بود.  او می گفت من  ماهی 5میلیون تومان حقوق می گیرم اما چنین زندگی ای ندارم. او درست می گفت، اما اصل سود مرکب را نمی دانست. او اگر همان 5میلیون تومان درآمد ش را تمام و کمال  در کسب و کاری با  سود 10درصد سرمایه گذاری می کرد امروز او هم جزو میلیاردهای ایران بود.

تو هم می توانی در خلوت خود یک روز بنشینی و حساب و کتاب کنی که اگر از این ماه 5میلیون تومان را در کسب و کاری سرمایه گذاری کنم و این کسب و کار به من ماهی 10درصد سود بدهد در پایان ماه اول 5میلیون و 500هزار تومان و در ماه دوم 6 میلیون و 50هزار تومان دارم و همین طور تا فرضا 120 ماه یا 240 ماه را حساب کن.  عددی که به دست می آید بسیار شگفت انگیز است.

بنابراین برای موفقیت و کسب ثروت باید با سواد مالی مناسب وارد بازار شوی تا بتوانی شاهد ثروتمند شدن خودت شوی. یکی از آشنایان ما همواره پسرخاله اش را دزد معرفی می کند و به من می گوید چطور من که یک مغازه دارم و همسرم نیز کار می کند هنوز مستاجرم، اما اون تا حالا سه تا آپارتمان خریده.

من برای اینکه او را از این  تصور اشتباه در بیاورم گفتم: تو پارسال برای خرید این اتومبیل چقدر هزینه کردی، گفت 78 میلیون تومان. اما من نقدی که نخریدم. 30میلیون را نقد دادم و بقیه را اقساطی پرداخت می کنم. او دچار چند تا اشتباه بود. اول اینکه او نمی داند اتومبیل سرمایه نیست، بلکه به قول کیو ساکی هزینه است. دوم اینکه  به صورت اقساطی خریده است. یعنی  بابت باقی مانده قیمت اتومبیل به شرکت مربوطه سود می دهد و سوم اینکه با قرض و قسط آرامش خود را  از بین برده  و همواره نگران چک هایی  است که باید برای اتومبیلش بپردازد و طبیعی است که پسرخاله این آقا که هم سن و سال اوست تا حالا چند تا آپارتمان و زمین خریده باشد، اما او هنوز مستاجر باشد و نتواند قسط اتومبیلش را پرداخت کند.

تو باید باور کنی که برای موفقیت باید از قانون تکامل استفاده کنی. یک انار زیبا و آبدار و توسرخ یک روزه انار نمی شود ماه ها باید انتظار کشید تا چنین اناری از درختی خشکیده به ثمر نشیند. کسب ثروت از طریق کسب و کار هم همین گونه است؛ باید اصول و قواعد را براساس باورمندی به قوانین جهان رعایت کنی تا بتوانی به ثروت فراوان برسی  و یکی از راه های کسب ثروت اجرای اصل اثر مرکب در کسب و کار است که معجزه  می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی