دوشنبه, 06 آذر 1396 - 18:33

دلنوشته های یک کارآفرین (74) / کسب و کار بدون سرمایه

برای کسب درآمد از طریق یک کسب و کار حلال حتما نیاز به سرمایه اولیه نیست. شاید این سوال برای شما هم مطرح شود که آیا امکان دارد بدون سرمایه کسب و کاری را راه اندازی کرد و به درآمد مناسب رسید.

اگر به کسب و کارهای زیادی که در گوشه و کنار شهر انجام می شود به دقت نگاه کنی متوجه می شوی که برخی از این کارها در ابتدا نیاز به سرمایه ندارند و شاید برای رشد و توسعه لازم باشد شما سرمایه گذاری کنید.

در دنیای امروز مهم ترین کار ارتباط سازی، اعتماد سازی و مذاکره است. هیچ کدام از این سه عنصر اصلی کسب و کار نیاز به سرمایه ندارند. برای روشن تر شدن موضوع چند مثال عرض می کنم. تو اگر از دل و جان علاقه مند به کار کردن باشی می توانی با یکی از شرکت ها در خصوص فروش محصولات او صحبت کنی و  پورسانت مناسبی از این راه به دست بیاوری.

مثلا برخی از ناشران کتاب های تخصصی خوبی در حوزه مدیریت و کسب و کار منتشر می کنند. این کتاب ها برای برخی مدیران به خصوص مدیران شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بسیار مهم است. تو می توانی با یک ناشر صحبت کنی و یک یا دو نمونه از کتاب ها را برداری و به شرکت های اقتصادی و بنگاه های کسب و کار مراجعه کنی. طبعا از میان انبوه شرکت های فعال تعدادی از آنها حاضرند نسخه های زیادی از آن کتاب را برای کارکنان و مدیران و مهمانان خود از شما خریداری کنند یا اینکه شما می توانید با داشتن مهارت های لازم با یکی از بنگاه های املاک معتبر در زمنیه خریدوفروش املاک همکاری کنی و  پورسانت خوبی از این راه به دست آوری.

همچنین بازاریابی و فروش محصولات شرکت های تولیدی و تجاری می تواند سود و درآمد خوبی برای تو فراهم کند. مثلا بسیاری از شرکت های پخش موادغذایی فقط خدمات عرضه و فروش را بر عهده دارند و شاید در ابتدا برای این کار لازم نباشد سرمایه ای داشته باشی. دوستی دارم که کارش خریدوفروش است. او به هر شهری که سفر می کند از نزدیک با تولید محصولات بومی آنجا آشنا می شود و بعد برای آنها مشتری پیدا می کند. به تازگی به شهرکرد رفته بود و با همان ارتباط سازی و اعتماد سازی توانست چند تخته فرش دستباف زنان روستایی را با خود به تهران بیاورد. برای فروش آنها به مراکز فروش فرش دستباف مراجعه کرد و جالب اینکه با آوردن حدود پنج تخته فرش چند میلیون سود خالص داشت.

مهم ترین عنصر در بازار فروش است. برخلاف تصور بسیاری از افراد که درصدد این هستند تا به مردم شیوه های تولید را آموزش دهند من بر این باورم که ما در زمینه تولید با مشکل مواجه نیستیم، بلکه در عرضه محصول نمی توانیم موفق باشیم.
در حال حاضر بسیاری از شرکت های تولیدی با حداقل ظرفیت کار می کنند و همه فکر می کنند که این شرکت ها به دلیل نبود سرمایه نمی توانند از حداکثر ظرفیت استفاده کنند و این اشتباه را دولت هم مرتکب شده است و در سال های گذشته برای رونق بخشی بنگاه های کوچک حدود 16هزار میلیارد وام به آنها تزریق کرد.در صورتی که هیچ اتفاقی در صنعت ما رخ نداده است.

بنابراین اگر تو توانایی ارتباط سازی، اعتماد سازی و مذاکره داشته باشی به راحتی می توانی صاحب همه کارخانه های ایران باشی زیرا همه اینها نیاز به کسی دارند تا محصولات آنها را بفروشد. حتی کسانی که از آن سوی آب ها کالاهایی وارد بازار ایران می کنند با مشکل فروش مواجه هستند و تو اگر در این زمینه توانمند هستی شک نکن که می توانی بدون سرمایه کسب و کاری راه اندازی کنی و ده ها و صدها نفر را به استخدام خود درآوری.

یک مثال خیلی کوچک توانمندی زنان خانه دار در تولید محصولات خانگی است. این زنان، قدرت تولید دارند اما نمی توانند محصولات خود را بفروشند؛ شما می توانید با ایجاد یک شبکه بزرگ فروش تولیدات آنها را به دست مشتری برسانید و از این راه پول خوبی به دست بیاورید. این نوع از فعالیت اقتصادی نیاز به هوش مدیریتی و هوش مالی دارد.

مثلا خانمی در ایران سایتی را به نام مامان پز راه اندازی کرد. او با مدیریت درست توانست تعدادی از بهترین زنان خانه دار را پیدا کند و با آنها قرارداد پخت و پز ببندد و از طریق سایت برای غذاهایی که آنها درست می کنند مشتری پیدا می کند. ایشان ضمن اینکه کارآفرینی کرده اند توانستند به درآمدی خوبی دست پیدا کنند.

تو هم اگر به دنبال کسب درآمد هستی بیش از آنکه به فکر سرمایه باشی به فکر کسب و کارهایی با ایده های نو و خلاقانه باش.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی