شنبه, 26 خرداد 1397 - 17:23

انتقاد آخوندی از بخش خصوصی درباره پروژه های انبوه سازی / پرداخت وام مسکن ۶ برابر سپرده گذاری به مردم

وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از نحوه نگرش بخش خصوصی درباره پروژه های انبوه سازی، از آغاز عملیات اجرایی راه آهن برقی گرگان-اینچه برون تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: مردم تا شش برابر میزان سپرده گذاری تسهیلات با نرخ ۶درصد برای بافت فرسوده دریافت می کنند.

به گزارش «فرصت امروز» از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی با انتقاد از توقعات بخش خصوصی برای انجام پروژه های انبوه سازی گفت: بخش خصوصی باید با کمک ساکنان در محله ساخت و ساز کند و ارزش افزوده را با آنها شریک شود. بخش خصوصی نمی تواند انتظار داشته باشد دولت به تملک اراضی پرداخته و آن را به بخش خصوصی تقدیم کند.

وی با بیان اینکه کار باید دست بخش خصوصی باشد، نه اینکه دولت تبدیل به کارگزار بخش خصوصی شود، افزود: هیچ دولتی در دنیا چنین کاری نمی کند. مبنای ما ارتقای کیفیت محله و مشارکت ساکنان است. کیفیت زندگی باید در محله ها ارتقا پیدا کند تا از کوچ مردم از محله ها جلوگیری شود. بخش خصوصی نیز باید در این امر مشارکت کند. وقتی بر محله ها تمرکز می شود باید توجه داشت که هر محله مشکل خاص خود را دارد. ممکن است مسئله در یک محله احیای بافت تاریخی، در محله ای بهسازی معابر و در محله دیگر ایجاد فضای خدماتی و فرهنگی باشد.

وی با اشاره به اینکه باید شهرداری محور بازآفرینی شهری باشد، چراکه نزدیک ترین سازمانی است که به مردم خدمت می دهد، تصریح کرد: در هر محله یک عنصر محرک توسعه وجود دارد. اصلی ترین هدف گذاری در محلات تشخص و هویت محله است. این مسئله در رفتار همه نمود دارد؛ کسی که قصد دارد در محله ای سکونت کند، تشخص آن محله را می سنجد.

وی ادامه داد: اگر تشخص محله ای تنزل پیدا کرده باشد، خدمت رسانی به آن با مشکل مواجه می شود. به همین علت ما به دنبای اعطای منزلت اجتماعی به محلات هستیم. این مسئله جنبه فیزیکی ندارد، اما ارزش افزوده بسیاری دارد. به همین علت ما در محلات به عنوان مثال به دنبال احیای ساختمان های ارزشمند هستیم.

آخوندی انجام پروژه های عمرانی را لازمه تشخص بخشی به محلات دانست و افزود: پروژه های پیشتاز باید منزلت محلی را ارتقا دهند. قاعدتا ارتقای منزلت محلی بدون اقدامات عمرانی انجام پذیر نیست. به عنوان مثال برخی محله ها نیاز به اصلاح معابر دارد. در صورت اصلاح معابر و فضای سبز یک محله، آن محله منزلت و شخصیت پیدا می کند و مردم ساخت و ساز در آن محله انجام می دهند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه دو مدل تأمین مالی وجود دارد که یکی بر پایه یارانه است، گفت: تقریبا تمام سیستم های یارانه ای قفل شده بودجه ای برای یارانه دادن وجود ندارد. روشی که دنبال می کنیم بر پایه سپرده گذاری مردم است. با این روش قیمت تمام شده پول کاهش پیدا می کند. اکنون به ازای سپرده گذاری، تسهیلات با نرخ سود 6درصد برای خرید و ساخت خانه در بافت فرسوده اعطا می شود. در این روش مردم تا شش برابر میزان سپرده گذاری خود با نرخ 6درصد برای بافت فرسوده و نرخ 8درصد برای سایر بافت ها تسهیلات دریافت می کنند.

به گفته آخوندی، دولت نیز یارانه ای پرداخت نمی کند. این سیستم به گردش مالی خود متکی است، باید به سمت سیستم های خوداتکا حرکت کنیم و این اتفاق در حال تحقق است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی