سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 - 16:39

افزایش ۱۵درصدی اجاره بها در تابستان امسال / 4 دلیل رشد قیمت اجاره بهای مسکن

فرصت امروز: اقتصاددانان معتقدند با توجه به رشد بازارهای موازی در ماه های اخیر، احتمال افزایش نسبی اجاره در تابستان امسال حتمی است. آنها می گویند اجاره بها در تهران طی اسفندماه ۱۰.۵درصد و در مناطق شهری ایران طی سه ماهه چهارم سال قبل ۹.۳درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد داشته است. در عین حال، قیمت مسکن ۲۹.۵درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل، قیمت سکه ۵۹درصد و قیمت دلار در بازارهای غیررسمی ۵۷درصد رشد را نسبت به آذرماه سال ۱۳۹۶ تجربه کرده اند، بنابراین انتظار می رود موجران نیز خود را با این تغییرات هماهنگ کنند. اما قطعا این رشد به اندازه سه بخش رقیب نخواهد بود؛ چراکه توان تقاضا نیز مولفه ای اثرگذار بر رشد اجاره بها است.

بنابراین با توجه به پایین بودن توان اقتصادی خانوارهای اجاره نشین و موجودی ۴۹۰ هزار مسکن خالی در تهران و ۲.۶ میلیون مسکن خالی در کل کشور احتمال پرش ناگهانی نرخ اجاره دور از ذهن است، اما افزایش نسبی در تابستان امسال که فصل جابه جایی است قطعا رخ خواهد داد.

در همین زمینه، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفته است: چهار عامل افزایش قیمت مسکن، تورم، عدم توازن بین عرضه و تقاضا و کاهش نرخ سود بانکی در گرانی اجاره بهای مسکن اثرگذار هستند.

حسام عقبائی در گفت وگو با ایلنا، با اشاره به وضعیت بازار اجاره بهای مسکن در تابستان امسال گفت: افزایش قیمت اجاره بها قطعا در بازار مسکن تهران رخ خواهد داد.

او با اشاره به دلایل افزایش قیمت اجاره بها در تابستان امسال ادامه داد: یکی از دلایل اصلی تعیین نرخ اجاره بها شاخص قیمت مسکن است. ما شاهد افزایش قیمت مسکن از زمستان سال گذشته در بازار بودیم و اگر فرض کنیم افزایش قیمت خانه در بهار ۹۷ حباب بوده قطعا افزایش قیمت ها در زمستان سال گذشته اثر خود را در افزایش اجاره بها می گذارد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به یکی دیگر از عوامل افزایش اجاره بها گفت: از دیگر دلایل اصلی افزایش اجاره در بازار مسکن نبود توازن بین عرضه و تقاضا است، به طوری که تقاضا بیشتر از عرضه است و همین نبود عرضه و محدودیت در فایل های اجاره باعث افزایش قیمت اجاره بها می شود. عامل دیگر در بالارفتن قیمت اجاره مسکن سود بانکی است، به طوری که با کاهش سود بانکی انتظار مالکان افزایش اجاره بها است و همواره مالک اجاره را با سود بانکی قیاس می کند، بنابراین این عامل هم در بالارفتن اجاره ها اثرگذار خواهد بود.

عقبائی با بیان اینکه عامل چهارم در رشد قیمت اجاره بهای مسکن تورم عمومی است، گفت: احتمالا با افزایش نرخ تورم مواجه خواهیم بود که این هم در تعیین نرخ اجاره بهای مسکن تأثیر می گذارد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه افزایش قیمت اجاره در بازار از خردادماه رخ می دهد، گفت: پیش بینی می شود در شهرهای کوچک به دلیل توازن بین عرضه و تقاضا شاهد افزایش قیمت ها نخواهیم بود و اگر قیمت ها در شهرهای کوچک بالا برود بسیار جزئی خواهد بود.

وی افزود: همچنین در کلانشهرها افزایش اجاره بهای مسکن در حد تورم عمومی خواهد بود، اما در کلانشهرهایی مثل تهران بین عدم توازن بین عرضه و تقاضا قیمت اجاره بها افزایش بیشتری خواهد داشت.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با پیش بینی درصد افزایش قیمت اجاره بهای مسکن در تابستان امسال گفت: حداکثر افزایش اجاره مسکن ۱۵درصد خواهد بود.

عقبائی اظهار داشت: برخورد قضایی و قانونی برای افزایش قیمت ها در بازار مسکن در قانون وجود ندارد، اما اگر افزایش قیمت ها غیرمتعارف باشد بازار خودش را تنظیم می کند و بدترین برخورد با گرانفروشی ها این است که مردم به سمت معامله با این فایل های گران نروند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی