چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 - 16:57

گزارش «فرصت امروز» از جزییات کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم / وام خانه اولی ها چقدر ارزان شد؟

فرصت امروز: شورای پول و اعتبار در آخرین جلسه خود، به کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم برای بافت فرسوده و سایر مناطق شهری رأی مثبت داد تا نرخ سود این تسهیلات برای متقاضیان بافت فرسوده از 8 درصد به 6 درصد و در سایر مناطق شهری از 9.5 درصد به 8درصد برسد. بنابراین با کاهش سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم، اقساط پرداختی و سود این وام برای متقاضیان نسبت به گذشته به صرفه تر شد و مبلغ اقساط پرداختی خانه اولی ها نیز تا سقف 170هزار تومان کاهش یافت.

این تصمیم در هزار و دویست و چهل و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار و با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای تحرک بخشی به بازار مسکن و حمایت از خانه اولی ها و بازسازی بافت های فرسوده گرفته شد و کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم در دو حوزه بافت فرسوده و سایر مناطق شهری به تصویب رسید. بر اساس این تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در مناطق شهری با یک ونیم واحد کاهش از ۹.۵ درصد به 8 درصد و در بافت فرسوده از 8درصد به ۶ درصد رسید تا مبلغ سود پرداختی گیرندگان تسهیلات مسکن یکم کاهش یابد و خانه اولی ها هر ماه اقساط سبک تری بپردازند.

گفتنی است افزایش مبلغ تسهیلات مسکن یکم، کاهش نرخ سود و همچنین افزایش دوره بازپرداخت این تسهیلات، ازجمله خواسته های وزارت راه و شهرسازی بوده که در این میان، در حال حاضر تنها با پیشنهاد کاهش نرخ سود موافقت شده است.

همه چیز درباره صندوق پس انداز مسکن یکم

صندوق پس انداز مسکن یکم طرحی بود که بعد از رایزنی های بسیار میان وزارت راه و شهرسازی، بانک مسکن و بانک مرکزی در نهایت د ر سال ۱۳۹۴ در بانک مسکن به مرحله اجرا درآمد. این وام ابتدا تا سقف ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان بود و شرایط آن به گونه ای بود که متقاضی باید برای دریافت این تسهیلات برای دوره یک ساله سپرده گذاری کرده و در نهایت مبلغ مورد نظر را دریافت می کرد.

به گزارش ایسنا، دوره بازپرداخت این تسهیلات حداکثر ۱۲ سال و سود پرداختی در ابتدای شروع به کار صندوق حدود ۱۴ درصد بود، اما در ادامه با تغییرات صورت گرفته در پرداخت تسهیلات صندوق پس انداز یکم، مبلغ وام برای زوجین ویژه شد و بین ۸۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان تغییر کرد.

بر این اساس مبلغ وام صندوق پس انداز مسکن یکم برای انفرادی در تهران ۸۰میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است. برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می کند. به این ترتیب متقاضی اگر به طور انفرادی اقدام کند، می تواند نصف مبلغ وام مورد نظر را برای یک دوره سپرده گذاری کرده و در سررسیدیک ساله مبلغ خود را دریافت کند. به عنوان مثال متقاضی وام ۸۰میلیونی، ۴۰ میلیون تومان سپرده می خواهد و بعد از یک سال ۸۰ میلیون وام به اضافه ۴۰ میلیون سپرده گذاری شده را دریافت می کند.

اما در حدود سه سالی که از راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم می گذرد سود اختصاص یافته به تسهیلات آن به تدریج کمتر شد تا اینکه از حدود ۱۴درصد ابتدای دوره به ۹.۵ درصد رسید. این در حالی است که بر اساس مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در روز سه شنبه همین هفته، سود تسهیلات این بخش مجددا کاهش یافته و از ۹.۵ به ۸درصد رسیده است. این اختلاف ۱.۵درصدی بار دیگر موجب کاهش اقساط دوره و در نهایت سود کلی که به تسهیلات آن اختصاص پیدا می کند، خواهد شد. همچنین بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار سود وام تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم در بافت های فرسوده نیز از ۸ به ۶ درصد کاهش یافته است.

جزییات کاهش سود تسهیلات مسکن یکم

اما با کاهش سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم، میزان اقساط تسهیلات پرداختی در مناطق شهری با نرخ سود 8 درصد ماهانه ۶۷ هزار تومان نسبت به قبل کم می شود. در واقع رقم ماهانه اقساط برای پرداخت تسهیلات ۸۰میلیونی از ۹۳۳ هزار تومان به حدود ۸۶۶ هزار تومان می رسد. با این حساب میزان سود پرداختی درمجموع نیز کاهش خواهد یافت و تفاوت سود پرداختی در پایان دوره حدود ۱۰ میلیون تومان خواهد بود.

به گزارش اتاق ایران، در خصوص زوجین نیز تا پیش از این متقاضیان وام مسکن صندوق یکم در تهران برای وام ۱۶۰ میلیون تومانی ماهانه یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان اقساط می پرداختند که با سود ۸ درصد، اقساط جدید یک میلیون و ۷۳۰ هزار تومان خواهد بود که حدود ۱۳۰ هزار تومان کاهش می یابد. جمع مبلغ سود وام مسکن زوجین نیز در پایان دوره با نرخ ۹.۵ درصد حدود ۱۱۰میلیون تومان بود که با کاهش نرخ به 8 درصد در بازپرداخت ۱۲ ساله ساده سود تسهیلات به کمتر از ۹۰ میلیون تومان کاهش می یابد.

اقساط تسهیلات در بافت فرسوده نیز برای وام انفرادی ۸۰ میلیون تومانی تا ۷۸۰ هزار تومان در ماه تنزل می یابد و مجموع سود پرداختی با نرخ سود جدید نیز در مقایسه با نرخ سود قبلی حدود ۱۲ میلیون تومان کمتر خواهد شد. اقساط ماهانه وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین در بافت فرسوده نیز یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان خواهد شد که مقایسه این رقم با اقساط وام با نرخ ۸ درصد حاکی از کاهش حدود ۱۷۰ هزارتومانی قسط ماهانه است. همچنین کل سود این تسهیلات با نرخ ۶ درصد با بازپرداخت ۱۲ ساله به شیوه ساده ۶۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است که در مقایسه با وام ۸ درصدی حدود ۲۶ میلیون تومان کاهش می یابد.

در جدول های زیر، مبلغ وام های ۴۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی صندوق پس انداز یکم بعد از تغییر نرخ سود از ۹.۵ به ۸درصد با فرض دوره بازپرداخت ۱۲ ساله و همچنین جزییات میزان کاهش اقساط، محاسبه شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی