یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 - 11:59

عباس آخوندی / ضرورت بازنگری شرایط ایجاد تعاونی های بازآفرین شهری،از تعاونی ‌های مسکن بافت فرسوده حمایت می کنیم

وزیر راه با اشاره به ضرورت بازنگری شرایط ایجاد تعاونی های بازآفرین شهری، گفت: با اجرای این بازنگری می توانیم از تعاونی های مسکن بافت فرسوده حمایت کنیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت راه و شهرسازی عباس آخوندی در چهلمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار که با موضوع بررسی پیشنهاد عضویت نیروی انتظامی در کارگروه شبکه ملی سمن ها و ارائه گزارش اقدامات معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محدوده های هدف بازآفرینی شهری برگزار شد، در خصوص ارائه گزارش اقدامات انجام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محلات هدف بازآفرینی شهری ضمن تأکید بر ضرورت بازنگری شرایط ایجاد تعاونی های مرتبط با امر بازآفرینی، بیان کرد: قطعا در صورت اجرای این بازنگری و اتخاذ تصمیمات بهتر ما نیز می توانیم از فعالیت ها حمایت کرده و در این راستا قدم برداریم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه کانالیزه شدن امتیازات از طریق تعاونی ها قطعا به ضرر آن ها خواهد بود، گفت: به عقیده من با توجه به سیاست های کلی نظام و دستورات مقام معظم رهبری ایجاد شرایطی که در آن فضایی برای رقابت وجود نداشته باشد اشتباه بوده و به زیان فعالیت تعاونی ها خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این مطلب که تعاونی های موفق همه بر اساس موضوع ایجاد شده و مبنای تشکیل آنها جغرافیا نبوده است، گفت: بدون شک روستا، محله و شهرستان موضوع ایجاد یک تعاونی نبوده و مواردی از قبیل مسکن و غیره می توانند در این حوزه نقش داشته باشند.

به گفته آخوندی، زمانی که جغرافیا دلیل و موضوع ساخت یک تعاونی می شود تمام اهالی آن منطقه را مجبور به عضویت در آن تعاونی می کند، اقدامی که قطعا غیرقانونی و نادرست محسوب می شود.

وی ایجاد تعاونی ها بر مبنای یک قابلیت را امری ضروری دانست و گفت: درحال حاضر قوانین لازم برای ایجاد تعاونی ها وجود دارد و وظیفه ما تنها جهت دهی به آنهاست به طور مثال در بخش مسکن در اجرای برنامه ملی بازآفرینی یک تعاونی می تواند در قالب کار توسعه گران و سرمایه گذاری مسکن بوده و دیگری به عنوان یک تعاونی مهندسی و عملیات ساخت واحد های مسکونی عمل کند.

آخوندی در ادامه بی تعریفی فعالیت تعاونی ها را مشکل اصلی آنها در زمان کنونی دانست و گفت: شما باید برای عملکرد بهتر و تخصصی تر تعاونی ها یک سیستم برای آنها تعریف کنید، قطعا اگر یک تعاونی در رابطه با سرمایه گذاری و اخذ تسهیلات کار می کند دیگر نمی تواند به صورت تخصصی در امر مهندسی نیز ورود پیدا کند، امری که در صورت تحقق مورد حمایت ویژه وزارت راه و شهرسازی نیز قرار خواهد گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی