سه شنبه, 08 خرداد 1397 - 17:00

سقف و مدت زمان بازپرداخت تسهیلات قرض الحسنه ابلاغ شد / سقف 200 میلیونی تسهیلات قرض الحسنه

فرصت امروز: بانک مرکزی با هدف وحدت رویه در پرداخت تسهیلات، در بخشنامه ای سقف «قابل پرداخت» و «حداکثر مدت بازپرداخت» انواع وام های قرض الحسنه را به شبکه بانکی ابلاغ کرد. بر اساس این بخشنامه، سقف و زمان های مندرج در اعطای قرض الحسنه و انعقاد قراردادهای مربوطه باید توسط شبکه بانکی مدنظر قرار گیرد.

رشد روزافزون تقاضا برای تسهیلات قرض الحسنه و نیز طیف وسیع زمینه های مصرف تسهیلات مذکور در قوانین و مقررات مختلف از جمله قانون عملیات بانکی بدون ربا و ضوابط اجرایی آن، قوانین برنامه پنج ساله توسعه و قوانین بودجه سنواتی، موجب شده اکنون برای تسهیلات قرض الحسنه، سقف ها، مدت های بازپرداخت و شرایط مختلفی با توجه به زمینه مصرف آن، در نظام بانکی مبنای عمل باشد.

این مهم در برخی موارد سبب ایجاد ابهام و پرسش و به تبع آن، مکاتبات و استعلام های متعدد از بانک مرکزی شده است؛ به همین منظور با هدف ایجاد وحدت رویه در این زمینه و تنقیح و یکپارچگی شرایط مختلف انواع قرض الحسنه اعطایی توسط بانک ها، موسسه های اعتباری غیربانکی و صندوق های قرض الحسنه وابسته به بانک ها و موسس های اعتباری غیربانکی، در دستور کار این بانک قرار گرفت.

به گزارش بانک مرکزی، نتیجه بررسی ها در جلسه 26 فروردین ماه 1397 کمیسیون مقررات و نظارت موسسات اعتباری این بانک مطرح و درباره آن تصمیم گیری شد.

با توجه به قوانین و مقررات مربوط این بخشنامه در 13 بند احصاء شده است به طوری که تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه حداکثر مبلغ 150 میلیون ریال و حداکثر مدت بازپرداخت 60 ماه، تامین هزینه های تعمیرات مسکن و سایر نیازهای ضروری مانند کمک به هزینه های تحصیل، درمان و حمام روستایی حداکثر مبلغ 100 میلیون ریال و حداکثر مدت بازپرداخت 36 ماه، تسهیلات اشتغالزایی مشاغل خانگی (سقف کلی برای 15 نفر) به ازای هر نفر 66.6 میلیون ریال تا سقف یک میلیارد ریال و حداکثر زمان بازپرداخت 60 ماه و ستاد دیه (برای زندانیان معسر) حداکثر 2میلیارد ریال و حداکثر زمان بازپرداخت 215 ماه است.

همچنین براساس این بخشنامه برای شرکت های تعاونی، کارگاه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی و اشخاص فعال در بخش کشاورزی و کسانی که به علت بروز عوامل نامساعد طبیعی همچون سیل و زلزله و موارد اضطراری خواهان دریافت تسیهلات هستند و نیز تامین هزینه های ایجاد مسکن در روستاها، تسهیلات اشتغالزایی مددجویان کمیته امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور (سقف کلی کارفرمایی برای پنج نفر)، تسهیلات اشتغالزایی مشاغل خانگی (سقف فردی) و تسهیلات مربوط به جانباران حداکثر مبلغ 200 میلیون ریال و حداکثر زمان پرداخت 60 ماه تعیین شده است.

هموطنان می توانند برای اطلاع از جزئیات این بخشنامه به تارنمای بانک مرکزی مراجعه کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی