دوشنبه, 07 خرداد 1397 - 17:42

سقف افزایش نرخ ارز تا پایان امسال، ۴۴۵۲ تومان خواهد بود / سیگنال های رئیس جمهور به بازار ارز

فرصت امروز: رئیس جمهور در دیدار با فعالان اقتصادی، بار دیگر موضع دولت درباره ماندگاری نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز را یادآوری کرد و گفت که خیال فعالان اقتصادی از تسویه وام ها با این نرخ راحت باشد. حسن روحانی شامگاه یکشنبه به میان فعالان اقتصادی رفت و از وضعیت ارزی کشور و ادامه مسیر یکسان سازی نرخ ارز با آنان سخن گفت.

او در این دیدار به این نکته اشاره کرد که نرخ ارز بیش از ۵ تا ۶ درصد در سال جاری افزایش نخواهد داشت و سقف افزایش نرخ ارز تا پایان امسال، ۴۴۵۲ تومان خواهد بود. بنابراین بسیاری از نگرانی هایی که بابت تسویه وام های ارزی وجود دارد، دیگر با این نرخ و نقشه راه، جای نگرانی ندارد. یعنی وام گیرندگان ارزی باید مطمئن باشند که نرخی ارزی که باید تسویه کنند، حداکثر ۴۴۵۲ تومان خواهد بود و رقمی بالاتر از آن را نمی توان متصور بود.

روحانی در جمع فعالان اقتصادی اعلام کرد که در نهایت، نرخ ارز بیش از ۲۵۲ تومان افزایش نخواهد یافت و این همان شش درصدی است که در ازای مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی باید بر روی نرخ ۴۲۰۰ تومانی کنونی، اضافه شود و همین امر هم سبب می شود که نرخ ارز به صورت شناور مدیریت شده باشد.

اما وضعیت نرخ ارز تنها موضوعی نبود که رئیس جمهور در جمع فعالان اقتصادی از آن سخن گفت و تحریم، تاکید بر نقش و جایگاه بخش خصوصی، واگذاری بنگاه های دولتی و درس گرفتن از تجربه تحریم در سالهای 90 و 91 از دیگر محورهای سخنان روحانی بود.

بخش خصوصی قادر است حربه تحریم را خنثی کند

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر کنار هم باشیم، هر تحریمی را به فرصت تبدیل خواهیم کرد، گفت: بخش خصوصی قادر است حربه تحریم را خنثی و فرصت سازی کند.

روحانی همچنین بر لزوم اولویت و اطمینان دادن به سرمایه گذاران ایرانی داخل و خارج کشور تأکید کرد و با بیان اینکه دولت یازدهم از آغاز کار بخش قابل توجهی از تمرکز خود را صرف مسأله اقتصاد کرد، گفت: دولت از ابتدا رسیدگی به مسائل حوزه سیاست داخلی، سیاست خارجی، مسائل فرهنگی و دیگر مسائل را نیز مورد توجه قرار داد، اما ازآنجاکه وضعیت اقتصاد کشور، عادی نبود، دولت تمرکز زیادی را صرف مسائل بخش اقتصاد کرد تا بتوانیم وضعیت را در این حوزه به حالت عادی بازگردانیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، او با اشاره به اینکه در این راستا در بعضی از زمینه ها موفقیت های خوبی به دست آوردیم و در بعضی زمینه ها موفقیت ها در سطح متوسط بود، ادامه داد: با توجه به نیاز کشور و تبیین برنامه های بلندمدت برای دستیابی به رشد اقتصادی 8 درصد، نیاز به جذب سرمایه قابل توجهی داشتیم؛ در 4 سال دولت یازدهم به طور متوسط بیش از 4 درصد رشد اقتصادی سالیانه داشتیم که اگرچه خوب بود اما با هدف گذاری انجام شده فاصله داشت، اما در زمینه سرمایه گذاری و جذب سرمایه برآیند کلی منفی بود و رقم جذب سرمایه گذاری در این 4 سال منفی 1.8 دهم درصد بود.

رئیس جمهور گفت: در زمینه اشتغال، دولت توفیق نسبی داشت و به عنوان مثال رقم اشتغال خالص ایجادشده در سال گذشته اندکی کمتر از 800 هزار شغل بود، اما بااین وجود، بازهم در زمینه رفع بیکاری جوانان، آمارها وضعیت خوبی را نشان نمی دهند و نیاز به تلاش بیشتری داریم.

روحانی تصریح کرد: تلاش ما این بود که ماشین اقتصاد کشور را که از ابتدای کار مشکلاتی داشت به تحرک انداخته و اشکالات آن را نیز تا حدودی اصلاح کنیم. در این راستا مسیری را ترسیم کرده بودیم که امروز مجبوریم مقداری در آن تغییر دهیم و باید مراقب باشیم چراکه موانع راه بیشتر از گذشته خواهد بود.

به گفته رئیس جمهور، ما در سال های 90 و 91 دچار یک تحریم بزرگ شدیم، اما نتوانستیم از آن تجربه تحریم استفاده خوبی بکنیم و در داخل کشور، متأسفانه رانت و فساد به وجود آمد. بجای استفاده مناسب از فرصت ها بخش ها و نهادهایی را وارد اقتصاد کردیم، به خیال اینکه می توانیم با کمک آنها مسائل اقتصاد را حل کنیم. شرایط در بخش واردات مناسب نبود، از همین رو امروز باید حواسمان را بیشتر جمع کنیم تا کالاهایی که در بخش تولید، نقش و تأثیری نداشته و مورد مصرف عامه نیستند، در اولویت واردات نباشد.

روحانی با تأکید بر اینکه باید امروز از تجربه تحریم در سال های 90 و 91 استفاده کنیم، گفت: البته امروز شرایط مثل سال های 90 و 91 نیست، چراکه آن زمان ما از سوی سازمان ملل و بر اساس قطعنامه های شورای امنیت تحت یک تحریم عمومی، از جانب همه کشورها بودیم و در ظاهر منزوی شده و در صحنه سیاسی تنها مانده بودیم؛ اما امروز، این طرف مقابل و بدخواه ماست که منزوی شده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: امروز به جز چند کشور، اکثریت قاطع کشورها، بدخواهی آمریکا در مقابل ایران را محکوم کرده و جمهوری اسلامی ایران از یک حمایت حقوقی بین المللی و پشتوانه گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی برخوردار است و این موضوع اثبات ادعاها علیه جمهوری اسلامی ایران را سخت می کند. البته بااین وجود باید از فرصت پیش رو به درستی استفاده کنیم؛ امروز شرایط تغییر کرده و اگر درست عمل کنیم، می توانیم از این شرایط تغییر یافته به نفع کشور استفاده کنیم.

واگذاری بنگاه های دولتی به بخش خصوصی واقعی

رئیس جمهور تصریح کرد: اولین زمینه ای که باید به آن ورود کنیم، واگذاری تصدی بنگاه هاست. به یک بخش خصوصی فعال نیاز داریم تا حربه اصلی فشار آمریکا را از دست آن خارج کند. آمریکایی ها امروز و در ظاهر مدعی هستند که قصدشان فشار به دولت ایران و کمک به مردم ایران است و اگر ما یک بخش خصوصی فعال داشته باشیم این حربه از دست آمریکا خارج خواهد شد، چراکه فشار به بخش خصوصی کشورمان برای آنها سخت تر از به فشار به بخش دولتی است.

روحانی با تأکید بر آینه بخش خصوصی باید به طورجدی وارد صحنه شود، خاطر نشان کرد: البته دولت هم باید به بخش خصوصی کمک کند و در این زمینه باید به تولیدکنندگان اطمینان لازم را بدهیم تا بتوانند از منابع ارزی صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در ستاد اقتصادی دولت نظر جمع کارشناسان و صاحب نظران اقتصاد اعمال می شود، گفت: معتقدم باید به نظر جمع عمل کنیم. به عنوان مثال در زمینه قیمت ارز معتقدم حداقل قیمت قطعی ارز را تا پایان دولت دوازدهم مشخص باشد که مثلاً در هر سال چه میزان تغییر خواهد داشت. درهرصورت تأکید دارم که به بخش خصوصی و حداقل به بخش تولید در زمینه قیمت ارز در سال های آینده اطمینان بدهیم تا بتوانند راحت تر از منابع ارزی صندوق توسعه استفاده کنند.

روحانی با بیان اینکه باید بخش خصوصی واقعی را وارد عرصه بنگاه داری کنیم، ادامه داد: امروز فرصت مناسبی در اختیار ماست و در جلسات دولت و دیگر جلساتی که مسئولان حضور دارند، همواره به دستگاه ها تأکید می کنم که باید بنگاه های زیرمجموعه خود را هر چه سریع تر واگذار کنند و حتی برای بعضی از آنها زمان تعیین کرده ام تا در سال های 97 و 98 بنگاه تحت نظر خود را به بخش خصوصی واقعی واگذار کنند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: مسأله دوم پس از واگذاری تصدی گری های دولتی، برون گرایی است. وقتی الگوی رشد سایر کشورها را می بینیم، درمی یابیم که تا وقتی که سیاست برون گرایی را در پیش نگرفتند و دروازه های اقتصاد ملی شان را به روی جهان باز نکردند، موفق نبودند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی