دوشنبه, 17 ارديبهشت 1397 - 17:20

بازار زیرزمینی ارز به كجا می رود / طرح مجلس برای سامان دهی بازار ارز

فرصت امروز: اقتصاددانان و کارشناسان معتقدند که مهم ترین عاملی که در ماه های گذشته باعث افزایش قیمت دلار و التهاب بازار ارز شده، هراس افکار عمومی و سرمایه گذاران نسبت به خروج آمریکا از برجام بوده است. این در حالی است که در نقطه مقابل، دولتمردان اطمینان می دهند که این افزایش قیمت ارز صرفا تبعات یک جنگ روانی بوده است، اما به نظر می رسد که گوش بازار ارز به این حرف ها بدهکار نیست و هرچه به 12 مه و زمان تصمیم گیری رئیس جمهور آمریکا درباره برجام نزدیک می شویم موج جدیدی از افزایش قیمت ارز در بازار زبانه می کشد.

اما در حالی كه خبرها از بازار ارز نشان دهنده افزایش قیمت است، مجلس بار دیگر به فكر ارائه طرح دوفوریتی برای سامان دادن به بازار ارز افتاده است؛ طرح دوفوریتی كه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت كه با هماهنگی با رئیس مجلس ارائه خواهد شد. به گفته محمدرضا پورابراهیمی این طرح دوفوریتی بعد از جلسه كمیسیون اقتصادی مجلس با معاون اول رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت به صحن علنی مجلس ارائه می شود.

صبح دوشنبه كمیسیون اقتصادی مجلس با علی لاریجانی، رئیس مجلس جلسه ای برگزار كرد و خروجی این جلسه به گفته پورابراهیمی این بود: «در این جلسه موضوعات مختلف و کارشناسی درباره طرح دوفوریتی مجلس برای ساماندهی بازار ارز مطرح و بررسی شد. مقرر شد نشست مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با تیم ارزی دولت با موضوع طرح دوفوریتی مجلس برای ساماندهی بازار ارز برگزار شود تا جمع بندی های نهایی در این خصوص صورت بگیرد که براساس آن، نقاط قوت طرح تقویت و نقاط ضعف طرح مذکور رفع شود.»

به گزارش اتاق تهران، اما رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس در شرایطی از طرح دوفوریتی برای سامان دادن بازار ارز خبر می دهد كه دو هفته پیش و قبل از اینكه ارز از سوی دولت تك نرخی و قیمت آن 4200 تومان اعلام شود هم این كمیسیون طرح دوفوریتی برای سامان دادن به بازار ارز را تهیه كرده بود، اما در نهایت بعد از جلسه اعضای كمیسیون با وزیر اقتصاد و رئیس بانك مركزی طرح مسكوت مانند و دیگر ارائه نشد.

از ابتدای هفته جاری و باتوجه به نزدیك شدن به تاریخ اعلام تصمیم رئیس جمهور آمریكا در ارتباط با باقی ماندن این كشور در برجام و یا خروج از برجام؛ موج جدیدی از افزایش قیمت دلار و ارزهای دیگر را در بازار شاهد هستیم به صورتی كه حتی خبر از خرید دلار 7هزار تومانی هم منتشر شده است. البته باتوجه به 11بخشنامه ارزی دولت هم اكنون خرید و فروش هرگونه ارزی خارج از سیستم بانكی در كشور قاچاق محسوب می شود، اما نكته مهم این است كه باوجود تهدیدهای دولتی و ممنوع كردن هرگونه خرید و فروش ارز عملا بازارهای زیرزمینی گسترده ای شكل گرفته است و شاهد رو آوردن بسیاری به بازارهای قاچاق برای تأمین ارز هستیم.

پیش از این رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با غیرمنطقی دانستن افزایش قیمت ارز دلیل اصلی رشد قیمت را «عدم نظارت بانک مرکزی» دانسته بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی