چهارشنبه, 22 فروردين 1397 - 17:34

بازار ارز خلوت شد / دلالان سنگر را حفظ کردند!

فرصت امروز: با اینکه رئیس پلیس پایتخت از دستگیری ۱۲ نفر از اخلالگران بازار و همچنین پلمب ۱۶ واحد صرافی فاقد مجوز خبر داد و گفت در بستر فضای مجازی نیز یک گروه که با اقدامات غیرقانونی موجب اخلال در بازار ارز شده بود، شناسایی و احضار شدند، اما گزارش های میدانی نشان دهنده خلوت تر شدن بازار و جمع شدن صف های طولانی خرید دلار است، اگرچه دلالان نیز همچنان در بازار هستند و به صورت نامحسوس دلار را ۵۳۰۰ تومان می خرند و ۵۵۰۰ تومان می فروشند.

بر اساس آنچه ایسنا از بازار ارز و صرافی های چهارراه استانبول و میدان فردوسی گزارش داده است، متقاضیانی که روزهای اخیر برای خرید دلار صف های طولانی کشیده بودند و مقابل صرافی ها تجمع کرده بودند، روز چهارشنبه پراکنده شدند و بازار نسبت به روز قبل آن آرام شده است.

روز سه شنبه پس از جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت که بر اساس آن نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان اعلام شد، جمعیت گسترده ای به صرافی ها و بازار ارز هجوم آوردند و صف های طولانی را شکل دادند. اما باتوجه به عرضه نشدن دلار ۴۲۰۰ تومانی به صرافی ها، برخلاف سه شنبه، بازار ارز در روز چهارشنبه چندان شلوغ نبود و بیشتر افراد صرفاً از صرافی ها قیمت ها را سؤال کرده یا از پشت شیشه، تابلوی اعلان قیمت ها را رصد می کنند. چنانچه همانند بازار سه شنبه، دلار ۴۲۰۰ تومانی توسط صرافی ها فروخته نمی شود و صرفاً این نرخ روی تابلوی اعلان قیمت صرافی ها مشاهده می شود. اما دلالان و دستفروشان همچنان در بازار به شکل نامحسوسی فعال هستند و دلار را با نرخی در حدود ۵۳۰۰ تومان خریداری و با نرخ ۵۵۰۰ تومان می فروشند.

همچنین مانند روزهای قبل حضور نیروهای انتظامی و تعزیرات حکومتی در بازار ارز پررنگ است و بازار را کنترل می کنند.

گفتنی است روز سه شنبه بانک مرکزی طی اطلاعیه ای اعلام کرد که دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط به متقاضیان قانونی یعنی فعالان اقتصادی اعم از صادرکنندگان و واردکنندگان تعلق می گیرد و شرایط فروش ارز مسافری و دانشجویی نیز مشخص می شود.

چگونه و چقدر ارز مسافرتی بگیریم؟

اما با تغییر و تحولاتی که در سیاست های ارزی رخ داد و دلار تک نرخی شد، اکنون مسافران برای دریافت ارز مورد نیاز خود با ابهاماتی مواجهند. به عبارت دیگر، در جریان یکسان سازی نرخ ارز برای دلار نرخ ۴۲۰۰ تومان تعیین شد و تمامی گروه ها و مشمولان دریافت ارز مبادله ای که با نرخ پایین تر از بازار و حدود ۳۸۰۰ تومان آن را دریافت می کردند، باید از این پس دلار ۴۲۰۰ تومانی را مورد استفاده قرار دهند.

یکی از گروه های مصرف کننده ارز مسافران خارج از کشور هستند؛ این افراد البته تا شهریورماه سال ۱۳۹۶ ارز مبادله ای دریافت می کردند، یعنی با نرخ دولتی که به کمتر از ۳۸۰۰ تومان می رسید، به طوری که به هر مسافر به اندازه ۳۰۰ دلار پرداخت می شد و برای سفرهای عتبات عالیات حدود ۲۰۰ دلار بود، اما از نیمه دوم سال گذشته با بازنگری در مقررات ارزی این گزینه حذف شد و مسافران باید ارز را به صورت آزاد دریافت می کردند.

اما بعد از حذف ارز مسافرتی از لیست مبادله ای شرایطی که وجود داشت این بود که مسافران می توانستند از صرافی بانک ها تا سقف ۵۰۰۰ دلار ارز دریافت کنند و با ارائه پاسپورت، کارت ملی و بلیت انجام می شد که نرخ آن تفاوت چندانی با بازار نداشت و حدود ۱۵ تا ۲۰ تومان روی هر دلار ارزان تر عرضه می شد. با این حال با تصمیم اخیر ارزی و یکسان سازی نرخ ارز شرایط مسافران بار دیگر تغییر کرده و حجم دلار اختصاص یافته به آنها تا یک پنجم کاهش یافته است.

از این پس مسافران باید دلار را با نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت کنند و شرایط از این قرار است که ارز مسافرتی برای یکبار سفر در سال تا حدود ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت می شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به کشورهای هم مرز و مشترک المنافع به غیر از عراق ۵۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها است.

متقاضیان ارز مسافرتی موظف هستند گذرنامه معتبر، بلیت هواپیما، ویزای کشور مقصد (کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور را به بانک ملی پرداخت کنند. پرداخت ارز در باجه بانک ملی مستقر در مبادی خروجی پس از (باجه کنترل گذرنامه) و در مقابل دریافت سند حسابداری و مهر کردن گذرنامه متقاضی انجام می شود. میزان و ترتیبات پرداخت ارز به زائران عتبات عالیات فعلاً مشخص نیست و پس از هماهنگی با سازمان حج و زیارت مشخص می شود.

با توجه به شرایط جدید دیگر مسافران برای دریافت ارز هیچ نیازی به ورود به بازار ارز یا مراجعه به صرافی بانک ها ندارند و تماما در شبکه بانکی انجام می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی