سه شنبه, 21 فروردين 1397 - 12:04

رئیس کل بانک مرکزی / با دلار 4200 تومانی همه نیاز‌های منطقی کشور رفع می ‌شود

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با قاطعیت می گویم که با دلار 4200 تومانی همه نیاز های منطقی کشور رفع می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در جلسه علنی امروز سه شنبه( 21 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل افرایش قیمت نرخ ارز در روزهای اخیر، اظهار کرد: دستاوردهای اقتصادی زیادی از قبیل ثبات بازار، روند کاهنده تورم که اکنون دو سال است در دامنه تک رقمی باقی مانده است.

رئیس بانک مرکزی افزود: رشد اقتصادی که در دو سال اخیر وضعیت مثبتی را داشته است و مسئله ای که عامل نگرانی است یکی حجم بالای نقدینگی بوده که تا این لحظه اثر آن در بازارها کنترل شده است.

سیف تصریح کرد: مسئله ای که می تواند در نرخ ارز موثر واقع شود عوامل غیر بنیادین بوده و آن انتظارات و عدم اطمینان نسبت به آینده است، متأسفانه در این رابطه به طرق مختلف به آن دامن زده ایم، البته دشمنان نیز بیکار ننشسته اند و با التهاب آفرینی های بین المللی تلاش می کنند که در اقتصاد کشور عدم تعادل به وجود بیاورند.

وی بیان کرد: عامل انتظارات در شرایط بازار بسیار موثر است، در سال 92 و در جریان انتخابات ریاست جمهوری نرخ ارز حدود 3800 تومان بود، اما به محض آنکه نتیجه انتخابات اعلام شد، در حالیکه هنوز دولت جدید تشکیل نشده بود، ظرف دو سه ماه قیمت ها روند نزولی پیدا کردند و در مردادماه نرخ دلار به 3000 تومان رسید.

رئیس بانک مرکزی تأکید کرد: بدیهی است که در آن زمان هیچ اقدام خاصی در اقتصاد صورت نگرفته بود و تنها امید و انتظاری مثبت باعث شد که روندی طبیعی در اقتصاد کشور پدید آید.

سیف خاطرنشان کرد: عوامل منفی که باعث بروز انتظارات منفی می شوند نیز می توانند در بازار التهاب ایجاد کنند و دشمنان ما نیز از این حقیقت باخبرند و تلاش می کنند از هر فرصتی برای التهاب آفرینی در اقتصاد کشور ما استفاده کنند.

وی یادآور شد: اگر دشمن دست به چنین اقدامی بزند ما تعجب نمی کنیم، اما تقاضا می کنم در داخل کشور روش هایی را در پیش بگیریم که التهابات مصنوعی ایجاد نشود.

رئیس بانک مرکزی گفت: در هر کشوری با هر میزان از اقتدار و ذخایر اگر انتظاری منفی به وجود بیاید، بحث انتقال سرمایه و نگرانی نسبت به آینده پدید آید به هیچ وجه نمی توان کنترل اوضاع را در دست گرفته و در برابر این شرایط مقاومت کرد.

سیف افزود: تقاضا می کنم که در کنترل شرایط به ما کمک کنید، چرا که همگی در یک کشتی نشسته ایم. ما در شرایط عادی قرار نداریم و دشمنان سعی دارند که توطئه های خود را ادامه دهند.

رئیس بانک مرکزی افزود: تصمیم گرفته ایم که تمامی امکانات در خدمت نیازهای واقعی کشور قرار بگیرد و در یک فضای شفاف و افقی روشن بانک مرکزی به تمامی مسائل اشراف داشته باشد تا بتوانند در زمینه تصمیم گیری مانور بدهد.

سیف بیان کرد: سامانه ای ایجاد خواهد شد که در آن تمام ارزهای ورودی کشور حاصل از نفتی و غیرنفتی و هرگونه درآمد ارزی در آن ثبت خواهد شد، همچنین تمامی مصارف ارزی کشور در این سامانه پاسخ خواهد داد.

وی گفت: بررسی های ما نشان می دهد که خوشبختانه کشور در وضعیت تعادل بسر می برد و التهاب آفرینی های کاذبی که دشمنان ما در فضای مجازی پدید آورده اند، نباید باعث نگرانی باشد. البته ما به آنان اجازه دادهایم که بدون انضباط در این فضا ایجاد تشویش کنند.

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: اتفاقاتی که در بین التعطیلین و در فروردین اتفاق افتاد، این دیدگاه را ثابت می کند. در سال های گذشته در تعطیلات عید و تا 15 فروردین ماه هیچ تحرکی در بازار ارز وجود نداشت و اتفاقاتی که رخ داد تنها در فضاهای تلگرامی و شبکه های مجازی بود و افزایش قیمت دلار در «تلگرام» صورت میگرفت و معامله اصلی صورت نمی گرفت.

سیف اظهار کرد: ما به دلیل پیش بینی که از وضعیت این روزها داشتیم، تیمی بسیج و آماده تدارک دیده بودیم که از روز پنجم در بازار به عرضه ارز می پرداختند و این در حالیست که ما در سال های گذشته چنین کاری را انجام نمی دادیم.

وی تصریح کرد: نباید اجازه بدهیم در اقتصاد کشور حجم عظیمی که هزینه واردات و مواد اولیه می شود تحت تأثیر علامت های اشتباه اقتصادی قرار بگیرد، در سال گذشته بسته ای را اجرا کردیم که بخشی از آن تصمیمات کارشناسان و اقتصاددانان و خالی از ایران بود و تنها موردی که برخی نسبت به آن معترض بودند، در رابطه با مبحث سپرده گیری بود.

رئیس بانک مرکزی تأکید کرد: به ما گفتند که باید برای بازارها ایجاد جاذبه کنید و بنده پرسیدم که دقیقا برای کدام بازارها و گفتند که به عنوان مثال بازار سپرده به این معنا که نرخ سپرده را بالا ببریم که من این مسئله را به مصلحت اقتصاد کشور نمی بینم.

سیف ادامه داد: ما در سال 93 نیز نگران رشد نقدینگی بودیم و بانک مرکزی اقدام به انتشار اوراق مشارکت کرد و اگر به خاطر داشته باشید ما در آن زمان نرخ را به 23 درصد رساندیم؛ در این فضا ما باید تسلط خود را بر شرایط ارزی کشور محرز کرده و تحت سیطره بگیریم که بتوانیم به تناسب با شرایطی که پیش می آید، محدودیت هایی را پدید آورده و عکس العمل نشان دهیم.

رئیس بانک مرکزی افزود: ما تمام توان خود را بکار گرفته ایم تا تسلط و ثبات را در بازار ایجاد کنیم و مسلما نیاز به حمایت مجلس داریم و باید در کشور یک صدا باشیم که بتوانیم آرامش را به بازار باز گردانیم.

سیف خاطرنشان کرد: دشمن درصدد است تا کوچکترین ایراد را یافته و آن را بزرگ کند تا بتواند التهاب آفرینی کند، اما ما باید در مقابل آرامش را به اقتصاد کشور بازگردانیم.

رئیس بانک مرکزی گفت: اکنون در منابع و مصارف ارزی کشور تعادل وجود دارد و این آمار را بانک مرکزی اعلام می کند که از میزان ورودی و خروجی ارزی کشور باخبر است؛ لذا نباید در این فضا نرخ ارز چنین نوساناتی را تجربه کند.

سیف خاطرنشان کرد: جای پای توطئه های کشورهای اطراف مانند امارات، عربستان در این بی ثباتی دیده می شود، چرا که در دوبی هر روز علیه اقتصاد ما تلاش هایی صورت می گیرد و ما باید آرامش خود را حفظ کرده و به دشمنان اجازه ندهیم که به این نوسانات دل ببندند.

وی افزود: قرار نیست که 4هزار و 200 تومان نرخ دلار ثابت بماند، بنا بر این است که متناسب با متغیرهای اقتصادی حرکت کند و حتی ممکن است در طول سال 5 الی 6 درصد نیز نوسان داشته باشد که هیچ اشکالی ندارد چرا که در تمامی دنیا این اتفاقات می افتد.

سیف تصریح کرد: ما باید برای نوع تثبیت ارز برای ورود کالاهای اساسی اولویت گذاری کنیم و متناسب با توان تولید ارز در کشور ممکن است سایر را نیز قرار دهیم.

رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: اگر وضعیت ارزی کشور مطلوب باشد، می توانیم نیازهای بخش سایر را نیز تأمین کنیم؛ اگرچه هیچ کشوری در هیچ بازاری سایر را که شامل اقلام خاصی بوده تأمین نمی کند.

وی ادامه داد: بخشی از التهابات بازار ارز به دلیل انتقال سرمایه است، چرا باید اجازه بدهیم که ثروت ملی بدون حساب و کتاب از کشور خارج شود و بعد نگران فشار تقاضا باشیم، لذا باید این مسئله را کنترل کنیم و البته مدل جدیدی که طراحی کرده ایم این امکان را به ما می دهد.

سیف تأکید کرد: چرا باید اجازه دهیم در بازار ارز التهاب آفرینی ایجاد شود بدون آن که مقصدش را بدانیم اکنون بازار ارز حساب و کتاب پیدا کرده است و خواهش می کنم که از ما حمایت کنید تا از این مسئله نتیجه مثبت بگیریم.

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: اکنون نرخ ارز 4هزار و 200 تومان است و بقیه قیمت ها بازار قاچاق است، نرخ مبادله ای و سامانه سنا بر پایه 4 هزار و 200 تومان است و این نرخ می تواند تمامی نیازهای منطقی کشور را تأمین کند.

وی بیان کرد: ما لیستی از صرافی های غیرمجاز را به نیروی انتظامی داده ایم تا آنها را تعطیل کنند البته صرافی های مجاز بسیاری وجود دارند.

سیف افزود: علی رغم گشایش های ایجاد شده در روابط بانکی بین المللی پس از برجام کماکان ارتباطات بانکی کشور نرمال نیست، هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد به عنوان مثال در زمان هایی که بانک به مشکل می خورد صرافی ها به کمک می آیند.

رئیس بانک مرکزی گفت: ممکن است در رابطه با نیازی که آن را تأمین می کنیم برای انجام پرداخت کانال بانکی وجود نداشته باشد و مجبور باشیم که از کانال صرافی ها استفاده کنیم. ما نمی توانیم کسی که متقاضی مجوز صرافی است را منع کنیم البته برخی به دلیل آن که شرایط و ضوابط سخت ما را نتوانسته اند کسب کنند مجوزشان باطل شد.

وی اذعان کرد: نرخی که بانک به سپرده گذار ارزی می دهد مقداری به آن اضافه می کنیم تا برای بانک صرفه داشته باشد تا انگیزه برای جمع آوری منابع ارزی انجام شود.

سیف افزود: در خانوارها حجم زیادی از منابع ارزی وجود دارد و متری وجود ندارد که این رقم را اندازه بگیرد، لذا ما این اقدام را انجام دادیم که این ارزها جذب سیستم بانکی شود.

رئیس بانک مرکزی ادامه داد: مبنای ارزش گذاری های ما از امروز 4 هزار و 200 تومان است، سکه تحت تأثیر دو قیمت قرار دارد که یکی قیمت دلار بوده و دیگری انس بین المللی است، البته برخی وقت ها در قیمت سکه حبابی وجود دارد، در بهمن که شروع به حراج سکه کردیم حباب سکه را از بین بردیم.

وی بیان کرد: در جلسه که با مقام معظم رهبری داشتم از ایشان خواستم تا یورو جایگزین دلار شود چرا که این ارز اکنون نقشی در مبادلات تجاری خارجی ما ندارد و قرار است که ارز گزارشگری بانک مرکزی یورو باشد لذا در حال انجام مقدمات آن هستیم.

سیف افزود: در سه ماهه سوم فشار تقاضا وجود دارد که این امر به دلیل پایان سال میلادی بوده و مطابق سه ماهه چهارم این نرخ روند نزولی پیدا می کرد، البته ما در سه ماهه سوم که این روند را مشاهده کردیم با تزریق منابع شرایط را متعادل کردیم و فکر می کردیم که از دی به بعد روند نزولی حاصل خواهد شد، اما التهابات بین المللی و محدودیت هایی که در تأمین اسکناس داشتیم مانع از این امر شد.

رئیس بانک مرکزی اظهار کرد: به دلیل عدم استفاده مسافران خارج از کشور از کارتهای بین المللی باید برای آ نها اسکناس کش فراهم کنیم و به دلیل آن که از این امر عاجز ماندید این مسئله نیز به مشکلات ما افزود.

وی بیان کرد: بزرگترین عاملی که اجازه نداد پیش بینی های ما در سه ماهه آخر سال عملیاتی شود، تشدید التهابات بود، دشمن ما تلاش می کند که از هر فرصتی استفاده کند اما این مدلی که در حال طراحی است به ما ابزار لازم را می دهد تا بتوانیم به موقع در برابر التهاب آفرینی ها مقاومت کنیم و اوضاع را در دست بگیریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی