یکشنبه, 19 فروردين 1397 - 18:08

مسئولان کجا هستند / دلار افسارگسیخته

فرصت امروز: در حالی دلار مرزهای ناممکن را در بازار ارز پشت سر می گذارد که قیمت سکه نیز روز گذشته از این افسارگسیختگی نرخ دلار در امان نماند و طلا و سکه در دومین روز هفته رشدی قابل توجه را تجربه کرد. این افزایش بی ضابطه نرخ دلار و رشد قابل توجه قیمت طلا و سکه در حالی بود که قیمت برخی خودروهای داخلی نیز تحت تأثیر افزایش نرخ بیمه شخص ثالث در سال جدید افزایش یافت و گویی دیروز دومینویی در بازارهای موازی شکل گرفته بود، اما نکته مهم در این میان آن است که مسئولان باید قبل از آنکه افزایش شدید نرخ ارز به سایر کالاها سرایت کند نسبت به کنترل و تعدیل نرخ آن اقدام کنند.

دلار همچنان می تازد

قیمت دلار در بازار معاملات تهران افسارگسیخته است؛ رقم ها متفاوت است. از دلار 4950 تومان روی صرافی ها گرفته تا 5800 تومانی که دلالان ارز در کوچه های منتهی به چهارراه استانبول و میدان فردوسی اعلام می کنند. کسی واقعا نمی داند، قیمت دلار چقدر است. در این میان خبری از مسئولانی که متولی حفظ ارزش پول ملی هستند نیست!

به گزارش ایسنا، افزایش نرخ دلار از اواسط سال گذشته آغاز شد؛ به گونه ای که نرخ آن از حدود ۳۷۰۰ تومان در اوایل ۱۳۹۶ به حدود ۵۰۰۰ هزار تومان در اواخر این سال رسید.

افزایش قابل توجه نرخ ارز در سال گذشته در حالی بود که مسئولان دولتی مربوطه بارها رشد نرخ ارز را حبابی دانسته و وعده کاهش قیمت ها را دادند تا جایی که سخنگوی دولت نیز از تکدر خاطر رئیس جمهوری از افزایش نرخ دلار خبر داد.

با این صحبت ها بود که انتظار می رفت با سپری شدن ایام پایانی سال گذشته که مصادف با افزایش تقاضای ارز برای سفرهای نوروزی بود قیمت ها در این بازار نزولی شود.

با این حال این انتظارات برآورده نشد و اولین روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با افزایش نرخ دلار و دیگر ارزها آغاز شد. به دنبال همین افزایش ها بود که نرخ دلار روز یکشنبه با افزایش یکباره ۳۰۰تومانی به حدود ۵۴۸۰ تومان نیز رسید.

این وضعیت در حالی است که خبری از مسئولان مربوطه نیست و مشخص نیست که سیاستگذاران مالی و پولی چه برنامه ای برای حفظ ارزش پول ملی و تعدیل نرخ ارزهای خارجی دارند.

بسیاری از کارشناسان به رشد افسارگسیخته نرخ ارزهای خارجی انتقاد کرده و معتقدند که با توجه به اثر منفی رشد نرخ ارز بر قیمت سایر کالاها و خدمات، دولت تدبیر و امید نباید اجازه دهد دستاورد بزرگ این دولت در کنترل تورم از دست برود.

در این میان در آخرین لحظات تنظیم این گزارش ، خبرهایی از رشد مجدد نرخ دلار نسبت به قیمت ۵۴۸۰ تومان نیز به گوش می رسد.

سکه هم رکورد زد

اما اولین تبعات افزایش بی ضابطه نرخ دلار، رشد قابل توجه قیمت طلا و سکه است که قیمت آن تناسب مستقیم با قیمت ارز دارد. روز یکشنبه با افزایش ۳۰۰ تومانی نرخ دلار، سکه نیز رکورد زد و با رشد قیمت ۶۶ هزار تومانی به بیش از یک میلیون و ۸۳۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۱۷۰ هزار تومان رسید که هر دو نرخ بی سابقه هستند.

در این رابطه عضو هیأت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار کرده که افزایش تقاضا و بالارفتن نرخ دلار مهم ترین تأثیر را در جهش قیمت سکه داشته و تورم به وجود آمده، باعث شده مردم نقدینگی خود را به طلا و سکه تبدیل کنند.

محمد کشتی آرای از افزایش ۶۶ هزار تومانی قیمت سکه تمام از روز شنبه تا یکشنبه خبر داد و درباره دلایل این جهش قیمت گفت: از روز شنبه افزایش قیمت سکه همزمان با تقاضایی که در بازار به وجود آمد، باعث افزایش شدید قیمت سکه شد؛ به طوری که یکشنبه برای اولین بار قیمت سکه به یک میلیون و ۸۳۰ هزار تومان رسیده است.

وی ادامه داد: در اصل از شنبه تا یکشنبه قیمت سکه تمام ۶۶ هزار تومان افزایش پیدا کرده است و بزرگ ترین عامل این افزایش قیمت، بالارفتن نرخ دلار است که باعث شده قیمت سکه به این شکل در آید و از طرفی هر گرم طلای ۱۸ عیار هم به ۱۷۰ هزار تومان برسد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: پیش فروش سکه تأثیر چندانی بر بازار نداشته، اما متقاضی را بیشتر کرده است. کسانی هستند که اکنون در حال تبدیل نقدینگی به طلا و ارز هستند و التهاباتی که در جهت افزایش قیمت ارز دامن زده شده است، جو روانی را به وجود آورده و تقاضا را در بازار افزایش داده است.

به گفته کشتی آرای، در حال حاضر فروشنده نیست ولی خریدار وجود دارد. مردم با توجه به اینکه تورمی را در سال جدید شاهد هستند باعث شده نقدینگی شان را به طلا و سکه تبدیل کنند.

پیش بینی قیمت ۲ میلیون تومانی برای سکه! ؟

در شرایطی که قیمت سکه در بازار به مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده در بازار معاملات یکشنبه، قیمت سکه تحویل دی ماه ۱۳۹۷ مرز ۲ میلیون تومان را رد کرد، به طوری که هر عدد سکه در بالاترین قیمت به رقم ۲ میلیون و ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

در بازار آتی، معامله گران به معامله مجازی سکه پرداخته و این محصول را برای تحویل روزها و ماه های آینده، خرید و فروش می کنند. درواقع قیمت سکه در بازار آتی برآمده از تحلیل معامله گران از قیمت فعلی و آینده این محصول است. در این وضعیت در صورت اقدام مسئولان پولی و بانکی در کنترل و کاهش نرخ ارز شاهد کاهش نرخ سکه در بازار معاملات آتی خواهیم بود.

خودرو هم گران شد!

اما در دومین روز هفته در کنار خبر افزایش قیمت ارز سکه، خبر افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی نیز مخابره شد. طبق آنچه که اعلام شده به دنبال افزایش نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال جدید قیمت محصولات سایپا به طور میانگین ۱۰۰هزار تومان افزایش یافته است. این در حالی است که ابتدای هر سال نرخ بیمه شخص ثالث خودرو افزایش یافته و قیمت جدیدی برای آن تعیین می شود.

بازار گل آلود ارز و ارز تقلبی

اما درحالی که قیمت دو ارز اصلی یعنی دلار و یورو در بازار رو به افزایش گذاشته که اقتصاددانان می گویند، افزایش قیمت ها ناشی از شرایط سیاسی و انتظارات تورمی است و این قیمت ها ناپایدار خواهد بود.

به گزارش خبرآنلاین، سفته بازان که از این بازار گل آلود ماهی های درشت می گیرند، می گویند شرایط بازار ارز شبیه زمستان 91 است؛ وقتی قیمت ها بی توجه به «دستور» بالا می رود، یعنی این افزایش ها ادامه دارد. در مقابل تحلیلگران بازار می گویند، شرایط سیاسی شبیه به آن روزها نیست. نه قطعنامه ای علیه ایران صادر شده و نه جلوی فروش نفت ایران گرفته شده است.

با این همه، متقاضیان ارز، معترضانه خواستار دخالت بانک مرکزی برای پایان این افزایش قیمت ها هستند. آنها می گویند که نگرانند در این آشفته بازار، سفته بازان و دلالان ارز تقلبی به آنها نفروشند.

پشت پرده دلار 5800 تومانی

احمد حاتمی یزد، کارشناس بانکی در این رابطه می گوید: بخشی از دلایل افزایش ارز ناشی از وحشت صاحبان پول و سرمایه به دلیل تهدیدهای ترامپ برای خروج از برجام است. تقاضای این گروه- که علاقه ای هم به وطن خود ندارند- برای تبدیل سرمایه های خود به دلار سبب شده تا تقاضا برای دلار و یورو بالا برود.

او افزود: رفتار این گروه سرمایه داران درست مثل رفتاری است که در دوران جنگ تحمیلی داشتند. آن روزها هم این گروه در سخت ترین شرایط پول های خود را خارج کردند، اما مردمی که به وطن و آب و خاک خود علاقه دارند، با این تهدیدها بازهم ایستادگی خواهند کرد.

این کارشناس بانکی با بیان اینکه تقاضای ایجادشده در بازار ارز واقعی نیست، تأکید کرد: در این شرایط بانک مرکزی به درستی تشخیص داده که عرضه ارز به بازار به مصلحت نیست و این افراد قصد دارند، ارز کشور را خارج کنند.

جلوی سفته بازان را باید گرفت؟

بررسی ها نشان می دهد تقاضای کاذب ناشی از سفته بازی است. هنوز ثبت سفارشی برای انجام واردات صورت نگرفته و آنچه تحت عنوان تقاضا به بازار ارز آمده، حبابی است. مهدی تقوی، اقتصاددان و کارشناس اقتصادی در این رابطه می گوید: مطابق همه نظریه های اقتصادی، قیمت ارز در بازار واقعی نیست، زیرا کمبودی بابت ارز در بازار وجود ندارد.

او اضافه می کند: بعد از لغو تحریم های نفتی، صادرات نفت خام ایران کمی بیش از 2.5 میلیون بشکه است و با احتساب هر بشکه نفت با قیمت میانگین 60 دلار، وضعیت مالی دولت خوب است. بنابراین دولت به لحاظ پشتوانه ارزی، وضعیت خوبی دارد.

تقوی در عین حال تصریح کرد: نرخ دلار 5700تومان تحت شرایط روانی اتفاق افتاده و مطابق با تئوری های اقتصادی اتفاق خاصی در کشور نیفتاده که این قیمت را بالا ببرد.

او گفت: کسانی که وارد این بازار شده اند، حتما زیان خواهند کرد. زیرا این تقاضای کاذب به زودی فروکش می کند و سفته بازان زمین می خورند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی