دوشنبه, 13 آذر 1396 - 10:45

جزییات سرمایه گذاری برای کشت فراسرزمینی در غنا

مدیرکل امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد در فاز نخست ۶۰۰۰ هکتار زمین حاصل خیز از غنا دریافت کرده ایم تا در آنجا کشت فراسرزمینی انجام دهیم و سرمایه گذاران می توانند با مراجعه به این وزارتخانه از شرایط اجاره ۴۹ ساله این اراضی مطلع شوند.

هومن فتحی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: در غنا با توافق صورت گرفته ۶۰۰۰ هکتار زمین دریافت کرده ایم که بسیار حاصلخیز بوده و در ۱۰۰ کیلومتری پایتخت این کشور (آکرا) و مجاورت رودخانه ولتا قرار دارد.

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی در این کشور ۹۰۰ میلی متر است، افزود: زمین هایی که برای کشت فراسرزمینی از غنایی ها تحویل گرفته ایم آنقدر حاصلخیز است که دو بار در آنجا در هر فصل زراعی می توان کشت یک محصول را انجام داد که اولویت در شرایط کنونی با ذرت است.

مدیرکل امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: بر اساس توافق صورت گرفته هیچ محدودیتی برای دریافت زمین و کشت فراسرزمینی در غنا وجود ندارد و ۶۰۰۰ هکتار مورد نظر در فاز نخست از این کشور دریافت شده است. سرمایه گذاران بخش حقیقی و حقوقی می توانند با مراجعه به دفتر بین الملل وزارت جهاد کشاورزی از جزییات کشت فراسرزمینی در این کشور مطلع شوند.

فتحی گفت: برای واگذاری زمین به سرمایه گذاران اولویت هایی مدنظر وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد که می تواند به تأمین سرمایه، توان تولید در سطح وسیع از نظر فنی و لجستیکی اشاره کرد که در این صورت باید سابقه و رزومه آن را داشته باشند.

وی با بیان اینکه کشت فراسرزمینی به هیچ وجه جایگزین تولید داخلی و سرمایه گذاری داخلی نخواهد شد، تأکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی خود به این مسئله ورود پیدا نمی کند و تنها بسترساز برای بخش خصوصی است که تمایل دارد تولید را در دیگر کشورها راه اندازی کند اما برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که در دولت گذشته (نهم و دهم) برای سرمایه گذاران ایرانی علاقه مند به کشت فراسرزمینی به وجود آمده بود، همه جوانب این مسئله از نظر حقوقی، اقتصادی و بین المللی در تفاهم با غنا مدنظر قرار گرفته و دولت به عنوان فراهم کننده این بستر کاملاً کشت فراسرزمینی و شرایط آن را برای سرمایه گذاران تنظیم می کند.

مدیرکل امور بین الملل وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه زمین های مدنظر در کشت فراسرزمینی به صورت اجاره ۴۹ساله در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد، گفت: همه مطالعات امکان سنجی، نقشه برداری و مطالعات مرتبط با تولید در اراضی ۶۰۰۰ هکتاری مورد تفاهم با غنایی ها انجام شده است و به غیر از ذرت محصولات دیگری از جمله محصولات گرمسیری و حتی برنج را می شود در آنجا تولید کرد اما دو ویژگی باید در متقاضیان وجود داشته باشد که مهم ترین آن تجهیز و سرمایه  و توان فنی و لجستیکی است چراکه غنایی ها در حال حاضر از این نظر مشکل و کمبود دارند و به همین دلیل است که نمی توانند آنجا آن طور که باید تولید کنند. این در حالی است که به عنوان مثال برای تولید ذرت می توان بیش از پنج تن در هکتار عملکرد را افزایش داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی