دوشنبه, 05 مهر 1395 - 13:22

امضای تفاهمنامه مشترک شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با دانشگاه خوارزمی / دانش و تکنولوژی روز دنیا باید وارد عرصه های کشاورزی شود

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران، خواستار ارتقای دانش کشاورزی و افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی شد و افزود: دانش و تکنولوژی روز دنیا را باید وارد عرصه کشاورزی کنیم تا بتوانیم بهره وری را در این بخش افزایش دهیم.

به گزارش فرصت امروز، یزدان سیف، در آیین امضای تفاهمنامه همکاری با دانشگاه خوارزمی، اظهار کرد: کشاورزی ایران به دلیل فاصله ای که با دانش روز جهان به ویژه در زمینه نهاده ها دارد و همچنین ناتوانی در کنترل و مقابله با آفات گیاهی، 30 تا 35 درصد از میانگین جهانی بهره وری عقب تر است.

وی تصریح کرد: تلاش ما این است که برای برقراری ارتباط با شرکت های بزرگ و دانش بنیان از طریق همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی اقدام کنیم و به دنبال پیوستن به شرکت های بین المللی از طریق مراکز علمی و دانشگاهی هستیم.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، ادامه داد: شرکت های بزرگ بین المللی در بخش پژوهش و تحقیقات هزینه های سنگینی می پردازند در حالی که استانداردهای آزمایشگاهی ما از یک نظام قاعده مند و خاصی پیروی نمی کند و مجبوریم به ژورنال یا ریفرنس های خارجی رجوع کنیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر چرخه علم و دانش به ویژه در بخش کشاورزی ما معیوب است. بنابراین بهره گرفتن از منابع خارجی و استفاده از دانش و تکنولوژی شرکت های بزرگ بین المللی در این بخش ضرورت دارد.

سیف با اشاره به برخی دیگر از مشکلات بخش کشاورزی، بهره مند نبودن کشاورزان از دانش روز را ضعف بزرگی دانست و افزود: وظیفه خود می دانیم که نیازهای علمی کشاورزان را در زمینه استفاده از نهاده ها و ماشین آلات شناسایی و با کمک مراکز علمی و دانشگاهی مانند دانشگاه خوارزمی این مشکلات را برطرف کنیم.

سیف پروژه های تامین بذر مناسب را از سرفصل های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: بذر مناسب حتی می تواند با بهره وری بیشتر و آب بری کمتر در قیمت تمام شده تولید محصولات نیز موثر باشد اما دانش تولید بذر هزینه بالایی دارد.

وی ارتقای ارزش افزوده در تولید محصولات کشاورزی را هدف اصلی برنامه ها و سیاست های شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برشمرد و افزود: موارد زیادی برای توسعه همکاری های مشترک با دانشگاه ها به ویژه در صنعت بذر و سم وجود دارد. این در حالی است که 95 درصد بازار تولید سم در اختیار 11 شرکت بین المللی است.

وی پیشنهاد داد به جای خرید الگوهای خارجی در عرض چند سال با استفاده از تحقیقات دانشگاهی در این زمینه به دستاوردهایی برسیم و افزود: کشورهای بزرگ دنیا میلیاردها دلار در بخش تحقیقات هزینه می کنند و با توجه به اینکه ما این توان را نداریم می توانیم از دانشگاه ها به عنوان مراکز تحقیقاتی و پژوهشی (R&D) در کنار شرکت های مان، استفاده کنیم.

اجرای طرح های مشترک علمی برای گسترش بازار محصولات کشاورزی

در ادامه این نشست مشترک، محمدعلی سبحان اللهی، رییس دانشگاه خوارزمی با این تفاهمنامه موافقت و اظهار کرد: امکانات آموزشی و پژوهشی مناسبی در زمینه علم کشاورزی در این دانشگاه وجود دارد و بر اساس این تفاهمنامه می توانیم همکاری های خوبی در برگزاری سمینارهای علمی مشترک و دوره های آموزشی بلندمدت و کوتاه مدت برای فعالان عرصه کشاورزی داشته باشیم.

وی همچنین از انجام طرح های کارشناسی ارشد و دکتری با همکاری دو طرف خبر داد و افزود: طرح های مشترک علمی نیز برای گسترش بازار محصولات کشاورزی و محصولات علمی از دیگر موارد تفاهمنامه است.

در پایان این نشست مشترک، شورج، قائم مقام مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، 9 بند این تفاهمنامه را قرائت کرد.

گفتنی است؛ همکاری دوسویه در حوزه دانش فنی و تجاری سازی دستاوردهای علمی در زمینه فعالیت های مورد نیاز شرکت خدمات حمایتی، انجام طرح های پژوهشی در قالب انعقاد قرارداد با دانشگاه، انجام پروژه های کارشناسی ارشد و دکترا با همکاری دو طرف، اجرای پروژه های مشترک برای گسترش بازار شرکت از طریق تجارت الکترونیک، تدوین اجرای کارگاه های آموزشی و سمینارهای مشترک، فراهم کردن امکان تحصیل کوتاه مدت و بلندمدت بر اساس ضوابط وزارت علوم، همکاری در استفاده از امکانات آزمایشگاهی شرکت خدمات حمایتی و دانشگاه و حمایت  از شرکت ها در ثبت پتنت و دستاوردهای علمی از مهم ترین مفاد این تفاهمنامه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی