شنبه, 03 مهر 1395 - 12:53

11مرجع علمی و 533 مدیر و عضو هیأت علمی دانشگاه ها از کمیسیون کشاورزی مجلس خواستار شدند / تجدید نظر در مصوبه ممنوعیت محصولات تراریخته

11مرجع علمی و 533 مدیر، عضو هیأت علمی دانشگاه و مرکز پژوهشی، محقق و دانشجوی تحصیلات تکمیلی در نامه ای به کمیسیون کشاورزی مجلس خواستار تجدید نظر در مصوبه ممنوعیت واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته شدند و عنوان کردند این ممنوعیت بحران های اقتصادی و اجتماعی برای کشور به بار می آورد.

در این نامه که خطاب به علی محمد شاعری، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی صادر شده است، آمده: مطلع شدیم که کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در حاشیه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی - اجتماعی کشور مصوبه ای را به تصویب رسانده است که بر اساس آن واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته در ایران ممنوع شود.

چنین مصوبه ای از این جهت ناباورانه است که در تصویب آن برخلاف رویه متداول آن کمیسیون محترم، کوچک ترین نظری از انجمن های علمی کشور خواسته نشده و به عواقب آن از جمله بروز بحران های اجتماعی ناشی از کمبود روغن نباتی و خوراک دام توجه نشده است.

در این نامه آمده است: تمام سویای موجود در بازار تبادل جهانی و نیمی از ذرت و کلزای موجود در بازار، همگی تراریخته هستند. این سه محصول محل تامین بیش از ۹۰درصد روغن نباتی مصرفی کشور و بیش از ۹۰درصد خوراک دام و طیور کشور هستند. بدین ترتیب، در صورت تصویب و اجرای این قانون به فاصله دو تا سه ماه بحران ناشی از تصویب آن دامن جامعه را فرا  می گیرد.

در ادامه این نامه با اشاره به اینکه تراریخته ها از کیفیت بهتری نسبت به انواع غیرتراریخته برخوردار بوده و مورد تایید مراجع معتبر بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی و مراجع ملی هستند، آمده است: این مصوبه در کشوری انجام شده است که سابقه قریب به ربع قرن سرمایه گذاری در زمینه توسعه دانش فنی محصولات گیاهی تراریخته دارد، چند هزار نفر متخصص مهندسی ژنتیک گیاهی پرورش داده است، یک پژوهشگاه و یک پژوهشکده ملی تخصصی زیست فناوری دارد، چند محصول تراریخته فاخر آماده تجاری سازی دارد، قریب به 20سال سابقه واردات و مصرف ایمن محصولات تراریخته دارد، از سرمایه انسانی بسیار ارزشمندی در حوزه محصولات تراریخته بهره مند است و خوشبختانه زیست فناوری آن از چنان جایگاه بین المللی ممتازی برخوردار است که پیشرفت های آن مورد مباهات مقام معظم رهبری بوده و معظم له در آخرین ملاقات شان با اعضای محترم هیأت دولت بر آن تاکید کردند.

در پایان این نامه آمده است: ضمن احترام وافر به حق نمایندگان منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی برای ورود به مهم ترین بحث روز که متاسفانه با مطالب خلاف واقع برخی رسانه ها و مکاتبه یک انجمن غیرعلمی همزمان شده است، به عنوان بخشی از بدنه علمی و تخصصی جامعه مدنی، شما عزیزان و منتخبان امین مردم را به التفات بیشتر به نظرات کارشناسی سازمان غذا و دارو، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجمن های علمی ملی، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران و خانه کشاورز فراخوانده و استدعا داریم در مصوبه ممنوعیت واردات، تولید و مصرف محصولات تراریخته تجدیدنظر فرموده و موضوع استقرار فناوری بومی - ملی محصولات گیاهی تراریخته را با لحاظ مشورت، ظرافت، دقت و درایت بیشتر مورد بررسی و تصمیم سازی قرار دهند.

گفتنی است این نامه را علاوه بر اشخاص حقوقی انجمن های علمی ژنتیک ایران، علمی بیوتکنولوژی، علمی ایمنی زیستی وعلمی علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران امضا کرده اند. همچنین امضای خانه کشاورز، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، مرکز اطلاعات بیوتکنولوژی ایران، ستاد توسعه زیست فناوری کشور، قطب علمی تنش های محیطی در غلات و قطب علمی اصلاح مولکولی غلات پای این نامه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی