دوشنبه, 22 مرداد 1397 - 18:26

در افتتاحیه دهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد و ریخته گری مطرح شد / فولاد مبارکه ورق خودروسازان را تأمین می کند

به گزارش خبرنگار خبرنامه فولاد، دهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد و ریخته گری که با حضور بیش از ۱۵۰ شرکت داخلی از استان های تهران، اصفهان، کرمان، آذربایجان شرقی، فارس، مرکزی، قم و خراسان رضوی و همچنین شرکت های خارجی و نمایندگان شرکت های بین المللی در ۳۳ غرفه و در مساحتی بالغ ۸هزار مترمربع در محل دائمی نمایشگاه های استان اصفهان برگزار شد، شاهد حضور چشمگیر هلدینگ فولاد مبارکه و دیگر صنایع فولادی بود.

در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای صنعت ریخته گری، تولید فولاد، چُدن و فلزات غیرآهنی، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی وابسته، تصفیه خانه های صنعتی و خدمات صنعت متالورژی و شکل دهی فلزات، در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

این نمایشگاه در شرایطی بر پا شده که ایران رتبه چهاردهم کشورهای فولادساز جهان را در اختیار دارد و طی سال های اخیر از کشورهای فرانسه و انگلیس پیشی گرفته است.

بیش از ۲۲ درصد صادرات غیرنفتی کشور مربوط به حوزه فولاد است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: سال گذشته ۹ میلیارد دلار صادرات در مجموعه زنجیره فولاد و صنایع معدنی انجام شد و این بدان معنی است که بیش از ۲۲درصد صادرات غیرنفتی کشور به این حوزه تعلق دارد.

مهدی کرباسیان با اشاره به اینکه حدود ۶۰درصد تولید کشور در حوزه فولاد به استان اصفهان تعلق دارد، اظهار کرد: فولاد، محور توسعه هر کشور به حساب می آید و در واقع توسعه کشور بدون وجود تولید یا تأثیرگذاری در فولاد، ممکن نخواهد شد.

وی در ادامه به موضوع اقتصاد مقاومتی و طرح آن در داخل کشور از چند سال گذشته تاکنون اشاره کرد و ادامه داد: صنعت فولاد یکی از محوری ترین و اصلی ترین موضوعات در اقتصاد مقاومتی است؛ چراکه در زنجیره فولاد، از سنگ آهن و گاز که نعمت های خدادادی است، ارزش افزوده و اشتغال ایجاد می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در حال حاضر فولاد کشور تقریبا خودکفا شده و از صفر تا ۱۰۰ محصولات فولادی در داخل کشور تولید می شود.

وی در ادامه به اهمیت جایگاه فولاد اشاره و تصریح کرد: فولاد در ارزآوری، تولید، اشتغال، آینده و توسعه کشور بسیار مهم است. کشور ما پیش از این در حوزه فولاد وابسته بود و از کشورهای مختلف ازجمله بحرین گندله وارد می کرد، اما امروز علاوه بر اینکه طی چهار سال گذشته، تولید گندله در کشور ۱۲۰درصد افزایش یافته، صادرکننده آهن اسفنجی و فولاد نیز شده که تمامی این موارد نشان دهنده این است که در زنجیره فولاد و ارزش افزوده سرمایه گذاری های بسیار خوبی شده است.

کرباسیان با اشاره به تحقق میزان پیش بینی شده تولید فولاد کشور اظهار کرد: در سال ۹۳ زمانی که طرح جامع فولاد را مجددا در ایمیدرو و شرکت فولاد به روزآوری می کردیم، برخی کارشناسان معتقد بودند تولید ۵۵ میلیون تنی در چشم انداز ۱۴۰۴ مانند یک رویاست، اما با اعداد و ارقام نشان دادیم که این کار شدنی است.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ ظرفیت تولید فولاد کشور ۲۱ میلیون تن بود که در حال حاضر به ۳۲ میلیون تن رسیده و امیدواریم تا پایان سال جاری به ۳۵میلیون تن برسد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه طی چهار ماه گذشته تولید فولاد خام شرکت های بزرگ کشور حدود 7.5 میلیون تن بوده است، اضافه کرد: همچنین در تولید کنسانتره ۲۰درصد، در گندله ۲۲درصد، در آهن اسفنجی ۷درصد و در تولید شمش ۱۷درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته ایم که رشد بسیار خوبی است. همچنین صادرات محصولات فولادی 2میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به آغاز دوره اول تحریم ها ازجمله تحریم فولاد، آلومینیوم، زغال سنگ و تمامی فلزات گفت: در حوزه صادرات نباید سختگیری یا روش هایی را برای مسائل ارزی اتخاذ کنیم که به صادرات کشور لطمه بخورد؛ چراکه به دست آوردن بازار صادراتی بسیار مشکل است. زمانی که ما توانستیم بازار صادراتی فولاد را به ۹ میلیارد دلار و بیش از 8میلیون تن برسانیم، یعنی بازارهای جدید به دست آورده ایم.

کرباسیان با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری تصریح کرد: به موازات مسائل به وجود آمده در کشور و شروع تحریم ها، مبحث سرمایه گذاری و توسعه و ایجاد اشتغال نیز نباید فراموش شود.

تحریم ها فرصتی برای خودکفایی کامل فولاد

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز در آیین افتتاحیه دهمین نمایشگاه متالورژی، فولاد و ریخته گری اظهار کرد: اصفهان پایتخت فولاد کشور است و هیچ پایگاهی برای برگزاری نمایشگاه فولاد بهتر از اصفهان نیست و رویکرد ما در این نمایشگاه تقویت تولید ملی است.

دکتر بهرام سبحانی با اشاره به تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران و اعمال محدودیت ها بیان کرد: صنعت فولاد کشور تا ۸۵درصد به خودکفایی رسیده است که با فشار تحریم ها ۱۵درصد باقیمانده نیز بومی سازی خواهد شد.

وی گفت: با تکیه بر این سیاست، فولاد مبارکه اغلب مواد اولیه وارداتی موردنیاز خود را بومی سازی کرده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تأکید کرد: به دنبال خودکفایی ۱۰۰درصدی فولاد مبارکه هستیم و امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه سازندگان قطعات، تولیدکنندگان مواد اولیه و شرکت های دانش بنیان به صنعت فولاد هستیم.

وی یکی دیگر از سیاست های شرکت فولاد مبارکه را حمایت از تولیدکنندگان داخلی عنوان کرد و افزود: خودروسازان داخلی نگرانی از بابت تأمین ورق موردنیاز خود نداشته باشند.

سبحانی خاطرنشان کرد: شرکت فولاد مبارکه با استفاده از ظرفیت های علمی یک شرکت دانش بنیان و اعتماد به نخبگان وارد فرآیند تولید کاتالیست های مورد نیاز صنعت فولاد شد و امروز در فرآیند تولید آهن اسفنجی ۱۰۰درصد خودکفا هستیم.

وی همچنین از ساخت الکترودهای گرافیکی موردنیاز صنعت فولاد در یک سال و نیم آینده خبر داد و گفت: صنعت فولاد کشور باید با تجهیزات، مهندسی و نیروی انسانی ایرانی رشد و توسعه یابد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به لزوم برگزاری نمایشگاه برای توسعه صنعت فولاد اشاره کرد و افزود: نمایشگاه ها بستری برای هم اندیشی و به اشتراک گذاری نیازها و دستاوردهای فعالان صنعت فولاد است و مشارکت تولیدکنندگان خارجی در نمایشگاه ها به ویژه در شرایط موجود می تواند فرصت های جدیدی برای توسعه این صنعت و انجام پروژه های مشارکتی در کشور بگشاید.

ضرورت خودکفایی کامل در صنعت فولاد

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اصفهان نیز یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که با اشاره به وضعیت کنونی صنعت فولاد کشور گفت: پس از گذشت پنج دهه از فعالیت صنعت فولاد، باید نقاط ضعف در حوزه تأمین مواد اولیه، تجهیزات و نیروهای متخصص رفع شود و انتظار ما تأمین کامل مواد اولیه و تکمیل زنجیره فولاد از صفر تا صد است.

محمد شجاعی بر ارزآوری صنعت فولاد در شرایط کنونی تأکید کرد و افزود: با توجه به درگیری های تجاری چین با آمریکا، حضور رقبای صنعت فولاد در بازارهای جهانی جدی تر خواهد شد.

وی ورود شرکت های تخصصی بازاریابی برای شناسایی بازارهای جدید و حفظ بازارهای قدیمی در شرایط موجود را بسیار پراهمیت دانست و خاطرنشان کرد: تربیت نیروی انسانی متخصص در صنعت فولاد در مراکز آموزش عالی کشور نیز یکی از نکات ضروری است که مسیر توسعه و رشد صنعت فولاد را هموار می کند.

به گزارش خبرنگار فولاد، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد هرمزگان، شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکه، شرکت بین المللی مهندسی سیستم ها و اتوماسیون (ایریسا)، شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری، هلدینگ سرمایه گذاری توکافولاد، هلدینگ فولاد متیل، شرکت فلز تدارک، شرکت تاراز چهارمحال، شرکت فرآورده های نسوز آذر، باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان و سایر شرکت های صنعتی و معدنی ازجمله شرکت های حاضر در این نمایشگاه بودند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی