شنبه, 30 تیر 1397 - 21:06

فناوری زیستی تراز اقتصادی کشور را جابجا می‌کند

با هدف بسترسازی توسعه زیست‌فناوری دانش‌آموزی؛ تفاهم‌نامه همکاری ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی با دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی امضا شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای تحقق آرمان‌های ملی سند توسعه زیست‌فناوری در به‌کارگیری فناوری زیستی و همچنین اهداف کلان سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش با موضوع به سازی و تحول در نظام برنامه‌ریزی آموزشی، به‌منظور گسترش همكاري درزمینه ترویج زیست‌فناوری، تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه شهید رجائی منعقد کرد.

این تفاهم نامه با موضوع برنامه‌ریزی برای استفاده بهینه از توانمندی های علمی و قانونی موجود در ستاد و توانمندی های علمی و آموزشی دانشگاه به‌منظور دستیابی به مواردی چون «همکاری برای معرفی و ترویج مفاهیم و کاربردهای زیست‌فناوری به‌عنوان فناوری کلیدی برای دستیابی به توسعه پایدار در جامعه به‌ویژه در بین دانش‌آموزان، دانشجویان و دبیران آموزش ‌و پرورش» و «همكاری مشترک در جهت تقویت فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در حوزه زیست‌فناوری» امضا شده است.

همچنین تحقق «بسترسازی و برنامه‌ریزی در جهت توسعه رویكردهای آموزشی خلاقیت محور در حوزه زیست‌فناوری»، «فراهم کردن بستر شکوفایی استعدادهای دانشجویان و دبیران در حوزه زیست‌فناوری و زمینه‌سازی جهت هدایت آنها در اشتغال‌زایی، انگیزه بخشی به دبیران برای شرکت در فعالیت‌های پژوهشی»، «فراهم کردن بستر آشنایی دانشجویان،اساتید دانشگاه، مسئولین و صاحبان صنعت با اولویت‌های زیست‌فناوری»، «هدایت دستاوردهای پژوهشی حوزه زیست‌فناوری به‌منظور برطرف کردن نیازها و مشکلات کشور» و «کمک به تجاری‌سازی علوم‌زیستی از طریق ارائه آموزش‌های تخصصی و فوق‌تخصصی» از دیگر مواردی است که در این تفاهم نامه مدنظر است.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم، گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حل مشکل اتصال دانشگاه به صنعت شکل گرفته و از ستادهای توسعه فناوری مختلفی تشکیل شده است. ستاد توسعه زیست فناوری نیز یکی از این ستادها است.

وی افزود: ستاد توسعه زیست فناوری، قبل از تشکیل معاونت علمی نیز وجود داشته است و حتی قرار بر این بوده که معاون اول رئیس جمهور مسئول اداره آن باشد. چرا که فناوری زیستی به عنوان فناوری ای شناخته شده است که می تواند تراز اقتصادی کشور را به کلی جابجا کند.

قانعی با تاکید بر اهمیت روزافزون زیست فناوری در سطح جهان خاطر نشان کرد: ستاد توسعه زیست فناوری یک ماموریت اقتصادی دارد و آن اینکه تا 1404 سه درصد بازار جهانی در حوزه زیست فناوری را برای ایران محقق کند.

به گفته دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، این عدد، چیزی در حدود 30 میلیارد دلار تخمین زده می شود که در حال حاضر تنها نیم درصد بازار جهانی را در اختیار داریم و برای نیل به هدف فوق، نیازمند برنامه ریزی دقیقی هستیم.

وی سپس به تشریح فعالیت های ستاد پرداخت و گفت: در بحث دانش آموزی پیشرفتهای بسیار خوبی داشتیم، به نحوی که 5 سال قبل در اولین جشنواره دانش آموزی 100 اثر داشتیم و امسال این آثار به 6 هزار عدد رسیده است.

قانعی همچنین عنوان کرد: امسال نیز این جشنواره را برگزار خواهیم کرد و به دنبال این هستیم که تراز کار زیست فناوری را از دانشگاه به مدرسه منتقل کنیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با مهم شمردن نقش دانشگاه شهید رجایی در تربیت معلمان آینده کشور، گفت: دانشگاه شهید رجایی نیز در حالت ایده آل باید معلمانی تربیت کند که فناور باشند و در فعالیت های تحقیقاتی نیز در پازل تقسیم کار ملی عمل کنند.

وی ادامه داد: بیشترین بچه هایی که جذب کشورهای خارجی می شوند در زیست فناوری مشغول هستند؛ زیست فناوری فقط رشته بیوتکنولوژی نیست و تقریبا بیشتر رشته های مهندسی و پزشکی و علوم پایه در آن درگیر هستند.

قانعی، تقسیم کار ملی و توجه به ظرفیت های منطقه ای را از مهمترین راهبردهای لازم برای تحقق هدفگذاری برنامه های ملی برشمرد و گفت: باید طوری عمل کرد که کسی که در سواحل خلیج فارس است بتواند با زیست فناوری دریا آشنا شود و کسی که در یزد است از فناوری های شورورزی آگاهی پیدا کند. در واقع باید افراد را طوری تربیت کنیم که بتوانند مشکلات منطقه خود را حل و ارزش افزوده اقتصادی ایجاد کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی