چهارشنبه, 27 تیر 1397 - 15:38

پیمان ایلان ماسک و بزرگان تکنولوژی برای عدم توسعه هوش مصنوعی مرگبار

به تازگی بزرگان صنعت تکنولوژی پیمانی امضا کردند تا از توسعه هوش مصنوعی مرگبار جلوگیری کنند. بدین ترتیب ایلان ماسک و سه نفر از بنیانگذاران DeepMind(زیر شاخه هوش مصنوعی گوگل) متعهد شدند سلاح های خودکار مرگبار نخواهند ساخت.

به گزارش دیجیاتو، این پیمان در واقع جدیدترین اقدام محققان و مدیرانی است که با هم متحد شده و مخالف توسعه تکنولوژهای نظامی این چنینی هستند.

بر اساس این تعهدنامه سلاح هایی که با استفاده از هوش مصنوعی و بدون دخالت انسان، هدف های خود را انتخاب کرده و به آنها شلیک می کنند، تهدیدی جدی برای اخلاقیات انسانی به شمار می روند.

بزرگان صنعت تکنولوژی معتقدند که یک ماشین هیچگاه نباید برای پایان دادن به جان انسانی دیگر تصمیم بگیرد و در صورت به کار گرفته شدن چنین سیستمی، خطرات و بی ثباتی های زیادی برای ساکنان تمامی کشور ها به وجود خواهد آمد.

این تعهدنامه توسط شرکت Future of Life (آینده زندگی) که موسسه ای تحقیقاتی در زمینه کاهش خطر هوش مصنوعی برای انسانیت فعالیت می کند، تهیه و اخیرا در کنفرانس مشترک بین المللی هوش مصنوعی سال ۲۰۱۸ استکهلم نیز منتشر شده است.

موسسه یاد شده پیش از این نیز نامه هایی در این زمینه تنظیم کرده بود تا آیین نامه های جدیدی برای تولید و توسعه سلاح های خودکار مرگبار تنظیم شود.

مکس تگمارک، استاد فیزیک دانشگاه MIT و یکی از امضاکنندگان این تعهدنامه در بیانیه ای راجع به تکنولوژی هوش مصنوعی مرگبار می گوید: رهبران صنعت تکنولوژی موضع خود را از حرف زدن به عمل کردن تغییر داده اند و به صورت علنی اعلام می کنند با خواسته سیاستمداران مخالفند و محدودیت های زیادی در توسعه هوش مصنوعی نظامی در پیش خواهند گرفت. بدین دلیل که اسلحه هایی که به صورت خودکار جان انسان ها را می گیرند منزجرکننده هستند و باید همانند سلاح های شیمیایی کنار گذاشته شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی