دوشنبه, 25 تیر 1397 - 17:15

سکه های پیش فروش 3 ماهه از امروز تحویل می شود / جزییات جدید از باند سلطان سکه

فرصت امروز: پس از آنکه دو روز پیش، وزیر اقتصاد از شناسایی خریداران عمده سکه و ارز با هدف مطالبه مالیات بر سود اتفاقی آنها خبر داد، حالا دبیرکل بانک مرکزی از تحویل سکه های پیش فروش با سررسید سه ماهه از امروز ۲۶ تیرماه خبر داده است. بعد از آنکه بانک مرکزی از بهمن ماه سال گذشته تا فروردین امسال برای جذب نقدینگی شروع به پیش فروش سکه کرد، حدود 7میلیون و ۶5۰ هزار قطعه سکه فروش رفت؛ سکه هایی که حاشیه های زیادی برانگیخت و به گفته مسئولان تا سال ۱۳۹۹ در سررسیدهای مقرر تحویل می شود.

اما یکی از این حاشیه ها، انتقادی بود که رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر از بانک مرکزی مطرح کرد. به گفته حجت اله شفائی، «متاسفانه بانک مرکزی در کوتاه مدت سیاست ذخیره سازی را زیر پا گذاشت و به بهانه حراج سکه و تنظیم بازار باعث پیش فروش ۷۰ تن سکه شد. بانک مرکزی صنعت 7هزار ساله طلا و جواهر را به نابودی کشانده و نیازی به تحریم نداریم، چراکه سیاست نادرست بانک مرکزی و عدم فعالیت بخش خصوصی بیشتر از تحریم های موجود به ما لطمه می زند. صنعت طلا و جواهر، تولید و عرضه و فروش ندارد، چراکه ذخایر سکه به کشور تزریق و پول های مردم در بانک بلوکه شده است.»

به هر حال با هر حاشیه ای که بود، بانک مرکزی سکه های سررسید یک ماهه را تحویل داد و حالا هم محمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی در گفت وگو با ایسنا از تحویل سکه های پیش فروش با سررسید سه ماهه از امروز سه شنبه ۲۶ تیرماه خبر داد. آنطور که دبیرکل بانک مرکزی اعلام کرده است، سکه های پیش فروش سه ماهه طبق وعده در پایان تیرماه و از روز بیست وششم در شعب بانک ملی به صاحبان آن تحویل خواهد شد.

احمدی با اشاره به اینکه سکه های پیش فروش یک ماهه در زمان خود تحویل شد، گفت: اما هر آنچه که دارندگان سکه های پیش فروش تحویل نگرفتند، نزد بانک امانت باقی مانده و هر وقت که اراده کنند، می توانند مراجعه کرده و آن را دریافت کنند. این در حالی است که سکه های تحویل سه ماهه که در ماه جاری تحویل آن شروع می شود، به روال قبل بوده و دارندگان می توانند آن را تحویل بگیرند، اما اگر در زمان آن مراجعه نکردند نزد بانک امانت باقی خواهد ماند.

اما در حالی در مدت اخیر بحث هایی درباره محدود کردن تحویل سکه های پیش فروش به دلیل خرید با تعداد بالا از سوی برخی دارندگان مطرح شده است که دبیرکل بانک مرکزی تاکید کرد که این بانک به تعهد خود برای تحویل سکه های ثبت نامی عمل خواهد کرد و تمامی کسانی که برای سکه های پیش فروش اقدام کرده بودند، به طور حتم در زمان سررسید آن، این سکه ها را به طور فیزیکی تحویل خواهند گرفت و تردیدی در این موضوع وجود ندارد.

باید یادآور شد که سکه های پیش فروش که در مجموع حدود 7میلیون و ۶۵۰ قطعه تمام بهار آزادی بود تا سال ۱۳۹۹ در سررسیدهای مقرر تحویل می شود. از این تعداد 5میلیون و ۹۰۰ هزار قطعه مربوط به سال ۱۳۹۷، یک میلیون و ۳۴۰هزار قطعه در سال ۱۳۹۸ و ۴۰۸ هزار سکه در سال ۱۳۹۹ است. برای تیرماه امسال که سکه های با سررسید سه ماهه هستند، حدود ۶۶۶ هزار و ۵۰۰ قطعه تحویل می شود.

همچنین در مردادماه ۲۹۲ هزار قطعه، شهریور ۳۳۶ هزار قطعه، مهر یک میلیون و ۲۸۷ هزار قطعه، ۹۰۷ هزار قطعه در آبان، ۷۰ هزار قطعه در دی ماه، ۸۶۵ هزار قطعه در بهمن و ۶۷۷ هزار قطعه در اسفندماه تحویل خواهد شد. این در حالی است که برای اردیبهشت ماه ۷۹۹ هزار قطعه سکه تحویل شده است.

در حال حاضر قیمت سکه در بازار حدود 2میلیون و ۸۰۰ تا 2میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله می شود و اختلاف قیمت بین سکه های پیش فروش و نرخ بازار قابل توجه خواهد بود. نرخ قطعی سکه پیش فروش در سررسیدها از این قرار بود؛ سکه تحویل یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، 9 ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و۳۵۰هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان.

مالیات ها به سراغ خریداران عمده می آیند

اما ماجرای سکه تنها به اینجا ختم نمی شود و دو روز پیش، مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد از شناسایی خریداران عمده سکه و ارز با هدف مطالبه مالیات بر سود اتفاقی آنها خبر داد.

به گفته وزیر اقتصاد، سازمان امور مالیاتی خریداران عمده سکه را شناسایی کرده و طبق قانون آنها مکلف به پرداخت «مالیات بر سود اتفاقی» هستند. او ادامه داد: 100 نفر اول این لیست که بیشترین خرید را انجام داده اند، به صورت اولویت دار مورد بررسی و مطالبه مالیات قرار می گیرند. همین روند در مورد بازار ارز هم صورت می گیرد. هر مجموعه یا فردی که از طریق خرید و فروش ارز، سود اتفاقی به دست آورده باشد، مشمول این مالیات می شود و دایره بررسی ها و مطالبه گری ما شامل تمام بخش های اقتصادی کشور می شود.

براساس صحبت های کرباسیان، سازمان امور مالیاتی این گروه را نیز شناسایی کرده و طی روزهای جاری آنها مکلف به پرداخت مطالبات دولت می شوند.

در عین حال، وزیر اقتصاد از رصد موسسات و آژانس های مسافرتی نیز خبر داد و گفت: موسسات و آژانس های مسافرتی به دقت رصد می شوند و با برخی از آنها که از موضوع پرداخت ارز مسافری برای سفر به کشورهای بدون نیاز به روادید، سوء استفاده کرده اند، برخورد خواهد شد. کسانی هم که از وضعیت ارز مسافری سوء استفاده کرده اند و با برخی اقدامات شان سودهایی به دست آورده اند، باید مالیات سود اتفاقی را پرداخت کنند.

پرونده 50 خریدار عمده سکه و ارز در دست پلیس

روز گذشته همچنین رئیس پلیس تهران بزرگ جزییات جدیدی از باند سلطان سکه را اعلام کرد. به گزارش ایلنا، سردار حسین رحیمی درخصوص پرونده متهم بازار سکه با نام مستعار سلطان سکه گفت: در ارتباط با پرونده سلطان سکه 18 نفر از عوامل و نوچه های او به پلیس احضار شدند و گردش مالی و حساب های این افراد با کمک بانک مرکزی در حال بررسی است.

او با بیان اینکه همه عوامل مرتبط با این پرونده شناسایی و در آینده نیز دستگیر خواهند شد، گفت: پرونده کاملی با ابعاد جدیدتر برای سلطان سکه تشکیل شده است و همانطور که سخنگوی قوه قضاییه نیز اعلام کرد وحید مظلومین در سال 91 دستگیر و به اعدام محکوم شده بود.

رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه با تمام قدرت و شبانه روزی اسناد و مدارک جرائم و اخلال بازار ارز را بررسی می کنیم، گفت: وحید مظلومین هم اکنون در پلیس آگاهی حضور دارد و افراد مرتبط با او نیز بازداشت و برخی نیز با قید وثیقه آزاد شده اند. همچنین برخی از افرادی که درخصوص این پرونده بازداشت شده اند جزو همان 90 نفری هستند که در تاریخ 25 اسفندماه سال96 درخصوص بازار ارز بازداشت و با قرارهای 10 و 8میلیاردی آزاد شدند.

سردار رحیمی خاطرنشان کرد: لیست 50 نفره ای از خریداران عمده سکه و ارز در اختیار پلیس قرار داده شده تا بررسی های لازم درخصوص آنها نیز انجام شود. همچنین لیست 35 شرکت موبایل در اختیار پلیس گذاشته شده و سه بازرس ویژه از سوی دادستان برای بررسی این پرونده ها تعیین شده است.

وی ادامه داد: با دستگیری نفرات اصلی متخلفان در بازار سکه و ارز خوشبختانه روند صعودی قیمت در بازار سکه و ارز متوقف شده و رو به کاهش است البته عده ای به صورت خزنده در بازار سکه و طلا فعالیت می کنند که اقدامات آنها تحت کنترل پلیس بوده و با آنها نیز برخورد می شود. عوامل پلیس از حرکات خزنده این افراد اطلاع داشته و همچنین افرادی که درخصوص بازار ارز دستگیر شده اند به مراجع قضایی تحویل داده شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی