دوشنبه, 25 تیر 1397 - 15:24

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت ‎وگو با پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان / توسعۀ پایدار بر مبنای توسعۀ کارآفرینی تجربۀ جهانی است

پورافشاری گفت: حضور در عرصه های کارآفرینی و شرکت داری دانش بنیان، تنها راه موجود و تجربۀ جهانی برای رسیدن به توسعه و پیشرفت پایدار و اثرگذاری علم در جامعۀ بومی است.

مهدی پورافشاری؛ عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد درگفت ‎وگو با پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم توسعۀ فرهنگ کارآفرینی و اشتغال زایی در بین دانشگاهیان و نخبگان، گفت: تنها راه رسیدن به نقطۀ مطلوب و اهداف تعیین شده در حوزۀ علم و نخبگان، نهادینه کردن فرهنگ کارآفرینی، توسعۀ استارت آپ، زمینه سازی برای گسترش کسب وکارهای نوپا و فناورانه و پرهیز از محدود کردن اشتغال در استخدام دولتی است.

وی با بیان اینکه رسالت دانشگاه تربیت کارمند نیست، افزود: حضور در عرصه های کارآفرینی و شرکت داری دانش بنیان، سختی ها و مشکلات خاص خود را دارد و نیاز به تلاش و کوشش مستمر دارد اما باید دانست، این راه تنها راه موجود و تجربۀ جهانی برای رسیدن به توسعه و پیشرفت پایدار و اثرگذاری علم در جامعۀ بومی است.

پورافشاری ادامه داد: قطعاً موفقیت در کسب و کارهای نوآورانه و فناورانه، نیازمند حمایت های هدفمند و جدی است که بخش بسیاری از آنها پشتیبانی از محصولات دانش بنیان در بازارهای داخلی است خاصه در حالی که کالاهای بی کیفیت وارداتی به دلیل قیمت نازل، از حاشیۀ امن بالایی در بازار مصرف برخوردار هستند.

این محقق مهندسی شیمی اظهار داشت: اگر زمینه برای فعالیت مناسب و حمایت های تسطیح کننده و تسهیل گر مسیر تجاری سازی مهیا باشند، قطعاً تعداد افراد بیشتری از سمت مقاله و فعالیت های پژوهشی نظری، به سمت ابعاد عملیاتی و تولیدی علم حرکت تغییر جهت می دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد ارائه آموزش های کاربردی را امری الزامی دانست و اضافه کرد: نه می شود و نه می توان انتظار داشت فرد دانشگاهی و محقق، بر همۀ ابعاد تولید و کارآفرینی مسلط باشد؛ به همین دلیل ارائه آموزش های لازم در زمینه های مرتبط مانند ارتباطات مالی، مسائل مربوط به بیمه، قواعد صادرات و واردات و نحوه صحیح قیمت گذاری و برندسازی، امری ضروری است.

پورافشاری با اشاره به روند نادرست برخی اساتید دانشگاه در تحقیق و تأکید صرف آنان بر مقاله نویسی، تصریح کرد: استاد در قبال دانشجو مسئول است و وظیفه دارد تحت هر شرایطی، دانشجو را برای ورود به بازارکار آماده کند و مهارت های لازم را به او آموزش دهد..

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی